13° Parçalı bulutlu
 • EURO 6.09
 • DOLAR 5.32

Rebiye Ünüvar: “Neden hemen şimdi ‘Eğitim Seferberliği’ !!!!”

Gündem - 18 Eylül 2017 14:07 A A

Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar, yeni öğretim yılının en çok tartışılan konusu durumundaki “müfredatı” sert sözlerle eleştirdi.

Sosyal medya hesabından “Neden hemen şimdi ‘Eğitim Seferberliği’ !!!!” başlığıyla bir paylaşım yapan Rebiye Ünüvar, söz konusu mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Dünyanın gittiği yeri inadına görmek istemeyen, tamamen kendi varlığını sürdürmeğe odaklanmış bir parti devletiyle karşı karşıyayız.
Dünya, hepimizin yıllardır (“bilim, teknoloji çok ilerledi”, “alem aya gitti”, “sanayi devrimini yakalamakta geç kaldık”) söylediği falan filan söylemlerinin çok ötesinde bir yere gidiyor. Bu gidiş, baş döndürücü bir hızda gittiği kadar, bir o kadar heyecan verici ama oturup hala müfredatlarda “Dini öğeler nasıl yer almalıdır” kısır tartışmasını yapanlar açısından da korku verici gidiş.
Bugün bu ülkenin tek ihtiyacı, çocukların erken çocukluk dönemlerinden itibaren analitik ve yaratıcı düşünme yeteneklerini geliştirecek bir eğitim sistemi yaratmaktır. Çünkü bügün rekabet edebilmenin yolu ne elinizdeki doğal kaynaklar, ne tarım, ne dev iş makinaları….Bugün dünya ölçeğinde rekabet edebilmenin tek yolu, o ülkenin gençlerinin anlama, muhakeme etme, çözüm üretme, ilişkilendirebilme, bilimsel ve kavramsal düşünebilme, yaratıcı düşünme becerilerle donatılmış insan kaynağı ile mümkün. Ülkesini seven herkesin tek derdi eğitim olmalı. İnanın çok geç değil 10 yıl içinde çocuklarımız şu an geçerliği en yüksek olan meslekleri seçseler dahi işsiz kalacaklar? Baş döndürücü hızda bilim ve teknoloji yaratan ülkeler, bizim gibi iyi eğitim almamış ülkeleri ezip geçecekler. Neden mi?????
– Daha şimdiden Çin’de 6 katlı bir iş merkezi 3D yazıcı kullanılarak tamamlandı.
– Yarın telefonunuza eklenmiş tarama özelliği ile ayaklarınızı tarayarak 3D yazıcıyla istediğiniz ayakkabıyı üreteceksiniz
– Çok yakında şoförsüz araçlar sayesinde istediğimiz yere gidebileceğiz. Ne araba ne de ehliyete ihtiyacımız olmayacak. Bu teknolojiyi yakalayamayan otomobil şirketleri batacak.
-Telefonunuzla nefes örneğinden 50 çeşit test yapabileceksiniz, mesela.
– Avukatlık işlerinizi yazılımla çözeceksiniz.
– Evinizde her şeyi 300- 400 dolara aldığınız 3D yazıcı ile kendiniz üreteceksiniz. 3D yazıcıyla uçak motoru, uzay aracı, denizaltı basacaklar…
– Yapay zeka robotları ilk bestelerini yaptılar bile.
Bunlar benim takip ettiklerimden minik örnekler, yaklaşan vehameti göstermek adına. Neden vehamet diyorum; çünkü dünya bu haldeyken ülkesinin PISA skorlarını dert etmeyip ” dünyanın düz mü yuvarlak mı olduğunu” tartışan tabak kafalılar, 16 yılda 6 bakan ve sayısız müfredat değiştirip yap bozcu, dene yanılcı, hala bilim fen ve irfan yerine şeriat sıkıştıran anlayışın bizi bir felakete sürüklediğini görüyorum da ondan.
Dünyada değişime uğramayan hiç bir şey kalmayacak. Hala sanayi devrimini yakalayamadık ağlamasını bırakın. Dünya 4. devrimi yaşıyor, onu yakalayın. Digital devrim gibi ucu bucağı belli olmayan bir yoldayız, farkında mısınız? Digital devrim hiç bir zaman durdurulamayacağı gibi dünyayı esir alacak ve statükocu devletler çökecek.
Bırakın kini, nefreti, öfkeyi. Ötekileteceğinize birlik olup ne yapacağımıza bakalım hep birlikte. Oturup eğitim sisteminde ne oluyor diye, bir şura yapın mesela. Ülkenin eğitim sistemi, durmadan değişen bakanların iki dudağına teslim edilir mi? Bu nasıl vatanseverlik???? Bu ülkenin yetiştirdiği binlerce insan var, neden bu kötülüğü yapıyorsunuz bu ülkeye??!! Bir ülkenin “ekonomik refahı eğitimden geçer” gerçeğini bilmiyor değilsiniz, nedir o zaman bu aymazlık?????
Bu ülkeyi seven, dünya ölçeğinde yüzlerce hoca ( başta Prof. Dr. Selçuk Şirin olmak üzere) bağırıyor: Bu ülkenin eğitim sistemini dert edinin, yoksa yok olacağız diye…. duyun artık ve en azından eğitim işini ehline bırakın…..
UMUDUM yok ama yine de bir yakarış bu… Lütfen bu ülkenin çocuklarına ve geleceğine yazık etmeyin….. Sevgili veliler ve öğretmenler umut yoksa “kendi eğitim seferberliğinizi” başlatın…. Ve sevgili öğretmenler sizlere çocukların yaratıcılıklarını özgür bırakacak sabır ve onların mevcut yeteneklerini açığa çıkarmak için mücadele gücü diliyorum….”

Gündem - 14:07 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  İsmetpaşa Mahallesinin elektrik çilesi bitmiyor… Yine 8 saat kesinti!
  Geçtiğimiz 11 Kasım’da tesis çalışması nedeniyle 8 saat elektriksiz kalan İsmetpaşa Mahallesinde yarın (20 Kasım) aynı gerekçeyle yine 8 saatlik elektrik kesintisi yapılacak. UEDAŞ’ın konuya ilişkin açıklaması şu şekilde: ÇANAKKALE/ÇANAKKALE MERKEZ ilçesinde MÜŞTERİ TALEBİ sebebiyle elektrik kesintisi uygulanacaktır. TESİS ÇALIŞMASI sebebiyle aşağıdaki adreslere elektrik verilemeyecektir. İSMETPAŞA MAHALLESİ; EMİLE VİTALİS SOKAK, NENE HATUN SOKAK, HÜSEYİN AVNİ […]
 • 02
  Yavaş ailesinin acı günü
  Umurbey Belediye Başkanı ve Çanakkale Belediye Başkan aday adayı Sami Yavaş’ın kayınpederi, KADEM Çanakkale İl Temsilcisi Aynur Tuna Yavaş’ın babası Halil Tuna, tedavi gördüğü Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinde hayatını kaybetti. Sami Yavaş acı haberi sosyal medya hesabından, “Kayınpederim Halil Tuna hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi bugün ikindi namazına müteakip Dumlupınar Camiinde kılınacak cenaze namazının ardından […]
 • 03
  Yatalak babasının boğazını kesip intihara kalkıştı!
  Son dönemde asayiş olaylarını eksik olmadığı Çanakkale, bir kez daha korkunç bir cinayetle gündeme geldi. 54 yaşındaki C.P, 80 yaşındaki yatalak babası A.P’yi boğazını keserek öldürdü. Kan donduran cinayet İsmet Paşa Mahallesine bağlı İlkin Sokak’ta yaşandı. C.P (54) isimli vatandaş, geçirdiği rahatsızlık nedeniyle yatalak kalan ve bir süredir yanlarında yaşayan babası C.P’yi ekmek bıçağıyla boğazını […]
 • 04
  Başkan Yavaş’tan kamuoyuna açıklama
  Umurbey Belediye Başkanı ve Çanakkale Belediye Başkan Aday Adayı Sami Yavaş, bugün bazı yayın organlarında eşi Aynur Tuna Yavaş’ın Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinde görevli nöbetçi doktora sözlü saldırıda bulunup, tehdit ettiği iddialarına ilişkin açıklamada bulundu. Basit bir tartışmanın gerçeklerden saptırılarak basına servis edilip, haberleştirildiğine vurgu yaparak, “Bir aile büyüğümüz ölüm kalım savaşı verirken, yaşadığımız […]
 • 05
  Çanakkale için kuvvetli yağış uyarısı!
  Çanakkale İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, 18 Kasım Pazar günü Çanakkale için metrekareye 21 ila 50 kilogram düşmesi beklenen kuvvetli yağış uyarısında bulundu. AFAD’ın konuya ilişkin açıklaması şöyle: “18 Kasım 2018 Pazar günü ilimizde, kuvvetli (21-50 kg/m2) sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağış beklenmekte olup, meydana gelebilecek olumuzluklara (ani sel, su baskını, […]

HAVA DURUMU

20 Kasım 2018 SALI
13°
 • SAL 17.2°
 • ÇAR 17.1°
 • PER 12.0°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 94.571
  1,02%
 • ALTIN 209.24
  -0,12%
 • DOLAR 5.318
  -0,29%
 • EURO 6.095
  -0,10%

GÜNLÜK BURÇLAR