34° Az bulutlu
 • EURO 6.92
 • DOLAR 6.02

Rebiye Ünüvar: “Neden hemen şimdi ‘Eğitim Seferberliği’ !!!!”

Gündem - 18 Eylül 2017 14:07 A A

Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar, yeni öğretim yılının en çok tartışılan konusu durumundaki “müfredatı” sert sözlerle eleştirdi.

Sosyal medya hesabından “Neden hemen şimdi ‘Eğitim Seferberliği’ !!!!” başlığıyla bir paylaşım yapan Rebiye Ünüvar, söz konusu mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Dünyanın gittiği yeri inadına görmek istemeyen, tamamen kendi varlığını sürdürmeğe odaklanmış bir parti devletiyle karşı karşıyayız.
Dünya, hepimizin yıllardır (“bilim, teknoloji çok ilerledi”, “alem aya gitti”, “sanayi devrimini yakalamakta geç kaldık”) söylediği falan filan söylemlerinin çok ötesinde bir yere gidiyor. Bu gidiş, baş döndürücü bir hızda gittiği kadar, bir o kadar heyecan verici ama oturup hala müfredatlarda “Dini öğeler nasıl yer almalıdır” kısır tartışmasını yapanlar açısından da korku verici gidiş.
Bugün bu ülkenin tek ihtiyacı, çocukların erken çocukluk dönemlerinden itibaren analitik ve yaratıcı düşünme yeteneklerini geliştirecek bir eğitim sistemi yaratmaktır. Çünkü bügün rekabet edebilmenin yolu ne elinizdeki doğal kaynaklar, ne tarım, ne dev iş makinaları….Bugün dünya ölçeğinde rekabet edebilmenin tek yolu, o ülkenin gençlerinin anlama, muhakeme etme, çözüm üretme, ilişkilendirebilme, bilimsel ve kavramsal düşünebilme, yaratıcı düşünme becerilerle donatılmış insan kaynağı ile mümkün. Ülkesini seven herkesin tek derdi eğitim olmalı. İnanın çok geç değil 10 yıl içinde çocuklarımız şu an geçerliği en yüksek olan meslekleri seçseler dahi işsiz kalacaklar? Baş döndürücü hızda bilim ve teknoloji yaratan ülkeler, bizim gibi iyi eğitim almamış ülkeleri ezip geçecekler. Neden mi?????
– Daha şimdiden Çin’de 6 katlı bir iş merkezi 3D yazıcı kullanılarak tamamlandı.
– Yarın telefonunuza eklenmiş tarama özelliği ile ayaklarınızı tarayarak 3D yazıcıyla istediğiniz ayakkabıyı üreteceksiniz
– Çok yakında şoförsüz araçlar sayesinde istediğimiz yere gidebileceğiz. Ne araba ne de ehliyete ihtiyacımız olmayacak. Bu teknolojiyi yakalayamayan otomobil şirketleri batacak.
-Telefonunuzla nefes örneğinden 50 çeşit test yapabileceksiniz, mesela.
– Avukatlık işlerinizi yazılımla çözeceksiniz.
– Evinizde her şeyi 300- 400 dolara aldığınız 3D yazıcı ile kendiniz üreteceksiniz. 3D yazıcıyla uçak motoru, uzay aracı, denizaltı basacaklar…
– Yapay zeka robotları ilk bestelerini yaptılar bile.
Bunlar benim takip ettiklerimden minik örnekler, yaklaşan vehameti göstermek adına. Neden vehamet diyorum; çünkü dünya bu haldeyken ülkesinin PISA skorlarını dert etmeyip ” dünyanın düz mü yuvarlak mı olduğunu” tartışan tabak kafalılar, 16 yılda 6 bakan ve sayısız müfredat değiştirip yap bozcu, dene yanılcı, hala bilim fen ve irfan yerine şeriat sıkıştıran anlayışın bizi bir felakete sürüklediğini görüyorum da ondan.
Dünyada değişime uğramayan hiç bir şey kalmayacak. Hala sanayi devrimini yakalayamadık ağlamasını bırakın. Dünya 4. devrimi yaşıyor, onu yakalayın. Digital devrim gibi ucu bucağı belli olmayan bir yoldayız, farkında mısınız? Digital devrim hiç bir zaman durdurulamayacağı gibi dünyayı esir alacak ve statükocu devletler çökecek.
Bırakın kini, nefreti, öfkeyi. Ötekileteceğinize birlik olup ne yapacağımıza bakalım hep birlikte. Oturup eğitim sisteminde ne oluyor diye, bir şura yapın mesela. Ülkenin eğitim sistemi, durmadan değişen bakanların iki dudağına teslim edilir mi? Bu nasıl vatanseverlik???? Bu ülkenin yetiştirdiği binlerce insan var, neden bu kötülüğü yapıyorsunuz bu ülkeye??!! Bir ülkenin “ekonomik refahı eğitimden geçer” gerçeğini bilmiyor değilsiniz, nedir o zaman bu aymazlık?????
Bu ülkeyi seven, dünya ölçeğinde yüzlerce hoca ( başta Prof. Dr. Selçuk Şirin olmak üzere) bağırıyor: Bu ülkenin eğitim sistemini dert edinin, yoksa yok olacağız diye…. duyun artık ve en azından eğitim işini ehline bırakın…..
UMUDUM yok ama yine de bir yakarış bu… Lütfen bu ülkenin çocuklarına ve geleceğine yazık etmeyin….. Sevgili veliler ve öğretmenler umut yoksa “kendi eğitim seferberliğinizi” başlatın…. Ve sevgili öğretmenler sizlere çocukların yaratıcılıklarını özgür bırakacak sabır ve onların mevcut yeteneklerini açığa çıkarmak için mücadele gücü diliyorum….”

Gündem - 14:07 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Başkan Yavaş: “Festivalde uzaya şeftali yollayacağız”
  Umurbey Belediye Başkanı Sami Yavaş düzenlediği basın toplantısında bu yıl 17-18 Ağustos tarihlerinde görücüye çıkacak 27. Umurbey Geleneksel Şeftali Festivaline ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Festivalin yarın başlayıp, 18 Ağustos Cumartesi gecesi sona ereceğini belirten Başkan Yavaş şu ifadeleri kullandı: “BU YIL DA ÇITAMIZI YÜKSEK TUTUYORUZ” “Hepinizin bildiği üzere geçtiğimiz yılki festival kapsamında, ülkemizin önde gelen […]
 • 02
  Gökçeada feribotu karaya oturdu!
  Kabatepe – Gökçeada seferini yapan ve içinde 170 yolcu ile 64 araç bulunan GESTAŞ’a ait yolcu feribotu limana yanaşmaya 30 metre kala karaya oturdu. GESTAŞ’ın olaya ilişkin açıklaması şu şekilde: “16 Ağustos 2018 tarihinde Kabatepe-Gökçeada hattında Kabatepe’den saat 09:00 seferini gerçekleştiren Gökçeada 1 adlı gemimiz, Gökçeada Kuzulimanı’na yanaşma manevrası esnasında makina arızası yaşamış, kaptanımız tarafından […]
 • 03
  Gökçeada ve Bozcaada için kumar adası önerisi
  Habertürk yazarı Sevilay Yılman, bugünkü “Turizmde yeni açılım için…” başlıklı yazısında bir turizmcinin içinde Gökçeada ve Bozcaada’nın da bulunduğu bazı adaların kumar adası yapılması yönündeki iddiasını köşesine taşıdı. Habertürk yazarı Sevilay Yılman, ‘turizm duayeni’ dediği bir ismin önerisini köşesinden paylaştı. Buna göre duayen isim, “Marmara’da adalar var… Sadece yerli turiste hitap ettiği için çok ucuza […]
 • 04
  Milli Gazeteden Umurbey Belediyesine çirkin iftira!
  Saadet Partisine yakınlığıyla bilinen Milli Gazete, 17-18 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek 27. Geleneksel Şeftali Festivalinde konser vereceği açıklanan dünyaca ünlü Rumen şarkıcı Alexandra Stan üzerinden Umurbey Belediyesine akılalmaz iftiralarda bulundu. Umurbey Belediyesinin bu yıl 27’ncisini düzenlemeye hazırlandığı Geleneksel Şeftali Festivali hakkında Saadet Partisine yakınlığıyla bilinen Milli Gazete, Umurbey Belediyesi ve Başkanı Sami Yavaş hakkında birbirinden mesnetsiz […]
 • 05
  Endokrinoloji Uzmanı göreve başladı
  Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesine atanan Endokrinoloji Ve Metabolik Hastalıklar Uzmanı Dr. Emre S. Saygılı hasta kabulüne başladı. 1982 tarihi doğumlu Uzm. Dr. Emre S. Saygılı 1999-2006 yılları arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde aldığı tıp eğitiminin ardından, 2007-2012 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ nde İç Hastalıkları üzerine uzmanlık eğitimi aldı. Evli […]

HAVA DURUMU

18 Ağustos 2018 CUMARTESİ
34°
 • PAZ 31.0°
 • PTS 30.0°
 • SAL 29.0°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 88.735
  1,83%
 • ALTIN 229.34
  4,47%
 • DOLAR 6.020
  3,53%
 • EURO 6.924
  4,17%

GÜNLÜK BURÇLAR