24° Açık
 • EURO 5.00
 • DOLAR 4.09

Rebiye Ünüvar: “Neden hemen şimdi ‘Eğitim Seferberliği’ !!!!”

Gündem - 18 Eylül 2017 14:07 A A

Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar, yeni öğretim yılının en çok tartışılan konusu durumundaki “müfredatı” sert sözlerle eleştirdi.

Sosyal medya hesabından “Neden hemen şimdi ‘Eğitim Seferberliği’ !!!!” başlığıyla bir paylaşım yapan Rebiye Ünüvar, söz konusu mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Dünyanın gittiği yeri inadına görmek istemeyen, tamamen kendi varlığını sürdürmeğe odaklanmış bir parti devletiyle karşı karşıyayız.
Dünya, hepimizin yıllardır (“bilim, teknoloji çok ilerledi”, “alem aya gitti”, “sanayi devrimini yakalamakta geç kaldık”) söylediği falan filan söylemlerinin çok ötesinde bir yere gidiyor. Bu gidiş, baş döndürücü bir hızda gittiği kadar, bir o kadar heyecan verici ama oturup hala müfredatlarda “Dini öğeler nasıl yer almalıdır” kısır tartışmasını yapanlar açısından da korku verici gidiş.
Bugün bu ülkenin tek ihtiyacı, çocukların erken çocukluk dönemlerinden itibaren analitik ve yaratıcı düşünme yeteneklerini geliştirecek bir eğitim sistemi yaratmaktır. Çünkü bügün rekabet edebilmenin yolu ne elinizdeki doğal kaynaklar, ne tarım, ne dev iş makinaları….Bugün dünya ölçeğinde rekabet edebilmenin tek yolu, o ülkenin gençlerinin anlama, muhakeme etme, çözüm üretme, ilişkilendirebilme, bilimsel ve kavramsal düşünebilme, yaratıcı düşünme becerilerle donatılmış insan kaynağı ile mümkün. Ülkesini seven herkesin tek derdi eğitim olmalı. İnanın çok geç değil 10 yıl içinde çocuklarımız şu an geçerliği en yüksek olan meslekleri seçseler dahi işsiz kalacaklar? Baş döndürücü hızda bilim ve teknoloji yaratan ülkeler, bizim gibi iyi eğitim almamış ülkeleri ezip geçecekler. Neden mi?????
– Daha şimdiden Çin’de 6 katlı bir iş merkezi 3D yazıcı kullanılarak tamamlandı.
– Yarın telefonunuza eklenmiş tarama özelliği ile ayaklarınızı tarayarak 3D yazıcıyla istediğiniz ayakkabıyı üreteceksiniz
– Çok yakında şoförsüz araçlar sayesinde istediğimiz yere gidebileceğiz. Ne araba ne de ehliyete ihtiyacımız olmayacak. Bu teknolojiyi yakalayamayan otomobil şirketleri batacak.
-Telefonunuzla nefes örneğinden 50 çeşit test yapabileceksiniz, mesela.
– Avukatlık işlerinizi yazılımla çözeceksiniz.
– Evinizde her şeyi 300- 400 dolara aldığınız 3D yazıcı ile kendiniz üreteceksiniz. 3D yazıcıyla uçak motoru, uzay aracı, denizaltı basacaklar…
– Yapay zeka robotları ilk bestelerini yaptılar bile.
Bunlar benim takip ettiklerimden minik örnekler, yaklaşan vehameti göstermek adına. Neden vehamet diyorum; çünkü dünya bu haldeyken ülkesinin PISA skorlarını dert etmeyip ” dünyanın düz mü yuvarlak mı olduğunu” tartışan tabak kafalılar, 16 yılda 6 bakan ve sayısız müfredat değiştirip yap bozcu, dene yanılcı, hala bilim fen ve irfan yerine şeriat sıkıştıran anlayışın bizi bir felakete sürüklediğini görüyorum da ondan.
Dünyada değişime uğramayan hiç bir şey kalmayacak. Hala sanayi devrimini yakalayamadık ağlamasını bırakın. Dünya 4. devrimi yaşıyor, onu yakalayın. Digital devrim gibi ucu bucağı belli olmayan bir yoldayız, farkında mısınız? Digital devrim hiç bir zaman durdurulamayacağı gibi dünyayı esir alacak ve statükocu devletler çökecek.
Bırakın kini, nefreti, öfkeyi. Ötekileteceğinize birlik olup ne yapacağımıza bakalım hep birlikte. Oturup eğitim sisteminde ne oluyor diye, bir şura yapın mesela. Ülkenin eğitim sistemi, durmadan değişen bakanların iki dudağına teslim edilir mi? Bu nasıl vatanseverlik???? Bu ülkenin yetiştirdiği binlerce insan var, neden bu kötülüğü yapıyorsunuz bu ülkeye??!! Bir ülkenin “ekonomik refahı eğitimden geçer” gerçeğini bilmiyor değilsiniz, nedir o zaman bu aymazlık?????
Bu ülkeyi seven, dünya ölçeğinde yüzlerce hoca ( başta Prof. Dr. Selçuk Şirin olmak üzere) bağırıyor: Bu ülkenin eğitim sistemini dert edinin, yoksa yok olacağız diye…. duyun artık ve en azından eğitim işini ehline bırakın…..
UMUDUM yok ama yine de bir yakarış bu… Lütfen bu ülkenin çocuklarına ve geleceğine yazık etmeyin….. Sevgili veliler ve öğretmenler umut yoksa “kendi eğitim seferberliğinizi” başlatın…. Ve sevgili öğretmenler sizlere çocukların yaratıcılıklarını özgür bırakacak sabır ve onların mevcut yeteneklerini açığa çıkarmak için mücadele gücü diliyorum….”

Gündem - 14:07 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Kepez’de isyan ettiren görüntü!
  Hafta sonu havanın güzel olmasını fırsat bilip Kepez’deki piknik alanlarını kullanan vatandaşların arkalarında adeta birer çöp yığını bırakmaları bu kadarına da pes dedirtti. Piknik alanlarındaki çöp yığınlarının fotoğraflarını sosyal medya hesabından paylaşan Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, “Ücret de almıyoruz ama maşallah çok çok iyisiniz. Bulduğunuz gibi her tarafı tertemiz bırakmışsınız” sözleriyle ironi yaparak […]
 • 02
  Başkan Gökhan’ın hedefinde Bülent Öz mü var?
  Burası Çanakkale gazetesinde yer alan habere göre; CHP Çanakkale teşkilatını dizayn etmekle suçlanan CHP’li Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın şimdi de milletvekili adaylarına el attığı konuşuluyor. Gökhan’ın, geçtiğimiz günlerde Kamu-Der tarafından “yılın milletvekili” seçilen CHP Çanakkale Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bülent Öz’ün önünü kesmek için çalıştığı iddia ediliyor. Bülent Öz’ün parti tabanı tarafından çok […]
 • 03
  2018 Troya Yılı, ATM Dubai Fuarı’nda tanıtıldı
  Troya Yılı İcra Komitesi Üyesi, ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer ve beraberindeki heyet, ATM Dubai Fuarı’nda 2018 Troya Yılı’nı tanıttı. Armağan Aydeğer fuar öncesi katılımcılarla gün boyu toplantılar yapıp, toplu sunum eşliğinde 2018 Troya Yılını anlattı. İlginin yoğun olduğu toplantılar hayli verimli geçerken katılımcılardan tam not aldı.
 • 04
  Berlin’den yola çıktılar Çanakkale’ye geliyorlar
  Doğu Batı Dostluk Ve Barış Rallisi (Allgau-Orient Rally) Türkiye ayağı kapsamında 2018 Troya Yılı tanıtımına katkı sağlamak için Çanakkale’ye gelecekler. Avrupa, Balkan, Türkiye, İsrail ve Ürdün ayaklarını kapsayan Doğu Batı Dostluk Ve Barış Rallisi (Allgau-Orient Rally) Çanakkale’de boy gösterecek. Rallide yarışacak araçlar 2018 Troya Yılına katkı sağlanması için “Troya” temasıyla giydirildi.
 • 05
  1. Uluslararası Troya Çocuk Halk Dansları Festivali başladı
  Çanakkale Valiliği ile Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün katkılarıyla Çanakkale Folklor Araştırma Derneği tarafından düzenlenen “1. Uluslararası Troya Çocuk Halk Dansları Festivali” başladı. Türkiye’den 10 okul ve 20 ülkeden halk dansları grubunun katılım sağladığı, 980 öğrencinin aktif görev alacağı festivalin açılış törenine, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ve protokol üyelerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. […]

HAVA DURUMU

24 Nisan 2018 SALI
23°
 • ÇAR 26.1°
 • PER 25.3°
 • CUM 24.6°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 110.059
  -0,79%
 • ALTIN 174.62
  -0,23%
 • DOLAR 4.087
  -0,50%
 • EURO 4.997
  -0,37%

GÜNLÜK BURÇLAR