Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
13° Kapalı
 • EURO 6.35
 • DOLAR 5.74

Rebiye Ünüvar: “Okulları nitelikli niteliksiz diye tanımlamak çocukları ayırmak ve etiketlemektir”

Gündem - 6 Kasım 2017 23:56 A A

Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar, TEOG’un yerine gelecek olan adrese dayalı yerleştirme ve nitelikli okullara giriş için isteğe bağlı sınav sistemini eleştirdi.

Türkiye genelindeki 12000 liseden sadece 600’ünün nitelikli olarak değerlendirilmesine tepki gösteren Rebiye Ünüvar, “Nitelikli okul sayısı (toplam: 12.000 lise) 600. %5 nitelikli lise ile ağzınızla kuş tutsanız; fakirlik, açlık, sefalet… Nnitelikli okul isteyen nitelikli okul sınavına girebilecekmiş. Ne büyük lütuf. Bu açıklamadan sonra 1 milyon çocuğun niteliksiz okullarda okuyacağı resmi olarak deklare edilmiştir” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin en acil ve ve önemli önceliğinin nitelikli eğitim veren ve bunu tüm çocuklara ulaştıran okul sağlamak olduğunun altını çizen Ünüvar sözlerine şöyle devam etti:

“Devlet tüm çocukların yeteneklerini optimum düzeyde açığa çıkaracak eğitim sunmak zorundadır. Ne demek nitelikli okul? Okulları nitelikli niteliksiz diye tanımlamak çocukları ayırmak ve etiketlemektir. Türkiye’nin en acil ve önemli önceliği, nitelikli eğitim veren ve bunu tüm çocuklara ulaştıran okul sağlamaktır.”

TEOG’UN YERİNE ADRESE DAYALI EĞİTİM SİSTEMİ VE İSTEĞE BAĞLI NİTELİKLİ OKUL SINAVI

TEOG’un yerine gelecek yeni sistemin adı ve detayları belli oldu. Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi ile öğrenciler adreslerine en yakın 5 okuldan birisini seçecek. Öğrencilerin yüzde 90’ı bu şekilde evlerine yakın bir okula yerleştirilecek. Adrese dayalı sistemde temmuz ayında öğrencilerin yerleşeceği okul belli olacak. Türkiye genelinde belirlenecek yaklaşık 600 nitelikli okul için ise merkezi sınav düzenlenecek. Bu sınava 8. sınıf öğrencileri isteğe bağlı olarak katılacak.

90 dakika sürecek merkezi sınavda 60 soru yer alacak. Sayısal ve sözel olmak üzere iki bölümden oluşacak sınav tek oturumda yapılacak. Sınavda 6, 7 ve 8’inci sınıf müfredatından sorular yer alacak. Merkezi sınav haziran ayının ilk hafta sonu yapılacak. Okulların kontenjanı dolduğunda okul başarı puanı esas alınacak.

 


Bu haber 3111 kez okundu.
Gündem - 23:56 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  CHP’li Ceylan: “Kerç Boğazı kazasında adalet yerini bulacaktır”
  CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, 4’ü Türk, 12’si Hintli, toplam 16 denizcinin hayatını kaybettiği, 4 Türk denizcinin halen kayıp olduğu Kerç Boğazı Tanker faciasını, olaydan 1 yıl sonra tekrar Meclis gündemine taşıdı. Türk denizcilerin ailelerinin haklarını tazmin etmek adına olaya karışan iki tankere yönelik aldırdıkları haciz kararının kaldırılması için karşı dava açıldığını haber aldığını belirten […]
 • 02
  GESTAŞ feribotu, balıkçı teknesiyle çarpışacaktı!
  Bu sabah saatlerinde, dikkatsiz bir tekne kaptanı Çanakkale Boğazında faciaya neden oluyordu… GESTAŞ’a ait yolcu feribotu, Çanakkale İskelesi’ne yanaşmak üzereyken, güzergahı üzerinde bulunan balıkçı teknesi, feribot üzerine yaklaşmasına rağmen hareket etmedi. Feribottan peş peşe çalınan kornaların ardından durumu fark eden teknenin kaptanı, çarpışmaya metreler kala teknesini feribotun önünden güçlükle çekmeyi başardı.
 • 03
  Bakanlıktan Geyikli’ye hibe arazöz
  Geyikli Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından hibe olarak aldığı arazözü, araç filosuna kattı. Aracın teslim alınmasının ardından açıklamalarda bulunan Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu şu ifadeleri kullandı: “Söz verdiğimiz gibi belediye araç filosuna bir yenisini daha ekledik. Çevre Bakanlığından hibe olarak alınan Ford marka arazöz, belediyemiz araç parkına dahil edilmiştir. Grup Başkanvekilimiz Bülent Turan’a ve […]
 • 04
  Çocuklara yönelik Bilim Şenliği, 17 Burda’da
  Esas Gayrimenkul tarafından açıldığı günden bu yana Çanakkale’yi eğlence, yaşam ve buluşma merkezi haline getiren Esas 17 Burda AVM, Bilim Şenliği’nde miniklere unutulmaz bir hafta sonu yaşatıyor. 16-17 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek Bilim Şenliği’nde bilim atölyeleri ve sahne şovları çocukları bekliyor. Çanakkalelileri ilklerle buluşturarak özel deneyimler yaşatan Esas 17 Burda AVM, hafta sonu Bilim Şenliği’ne ev […]
 • 05
  Bülent Turan: “Çanakkaleli iş adamlarımızın beklentilerini yerine getirmek adına önemli kararlar aldık”
  Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis Üyeleri, Lapseki Kaymakamı, GMKA Genel Sekreteri, Tarım ve Orman İl Müdürü ve Ziraat Odası Başkanları, AK Parti Çanakkale Milletvekilleri Bülent Turan ile Jülide İskenderoğlu’nu Ankara’da ziyaret etti. Ziyarete ilişkin açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, “Çanakkalemizin dinamikleriyle bugün bir araya geldik. Şehrimizin tüm taleplerini […]

HAVA DURUMU

17 Kasım 2019 PAZAR
12°
 • PAZ 21.8°
 • PTS 21.0°
 • SAL 22.3°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 105.380
  1,54%
 • ALTIN 270.93
  -0,32%
 • DOLAR 5.745
  -0,08%
 • EURO 6.353
  0,19%

GÜNLÜK BURÇLAR

hgs bakiye yükleme
buldun beni
çanakkale firma rehberi