Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
18° Parçalı bulutlu
 • EURO 6.50
 • DOLAR 5.88

Söz sırası CHP’li Ali Özkan Aldemir’de: Lapseki’deki madencilik faaliyetleri hakkında ne düşünüyor?

İlçeler - 30 Mayıs 2019 16:39 A A

CHP Lapseki İl Genel Meclis Üyesi Ali Özkan Aldemir, TÜMAD’ın bölgedeki siyanürlü altın madeni ayrıştırma faaliyetleri ile ESAN’ın Lapseki’de altın madeni tesisi kurma girişimine ilişkin görüşlerini Çanakkale Yorum’a açıkladı.

Siyanürle yapılan her türlü altın arama faaliyetine parti politikaları gereği karşı olduklarını belirten CHP Lapseki İl Genel Meclis Üyesi Ali Özkan Aldemir, siyanürlü madenciliğe çağ dışı bir madencilik anlayışıyla baktıklarının altını çizdi.

Aldemir, dünyadaki altın madeni rezervinin toplamda 42 bin 500 ton olduğunu, bunun 6 bin 500 tonunun ise ülkemizde bulunduğunu, Türkiye’nin toplam altın rezervi bakımından Avrupa’da ikinci, dünya genelinde ise altıncı sırada bulunduğunu söyledi.

Aldemir açıklamasına şu sözlerle devam etti:

“Altın madenciliği sonucu çevrede inanılmayacak miktarda atık oluşuyor. Bunlar gerekli şekillerde denetim altına alınmadığından asitli su akıntıları ve zehirli kimyasallar çevreyi kirletiyor. Bu etki ise yüz yıllar boyu sürebiliyor. Maden zenginleştirmede kullanılan siyanür, kireç, peroksit, azot, fosfor ve sayısız kimyasal madde çevre tehditidir. Bu madenlerin kullanım ömrü bittikten sonra açık ocak kapatılması daha büyük bir sorun oluşturuyor. Alınan çeşitli teminatlar yetersiz kalıyor. Zehirli atıklar ya atık barajlarında biriktiriliyor ya da terk edilip doğaya bırakılıyor. Bu atıklar, daha sonra yağan yağmurlarla doğanın içme sularına ve yetiştirilen mahsullere zarar veriyor.”

“TÜMAD LAPSEKİ’DEN TOPLAMDA 19 TON ALTIN ÇIKARACAK”

TÜMAD’ın Lapseki’deki siyanürlü altın madeni ayrıştırma faaliyetlerine ilişkin görüşlerini açıklayan Aldemir şu ifadeleri kullandı:

“TÜMAD, Lapseki’den toplamda 19 ton altın çıkaracak. Dünyanın en iyi çevre teknolojisine sahip olduklarını iddia ediyorlar. Şirkette 500’e yakın personel çalışıyor. Toplam personel sayısının yüzde 7’si Lapseki ve çevre köylerde yaşayan kişilerden oluşuyor.

Biz TÜMAD’dan şunları istiyoruz; Çevreye duyarlı olacaklar. Meslek edinme kursları açacaklar. Maden Teknik Lisesi açılacak. Uluslararası belgelendirme kuruluşlarının denetimleriyle kalite, çevre ve iş sağlığı güvenliğini sağlayacaklar.

“ESAN KAMUOYUNU TATMİN EDİCİ BİR AÇIKLAMA YAPMADI”

Aldemir, Eczacıbaşı şirketine bağlı Esan Madencilik’in Lapseki’de altın madeni tesisi kurmaya yönelik girişimini ise şu ifadelerle değerlendirdi:

Yıllardır ruhsatı olmasına rağmen adım atmayan Esan’ın, Lapseki’de TÜMAD Madenciliğin bitişiğinde, yeni tesis açmaya hazırlandığı haberlerinin duyulması Çanakkale’de infiale neden oldu. Vatandaşın isyanıyla, siyasilerin tepkilerine kulaklarını tıkayan, Çanakkale’nin hassasiyetlerini dikkate almayan Eczacıbaşı Esan, kendi bildiğini
okumaktan geri kalmazken, aylardır kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapmadı.

“REEL GERÇEKLİĞE AYKIRIDIR”

Esan Eczacıbaşı Endüstriyel Hammaddeler Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yenice, Şahinli, Mecidiyeköy, Adatepe ve Kocabaşlar gibi 5 köyü kapsayan Lapseki ilçesinde kurmak istediği ve siyanürle altın ve gümüş madeni ayrıştıracağı işletme bırakın Türkiye’yi belki de dünyada bir ilke imza atılmasına neden olacak. Zira hemen bitişiğinde,
500 metre uzaklıkta hâlihazırda TÜMAD’ın işletmesi faaliyetine devam etmektedir. Altın madenciliği, hele hele cevherin siyanürle ayrıştırma işlemi konusunda bu kadar hassas olan Çanakkale’de 500 metre mesafede ikinci bir işletmeye yöre halkının izin vereceğini düşünmek en hafif deyimiyle saflık olur! Türkiye’de nargile içirilen iş
yerlerinin bile eğitim öğretim kurumlarına en az 200 metre uzaklıkta açılması zorunluluğu bulunurken; birbirine 500 metre mesafede iki altın madeninin işletmeye açılmasını beklemek, hayal görmektir, yörenin reel gerçeklerini görmemektir.

“SUYU NEREDEN BULACAK?”

Esan Eczacıbaşı Endüstriyel Hammaddeler Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin altın madeni işletmesinin karşısında en büyük engel olarak su kaynaklarının yetersizliği gelmektedir. Lapseki, su kaynakları açısından fakir ilçelerden biridir. Esan’ın maden sahasının bir ucunun dayanacağı Bayramdere Barajı ancak Lapseki’nin içme ve bahçe sulamasının suyunu karşılamaya yetmektedir. Esan işletmeye geçerse suyu nerede bulacağını hesaplamaması, her şeyden önce bilimsel gerçeklerle örtüşmemektedir.

“KÖYLÜLERİN İSYANINA YOL AÇACAK”

Esan’ın işletme kurmayı planladığı alanın hemen bitişiğindeki köylerde şeftali ve kiraz yetişiyor. Esan’ın maden işletmesi açacağına ilişkin haberler bile köylülerin tadını kaçırmaya yetti! İşletme girişiminin buradaki köylerin isyanına yol açacağını görmek için kâhin olmaya gerek yok.”

Metin KOÇ / Çanakkale Yorum


Bu haber 1612 kez okundu.
İlgili Haberler
İlçeler - 16:39 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Başkan Öz’den Kuzu dönemine ilişkin şok iddialar: “Personelden kesilen sendika katkı payı sendikaya ödenmemiş, 117 bin TL faiz oluşmuş”
  Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, bilgilendirme toplantılarının üçüncüsünü bugün gerçekleştirdi. Başkan Öz, selefi Abdurrahman Kuzu döneminde belediye personelinin maaşlarından kesilen sendika paylarının sendikaya ödenmediğini, bunun sonucunda ise 117 bin TL’lik faiz borcuyla karşı karşıya kaldıklarını öne sürdü. Yine önceki dönemde belediyenin yeterli bütçesi olmasına rağmen 10 yıldır vergi borçlarının ödenmediğini iddia eden Başkan Öz, Kuzu […]
 • 02
  Türkan Saylan Kitap Günleri başladı
  Çanakkale Belediyesi destekleri ile gerçekleştirilen Türkan Saylan Kitap Günleri açılışı 15 Ekim 2019 Salı günü gerçekleştirildi. Türkan Saylan Belediye Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen açılışa Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay ve kentliler katılım gösterdi. Kitap günleri açılışına katılan Mutluay, stantları gezerek etkinlik hakkında bilgi aldı. 15 Ekim 2019 Salı günü başlayan Türkan Saylan Kitap Günleri 25 Ekim […]
 • 03
  Güzelyalı’da 8’er saatlik elektrik kesintileri tam gaz: Perşembe ve Cuma günleri de kesilecek!
  Hafta başından bu yana bakım onarım çalışması nedeniyle 09.00-17.00 saatleri arasında 8’er saatlik elektrik kesintisi yapılan Güzelyalı’daki kesintiler, aynı saatlerde yarın (Perşembe) ve öbür gün de (Cuma) sürecek. Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. Çanakkale İşletme Bakım Mühendisliğinden yapılan açıklamaya göre, enerji nakil hatlarında yapılacak bakım onarım çalışması kapsamında Güzelyalı’nın bazı bölgelerinde 17 ve 18 Ekim tarihlerinde […]
 • 04
  Hastanede Kürtçe konuştuğu için darp edildiği öne sürülmüştü: ÇOMÜ Hastanesi açıklama yaptı
  Ekrem Yaşlı (71) isimli vatandaşın, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde göz ameliyatı olan eşiyle Kürtçe konuştuğu için bir hasta yakını tarafından darp edildiği iddiaları üzerine hastane yönetimi açıklama yaptı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde göz ameliyatı olan eşi Bedriye Yaşlı (71) ile Kürtçe konuşan Ekrem Yaşlı’nın (74), başka […]
 • 05
  Türkiye’de en az güven duyulan meslekler: Politikacılar ile din görevlileri
  Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök bugünkü köşe yazısında, dünyanın en büyük araştırma şirketlerinden Ipsos’un 23 ülkede yaptığı “Dünyanın en güvenilen meslekleri” araştırmasının sonuçlarına yer verdi. Söz konusu araştırmanın Türkiye’deki verilerine bakıldığında en güvenilen meslekler, bilim insanları, doktorlar ve öğretmenler olurken; en az güven duyulan meslekler ise politikacılar, din görevlileri ve TV haber sunucuları şeklinde sıralandı. […]

HAVA DURUMU

16 Ekim 2019 ÇARŞAMBA
18°
 • PER 25.7°
 • CUM 26.1°
 • CTS 24.9°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 94.137
  -1,18%
 • ALTIN 281.08
  -0,19%
 • DOLAR 5.876
  -0,69%
 • EURO 6.500
  -0,47%

GÜNLÜK BURÇLAR