Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
13° Kapalı
 • EURO 6.35
 • DOLAR 5.74

Rus seyahat yazarları 2018 Troia Yılı için Çanakkale’de

Kültür-Sanat - 2 Kasım 2017 12:52 A A

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü’nün davetlisi olarak Türkiye’ye davet edilen Rus Gazeteciler “2018 Troia Yılı” kapsamında Çanakkale’ye gelerek şehrin tarihi ve turistik yerlerini gezdi.

Rusya’da önemli turizm, seyahat gazete ve dergilerinde muhabirlik yapan Olga Mikhailova, Larisa Vasileva, Mariia Cherniakhovskaia, Elena İsayko, Fedor Yurin ve Tatyana Belonojkina’dan oluşan 6 kişilik ekip Çanakkale ziyaretlerinin ilk gününde Gelibolu ilçesinde bulunan Rus Anıtı’nı ziyaret etti. Rusya’da 1921 ve 1922 yılları arasında gerçekleşen Bolşevik isyanından kaçarak Çanakkale’nin Gelibolu ilçesine yerleşen 25 bin Rus vatandaşının hatırasını yaşatmak için yaptırılan anıtı inceleyen Rus gazeteciler burada yetkililerden bilgi aldı.

Rus gazeteciler daha sonra Kolin Hotel’de gerçekleştirilen yemekte Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler, Yatırımcılar Birliği Derneği (ÇATOD) Başkanı ve 2018 Troia Yılı İcra Komitesi Üyesi Armağan’ın “2018 Troia Yılı” ile ilgili sunumunu takip etti. Sunumunda 2018 Troia Yılı hakkında bilgiler veren Armağan Aydeğer, ardından konuklara İngilizce olarak hazırlanan Çanakkale’nin tanıtımı ile ilgili hazırlanan belgesel filmi izletti.

ÇATOD Başkanı ve 2018 Troia Yılı İcra Komitesi Üyesi Armağan Aydeğer ile birlikte TÜRSAB Çanakkale Körfez Bölgesel Yürütme Kurulu Genel Sekreteri Ahmet Çelik , ÇATOD Başkan Yardımcısı Yaşar Ersoy, ÇOMÜ Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Lütfi Atay, ÇATOD Eski Başkanı Kemal Pazarbaşı, Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) Çanakkale Temsilcisi Recai Başaran, Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Uğur Yıldırım,Troia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr Rüstem Aslan, Acente Yetkilisi Ramazan Altıntaş ile birlikte Çanakkaleli gazetecilerin katıldığı sunum sonunda soru cevap kısmına geçildi. Rus gazetecilerin “2018 Troia Yılı” ile ilgili soruları cevaplandıran ÇATOD Başkanı ve 2018 Troia Yılı İcra Komitesi Üyesi Armağan Aydeğer, Rus turistleri Çanakkale’de görmek istediklerini ifade etti.

İKİNCİ GÜN TROİA ANTİK KENTİNİ GEZDİLER

Ziyaretlerinin ikinci günü Troia Antik Kenti’ni gezen Rus gazeteciler burada antik kentte kazı çalışmalarının başkanlığını yapan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Rüstem Aslan’dan bilgiler aldı. Konukları Troia’yı gezdirerek antik kent hakkında sorulara cevap veren Prof. Dr. Rüstem Aslan, Rusya’nın Başkenti Moskova’daki Puşkin Müzesi’nde sergilenen Troia Hazinelerinin bulunduğu yerde Çanakkale’nin tanıtımının yapılabileceğini söyledi.

Troia’yı gezen Rus gazeteciler ise Antik kentten etkilendiklerini belirterek, ülkelerinde “2018 Troia Yılı” ve Çanakkale ile ilgili yazılarında bu konulara ağırlık vereceklerini söylediler.

Troia Antik Kenti’ndeki geziye Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler, Yatırımcılar Birliği Derneği (ÇATOD) Başkanı ve 2018 Troia Yılı İcra Komitesi Üyesi Armağan Aydeğer, TÜRSAB Çanakkale Körfez Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Turgay Kılıç, TÜRSAB Çanakkale Körfez Bölgesel Yürütme Kurulu Genel Sekreteri Ahmet Çelik, ÇTSO Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kansu, ÇATOD Genel Sekreteri Salih Yüksel, Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Çağman Esirgemez, Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Uğur Yıldırım,Troia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr Rüstem Aslan, Çanakkale Arkeoloji Müzesi Müdürü Ali Atmaca ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) Çanakkale Temsilcisi Recai Başaran katıldı.

“SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler, Yatırımcılar Birliği Derneği (ÇATOD) Başkanı ve 2018 Troia Yılı İcra Komitesi Üyesi Armağan Aydeğer Troia Antik Kenti’nde yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün 3. Turizm Şurası’nda Troia ile yaptığı açıklamaya değinerek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın 2018 Troia Yılı, Troia Ören Yeri ve Antik kenti ile ilgili önceki gün yapmış olduğu 3. Turizm Şurası’ndaki açıklamalar tüm Çanakkalelileri heyecanlandırdı. 2018 Troia Yılı bölgemiz ve ülkemiz için çok güçlü fırsatları elinde barındırıyor.Troia’nın uluslararası bilinilirliği ile bütün dünyada çok güçlü bir turizm hamlesi gerçekleştirilecek. 2018 Troia Yılı ile bölgemizde çok önemli alt ve üst yapı yatırımları ve yıl boyunca devam edecek birçok kültür sanat, spor alanında etkinlikler planlanıyor. Kültür ve Turizm bakanlığımızın himayesinde devam eden 2018 Troia Yılı faaliyetleri yurt dışındaki çok sayıda fuarda tanıtımlarının ana unsurlarından birisi olacak. Aynı zamanda Çanakkale’de de valiliğimizin koordinasyonunda çok çeşitli etkinlikler, alt ve üst yapı çalışmaları devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın 2018 Troia Yılı ile ilgili olan açıklamalarından tüm turizm camiası olarak büyük bir mutluluk duyuyoruz ve bu konuda kendilerine teşekkür ediyoruz. Aynı zamanda bu konuyu Ankara gündemine aktararak orada çok büyük bir lobi çalışması yürüten Milletvekilimiz Bülent Turan’a da teşekkür ediyoruz” dedi.

ÇANAKKALE’DE 6 GÜN KALACAKLAR

Rus basın mensuplarının Çanakkale ziyareti ile ilgili açıklamalarda bulunan ÇATOD Başkanı ve 2018 Troia Yılı İcra Komitesi Üyesi Armağan Aydeğer, Rusya’da önemli turizm, seyahat gazete ve dergilerinde muhabirlik yapan basın kuruluşu temsilcilerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü’nün davetlisi olarak Türkiye’ye davet edildiğini belirterek, “2018 yılının “Troia Yılı” olması vesilesiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü Rusya’nın önemli basın kuruluşlarının temsilcilerini Çanakkale’ye göndererek Troia ve Çanakkale’nin ülkelerinde tanıtımının yapılmasını sağlamak için bir farkındalık yaratmak istedi. Konuklarımız 6 gün boyunca Çanakkale’de kalacaklar. Troia Antik Kenti ile birlikte ilimizin tarihi ve turistik yerleri ile Kazdağları’nı gezecek olan Rusya’dan gelen basın mensuplarımız daha sonra ülkelerine dönecekler ve orada Çanakkale ile ilgili gözlemlerini gazete ve dergilerinde yayınlayarak ilimizin tanıtımını yapacaklar” dedi.


Bu haber 3127 kez okundu.
Kültür-Sanat - 12:52 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  CHP’li Ceylan: “Kerç Boğazı kazasında adalet yerini bulacaktır”
  CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, 4’ü Türk, 12’si Hintli, toplam 16 denizcinin hayatını kaybettiği, 4 Türk denizcinin halen kayıp olduğu Kerç Boğazı Tanker faciasını, olaydan 1 yıl sonra tekrar Meclis gündemine taşıdı. Türk denizcilerin ailelerinin haklarını tazmin etmek adına olaya karışan iki tankere yönelik aldırdıkları haciz kararının kaldırılması için karşı dava açıldığını haber aldığını belirten […]
 • 02
  GESTAŞ feribotu, balıkçı teknesiyle çarpışacaktı!
  Bu sabah saatlerinde, dikkatsiz bir tekne kaptanı Çanakkale Boğazında faciaya neden oluyordu… GESTAŞ’a ait yolcu feribotu, Çanakkale İskelesi’ne yanaşmak üzereyken, güzergahı üzerinde bulunan balıkçı teknesi, feribot üzerine yaklaşmasına rağmen hareket etmedi. Feribottan peş peşe çalınan kornaların ardından durumu fark eden teknenin kaptanı, çarpışmaya metreler kala teknesini feribotun önünden güçlükle çekmeyi başardı.
 • 03
  Bakanlıktan Geyikli’ye hibe arazöz
  Geyikli Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından hibe olarak aldığı arazözü, araç filosuna kattı. Aracın teslim alınmasının ardından açıklamalarda bulunan Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu şu ifadeleri kullandı: “Söz verdiğimiz gibi belediye araç filosuna bir yenisini daha ekledik. Çevre Bakanlığından hibe olarak alınan Ford marka arazöz, belediyemiz araç parkına dahil edilmiştir. Grup Başkanvekilimiz Bülent Turan’a ve […]
 • 04
  Çocuklara yönelik Bilim Şenliği, 17 Burda’da
  Esas Gayrimenkul tarafından açıldığı günden bu yana Çanakkale’yi eğlence, yaşam ve buluşma merkezi haline getiren Esas 17 Burda AVM, Bilim Şenliği’nde miniklere unutulmaz bir hafta sonu yaşatıyor. 16-17 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek Bilim Şenliği’nde bilim atölyeleri ve sahne şovları çocukları bekliyor. Çanakkalelileri ilklerle buluşturarak özel deneyimler yaşatan Esas 17 Burda AVM, hafta sonu Bilim Şenliği’ne ev […]
 • 05
  Bülent Turan: “Çanakkaleli iş adamlarımızın beklentilerini yerine getirmek adına önemli kararlar aldık”
  Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis Üyeleri, Lapseki Kaymakamı, GMKA Genel Sekreteri, Tarım ve Orman İl Müdürü ve Ziraat Odası Başkanları, AK Parti Çanakkale Milletvekilleri Bülent Turan ile Jülide İskenderoğlu’nu Ankara’da ziyaret etti. Ziyarete ilişkin açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, “Çanakkalemizin dinamikleriyle bugün bir araya geldik. Şehrimizin tüm taleplerini […]

HAVA DURUMU

17 Kasım 2019 PAZAR
12°
 • PAZ 21.8°
 • PTS 21.0°
 • SAL 22.3°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 105.380
  1,54%
 • ALTIN 270.93
  -0,32%
 • DOLAR 5.745
  -0,08%
 • EURO 6.353
  0,19%

GÜNLÜK BURÇLAR

hgs bakiye yükleme
buldun beni
çanakkale firma rehberi