15° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.57
 • DOLAR 5.82

Prof. Dr. Türker Savaş: “Yönetime talibiz”

Gündem - 7 Aralık 2017 00:13 A A

Prof. Dr. Türker Savaş Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Prof. Dr. Türker Savaş, bu ay yapılacak Seçimli Genel Kurul’da başkanlığa yine aday olduğunu açıkladı.

Adaylığını yazılı açıklamayla duyuran Prof. Dr. Türker Savaş şu ifadeleri kullandı:

Günümüz tarım sektörünün sorumluluğu eskiye oranla daha geniştir. Tarım sektörü gıda üretimini garantiye alması gerektiği gibi insan sağlığını da desteklemeli ve tarımsal-kültürel biyoçeşitliliği muhafaza etmelidir. Tüm bunların yanı sıra kirli endüstrinin yarattığı olumsuzluklar, ekolojiye olan bağımlılığı nedeniyle en fazla tarımsal üretimi etkileyeceğinden çevrenin korunarak tarımsal sürdürülebilirliğin garanti altına alınması da tarımın yeni görev alanlarından birisidir.

Ziraat ve mühendis kavramlarının evrensel tanımları bulunmaktadır. Ancak bir meslek tanımı olarak “ziraat mühendisliği” yerel anlamda bir tanımlamaya muhtaçtır. Başta Anglosakson ülkelerde olmak üzere son 15 yıldır AB ülkelerinde de Ziraat Mühendisliği “tarımcı” veya “ziraatçı” kavramlarına indirgenmiştir. Ancak her ülkenin koşulları birbirinden farklıdır. Bu anlamda tarım uzmanlarının görev alanları da birbirinden farklılaşacaktır. Kimi ülkelerde tarım içerisinde detaylı uzmanlıklara, kimi ülkelerde ise daha bütüncül bir yaklaşıma ihtiyaç duyulur. Bu bağlamda ülkemiz tarımının küçük üreticiye dayalı polikültürel yapısı nedeniyle yalnızca bahçe, yalnızca tarla, yalnızca tarım makineleri vb. değil, hepsini bir potada eritmiş, bunların üzerine “mühendis” nosyonunu eklemiş ziraat mühendislerine gereksinim vardır.

Ziraat mühendislerinin mesleki hakları ve sorunları ile Ülkemizin tarımsal sorunları birebir ilişkilidir. Bu nedenle Ülke tarımına sahip çıkmak mesleğe sahip çıkmak anlamına gelmektedir. ZMO’nun tarımsal politikalar açısından duyarlılığı hem eylem ve faaliyetlerinden hem de bu konulardaki çok sayıda hukuki mücadelelerinden görülebilmektedir.

Bunların yanı sıra mesleki haklar ile yaşamın kendisi sıkı bir ilişki içerisindedir. Bu noktadan hareketle ZMO olarak yaşama ve çevreye ne oranda sahip çıkılırsa o oranda mesleğe de sahip çıkılmış olacağının bilincindeyiz. ZMO’muz bir sivil toplum kuruluşu olarak demokratik sivil toplum için mücadelesini sürdürmelidir ve sürdürecektir. Bu amaçla demokrasi, yaşam ve çevre duyarlılığımız, öteden bu yana olduğu gibi kırmızıçizgilerimiz olmaya devam etmelidir.

Gerek tarımsal, gerek mesleki, gerekse diğer sivil alanlardaki mücadelelerin, ilgili alanların paydaşları olmadan eksik kalacağının bilincindeyiz. Bu nedenle ilgili alanlarda paydaşlarımız ile ortak hareket etme istencimizin üst düzeyde olması gerektiğinin farkındayız. Bunlar tarım şemsiyesi altındaki tüm kurum ve kuruluşlar olduğu gibi, kamusal nitelikli tüm diğer STK’lardır.

Yukarıda kısaca özetlediğimiz konular başta olmak üzere Odamıza yansıyan mesleki, tarımsal, yaşama dair ve demokrasi alanlarındaki sorunlara sahip çıkmaya devam etmek üzere Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şube Yönetimine aday olduğumuzu saygılarımızla duyururuz.

Behsat İŞERİ
1959 yılında Çanakkale İli Ayvacık İlçesi’nin Babadere Köyünde doğdu. İlk ve orta öğrenimimi Çanakkale’de tamamladıktan sonra, 1981 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin Bitki Sağlığı bölümünden Ziraat Yüksek Mühendisi unvanıyla mezun oldu. Askerlik görevinin ifasını müteakip 1984 yılında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda ilk defa memuriyete atandığı Zonguldak İlinde mühendis olarak göreve başladı. 1987-1997 yılları arasında Çanakkale Tarım İl Müdürlüğü’ne memuriyet hayatına devam etti. 1996 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1997 yılından, emekliye ayrıldığı 2008 yılına kadar olan sürede Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı merkez teşkilatında Hukuk Müşaviri olarak görev yaptı. Emeklilik sonrası Ankara’da bir hukuk bürosunda avukat olarak bir müddet çalıştıktan sonra, 2013 yılında Çanakkale Barosu’na kaydını yaptırarak serbest avukatlık mesleğini Çanakkale’de yapmaya başladı ve halen bu mesleğine devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk sahibidir.

Serkan YURDABAK
1975 yılında Çanakkale’de doğdu. 1992 Yılında İstanbul Selimiye Veteriner Sağlık Teknisyenliği Meslek Lisesinden mezun olarak Yozgat/Çekerek İlçesinde Veteriner Sağlık Teknisyeni olarak göreve başladı. 2000 Yılında ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü, 2004 Yılında ÇOMÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalından mezun olarak Ziraat Yüksek Mühendis unvanını almıştır. 2001 yılında Ziraat Mühendisi olarak Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde göreve başlamış olup, halen görevine devam etmektedir. Evli 1 çocuk babasıdır.

Şener GÜRSEL
1948 yılında doğdu. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümünden 1981 yılında mezun olarak Aydın Orköy Baş Mühendisliğinde Ziraat Yüksek Mühendisi olarak göreve başladı. 1983 Yılında Çanakkale Orköy Baş Mühendisliğine atandı. Çanakkale’de; Tarım İl Müdürlüğü ve Ağaçlandırma Baş Mühendisliğinde Ziraat Yüksek Mühendisi, Etüt Proje Baş Mühendisi ve Ezine, Ayvacık, Bayramiç ve Bozcaada Ağaçlandırma Mühendisi olarak görev yaptı. 2006 yılında emekli oldu. Halen; TÜKODER, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, İda Dayanışma Derneği gibi sivil toplum kuruluşlarında üyelikleri devam etmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

M. Uğurtan UZUNÖZ
1972 yılı doğumlu. 1999 yılında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümünü bitirdi. 2000 yılından beri Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde Ziraat Mühendisi olarak görev yapmaktadır. 2015-2017 yılları arasında Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şube Yönetiminde Sayman Üye olarak görev yaptı. Çeşitli sivil toplum örgütlerinde üye ve yönetici olarak devam eden görevleri bulunmaktadır. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

Dr. Seçkin KAYA
1975 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. 2000 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü’nden mezun olarak Ziraat Mühendisi, 2003 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalından mezun olarak Ziraat Yüksek Mühendisi, 2012 yılında ise Ege Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalından mezun olarak bilim doktoru unvanını aldı. 2002 yılından 2004 yılına kadar Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde, 2004 yılından 2012 yılına kadar da Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde Öğretim Elemanı olarak çalışdı. Alanı ile ilgili yurtiçi ve yurtdışında yayımlanmış 30’un üzerinde makalesinin yanı sıra, 1 adet kitap yazarlığı, 2 adet bölüm yazarlığı, editörlüğünü yaptığı 1 adet sempozyum kitabı bulunmaktadır. Ayrıca alanıyla ilgili birçok bilimsel projede Araştırıcı ve Proje Yürütücüsü olarak görev almıştır. Halen, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak çalışmaktadır. İngilizce ve İtalyanca bilen Seçkin KAYA, evli ve 1 çocuk babasıdır.

Korhan BOSDAN
1992 yılında Kırklareli ilinde doğdu. İlkokul ve ortaokulu Edirne ilinde bitirdi. Lise diplomasını İlhami Ertem Anadolu Lisesi Fen Bilimleri Bölümünde 2010 yılında tamamladı. Lisans öğrenimini 2014 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü’nde tamamladı. 2015 yılında Tarım Danışmanı Sertifikası aldı. 2015 Yılından itibaren Çanakkale İli Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği’nde Mühendis olarak görevine devam etmekte olup Zootekni Anabilim dalında Yüksek Lisans eğitimi almaktadır. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Finans, Bankacılık ve Sigortacılık Bölümünde öğrenim görmektedir.

Prof. Dr. Türker SAVAŞ
28.11.1965 Çanakkale doğumlu olan Prof. Dr. Türker SAVAŞ, tavuklarda yumurta verimi genetik ıslahı konulu doktora tezi ile 1998 yılında Almanya Kiel Üniversitesi’nden mezun oldu. 1999 Yılında Trakya Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Hayvan Yetiştirme Anabilim Dalı’na yardımcı doçent olarak atandı. 2000 Yılında Doçent olan Prof. Dr. Türker SAVAŞ, aynı yıl Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Hayvan Yetiştirme Anabilim Dalı’na atandı. 2006 yılında Profesörlüğe yükseltilen Prof. Dr. Türker SAVAŞ “Hayvan Islahı ve Genetiği” konusunda uzman olmakla birlikte hayvan davranışları, hayvan refahı ve küçükbaş hayvancılık üretim sistemleri üzerine çalışmaları ile biliniyor. Son yıllarda üretim sistemleri ve hayvan sağlığı konularına da ilgi duyan Prof. Dr. Türker SAVAŞ’ın 60’ın üzerinde bilimsel makalesi ve uluslararası ve ulusal toplantılarda sunulmuş 120’nin üzerinde bildirisi bulunmaktadır. Prof. Dr. Türker Savaş Aralık 2013’den bu yana Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şube Başkanı, TMMOB Çanakkale İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri ve Çanakkale Çevre Platformu Sözcüsü olarak da görev yapmaktadır. Dr. Savaş, temsil ettiği STK’ların termik santrallere karşı bir politika izlemeleri doğrultusunda, Çanakkale yerelinde çeşitli kurul ve toplantılarda çevre dostu alternatif enerji üretim sistemlerini destekleyen politikalar oluşturulması için gayret etmektedir. Dr. SAVAŞ evli ve bir kız çocuğu babasıdır.


Bu haber 4675 kez okundu.
Gündem - 00:13 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Bülent Turan: “Kaybettiğimiz yerlerde başarısızlığın en büyük nedeni aşırı öz güven ve kibirdir”
  AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, usta gazeteci Tekin Uğurlu’ya verdiği özel röportajda gündem yaratacak ifadelerde bulundu. 31 Mart Yerel Seçimlerinde Çanakkale’de kazanan ve kaybeden tüm AK Parti’li adayların altına imzasını attığını dile getiren Turan, kaybeden adayların yüksek öz güven ve kibirli tavırları dolayısıyla seçimlerden yenik ayrıldığı vurgusunu yaptı. Turan ayrıca, Ezine […]
 • 02
  ÇOMÜ’de rektör değişimi: Yücel Acer gitti, Sedat Murat geldi
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 üniversiteye yaptığı rektör atamalarına ilişkin kararlar Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlandı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlüğüne Prof .Dr. Yücel Acer’in yerine Prof. Dr. Sedat Murat atandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararlara göre, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Çanakkale […]
 • 03
  Beldemiz Sitesine akıllı su veznesi kuruldu
  Barbaros Mahallesi Beldemiz Sitesi mevkiinde kurulumu tamamlanan Akıllı Vezne Ödeme ve Su Yükleme Noktası ile vatandaşlar birçok işlemini günün 24 saati gerçekleştirebilecek. Barbaros Mahallesi Beldemiz Sitesi Beldemiz 1. Sokak’ta kurulan Akıllı Vezne Ödeme ve Su Yükleme Noktası’nda Manas (çipli olanlar), Metlab ve Baylan marka akıllı su sayaçlarına kontör yüklemesi, mekanik sayaçların abone numarası vasıtası ile […]
 • 04
  Başkan Gökhan: “Eski Askeri Hastane Bahçesindeki ağaç kesimlerinin takipçisi olacağız”
  Geçtiğimiz sene Eski Askeri Hastane bahçesinde çıkan yangında zarar gören ağaçların temizlenmesine yönelik İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından başlatılan ağaçların temizlenme çalışmaları kapsamında, yangında zarar görmeyen ağaçların da kesildiği iddiası üzerine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan bölgede inceleme gerçekleştirdi. Eski Askeri Hastane bahçesinde, çalışmaların yürütüldüğü alanda Çanakkale Belediyesi Park Bahçeler Müdürü Göksel Koyuncu ve teknik […]
 • 05
  Çanakkale’de konut satışları dibe vurdu!
  Çanakkale’de 2019 yılı Mart ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10.2 düşüşle 983 konut satışı yapıldı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Balıkesir Bölge Müdürlüğü tarafından açıklanan verilere göre, Çanakkale’de 2019 yılı Mart ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10.2 düşüşle 983 konut satışı yapıldı. Çanakkale’deki toplam konut satışları içindeki ikinci el konut satışları […]

HAVA DURUMU

19 Nisan 2019 CUMA
15°
 • CTS 13.5°
 • PAZ 13.6°
 • PTS 14.5°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 96.861
  -0,03%
 • ALTIN 238.42
  0,21%
 • DOLAR 5.817
  0,26%
 • EURO 6.568
  0,55%

GÜNLÜK BURÇLAR