Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
11° Açık
 • EURO 6.50
 • DOLAR 5.80

TÜMAD Genel Müdürü Hasan Yücel: “Türkiye zengin kaynakların fakir bekçisi olamaz”

Ekonomi - 5 Temmuz 2019 16:28 A A

Altın Madencileri Derneği Başkanlığının yanı sıra Lapseki’de faaliyet gösteren TÜMAD Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş’de Genel Müdürlük görevi yapan Hasan Yücel, Türkiye’de siyanürle altın arandığına yönelik iddia ve haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Hasan Yücel şu ifadeleri kullandı:

“Bilerek veya bilmeyerek madencilik faaliyetlerini engellemeye yönelik girişimler nedeniyle, ülkemiz kendi yer altı kaynaklarını değerlendiremez hale gelmiştir. Madenler ülkenin yeraltı zenginlikleridir. Yer altı zenginliklerini değerlendirmede başarılı olamayan ülkeler sanayide dışa bağımlı olmaktan kurtulamazlar. Madencilik sanayinin ham madde ve ara mal ihtiyacını karşılar, ülkeye döviz kaybettirmez, sürekli döviz kazandırır.

‘ÜRETİM ARTTIKÇA BİRİLERİ RAHATSIZ OLUYOR’

2017 yılında 22 ton olan altın üretimini, 2018 yılında 27 tona çıkararak sektörde önemli bir sıçrama gerçekleştirdik. Hâlihazırda, Altın Madencileri Derneği (AMD) çatısı altındaki 22 firmada yaklaşık 10 bin kişi istihdam edilmektedir. 2001 yılından 2018 yılına kadar geçen 18 yılda ise toplamda 302 ton altın üretimi gerçekleştirdik. 18 yılda, bu üretimin karşılığı olarak devlete toplamda 60 ton altına eş değer vergi ödediklerini ifade ederek, yatırım aşamasındaki projelerin önümüzdeki iki üç yılda devreye girmesiyle, Türkiye’nin altın üretimini çok rahatlıkla yıllık 50 tona çıkarabiliriz.

‘EN İLERİ TEKNOLOJİ KULLANILIYOR’

Türkiye’de altın üretiminde kullanılan teknoloji, ABD, Kanada, Avustralya ve İsveç’te kullanılan teknolojinin aynısıdır; o ülkelerde altın üretimine karşı toplumsal bir tepki yaşanmazken, Türkiye’de neden sürekli altın üretiminin engellenmeye çalışıldığını iyi araştırmamız gerekmektedir. Bunun nedeni Türkiye’nin dünya altın ticaretinde önemli bir ithalatçı ülke olmasıdır. O kadar ki, 24 yılda (1995-2018) 3842 ton altın ithal etmişiz. Bir başka ifade ile yılda yaklaşık 160 ton altın ithal eden bir ülke konumundayız. Bu kadar altının bugünkü parasal değeri yaklaşık 172 milyar dolardır. Kimse böyle bir ticaretin kesilmesini istemez.

Türkiye altın üretmesin, ama ithal etsin diyen çevreler Türkiye’nin altın üretimini engellemek istemektedirler. Bu nedenle belirli sürelerde medyayı kullanarak siyanürle altın arandığını, suların, toprakların siyanürle kirletileceğine, Türkiye’nin bu işten zarar göreceğine dair asılsız iddialarla, kamuoyunu korkutup yönlendirmeye çalışılmaktadırlar. Türkiye’nin altın üretimi asılsız iddialarla engellemeye yönelik girişimler, eskiden olduğu gibi günümüzde de devam etmektedir, bundan sonra da devam edecektir.

‘NEDEN SADECE ALTIN ÜRETİMİNDE KULLANILAN SİYANÜR HEDEF ALINIYOR?’

Ülkemizde başta sentetik kumaş imalatı-iplik, naylon, plastik, kuyumculuk, boya, ilaç, tarım kimyasalları, galvanizleme, metal kaplama ve elektro teknik olmak üzere başka sanayi dallarında siyanür bileşikleri kullanılmaktadır. Türkiye’de siyanürün kullanıldığı diğer alanlarda ‘siyanür’ üzerinden herhangi bir tartışma yaşanmazken, sadece altın üretimindeki siyanürün tartışılması bu konudaki istismarın ve art niyetin en iyi göstergesidir.

‘SİYANÜRLE ALTIN ARANMAZ’

Kaldı ki, iddia edilenin aksine siyanürle altın aranmaz. Siyanür, altının aranması aşamasında değil, altının üretimi aşamasında, altın üretim tesislerinde gözle görülemeyecek kadar küçük katı haldeki altın zerreciklerini çözüp sıvı hale getirmek için kullanılmaktadır. Dünyanın hiçbir yerinde siyanür kullanılarak altın aranmaz. Dileyen vatandaşlarımız, MTA, ODTÜ, İTÜ vb maden ve jeoloji mühendislikleri bölümlerini arayarak bu konuyu sorgulayabilirler.

‘ÇEVRE VE İNSAN SAĞLIĞINA ZARARSIZ HALE GETİRİLİYOR’

Altının üretimi aşamasında kullanılan siyanür daha sonra arıtmadan geçirilerek çevre ve insan sağlığına zararsız hale getirilmektedir. O kadar ki çevreyi tehdit edeceği ileri sürülen atık depolama havuzlarındaki siyanür miktarı Amerika’da içme sularında müsaade edilen siyanür miktarına eşittir. Nasıl oluyor da Amerika’da içme suyunda müsaade edilen miktardaki siyanür, Türkiye’de çevre ve insan sağlığı için çevrecilik adına felaketlere neden olabilecek bir tehdit olarak gösteriliyor?

‘KANITLANMIŞ BİR OLAY YOKTUR’

Türkiye’de bugüne kadar altın üretiminde kullanılan siyanürden dolayı ne kimsenin canına, malına veya ürününe bir zarar gelmiş, ne de altın üretimi yapılan yörelerin havası, suyu ve toprağı zehirlenmiştir. Bu konuda pek çok iddia ortaya atılmış, haberler yapılmış olmasına rağmen, ülkemizde altın üretiminde kullanılan siyanürden dolayı insan sağlığı ve çevrenin zarar gördüğüne ilişkin bugüne kadar kanıtlamış tek bir olay yoktur.Dünyada yaklaşık 875 altın ve gümüş madeninde siyanür kullanılarak altın ve gümüş üretilmektedir. Son günlerde medyada ‘’Murat Dağı’nda yapılacak olan siyanür ile altın ve gümüş arama sonucu Kütahya ve Eskişehir’in yanı sıra Ankara, Adapazarı, Bilecik, Uşak, Denizli, Aydın, Manisa, İzmir illerinin de içme-kullanım ve tarımsal sularının zehirleneceğine’’ ilişkin bilimsellikten uzak, varsayımlara dayalı haberler yer almaktadır. Türkiye’de altın üretimini engelleyerek, altın ithalatının sürmesini isteyenlerin çıkarına hizmet edecek bu tür gerçek dışı iddiaları kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.

Kaynak: Kalenin Sesi Gazetesi


Bu haber 878 kez okundu.
Ekonomi - 16:28 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  AFAD: “Çanakkale’de 127 toplanma alanı var”
  Çanakkale İl Afet ve Acil Durum Müdürü (AFAD) Levent Yılmaz Çanakkale ve ilçelerinde belirlenen “Afet ve Acil Toplanma Alanları” hakkında açıklamalarda bulundu. AFAD İl Müdürü Levent Yılmaz yaptığı açıklamada Çanakkale merkezinde 12, il genelinde ise toplam 127 toplanma alanı bulunduğu söyledi. “Afetlere Hazırlık Yılı” kapsamında Ekim ayı temasının “toplanma alanları” olarak belirlendiğini ifade eden Çanakkale […]
 • 02
  Çan Belediyesi zabıtalarından marketlere gıda kontrolü
  Çan Belediyesi zabıta ekipleri, vatandaşların sağlıklı ve güvenli alışveriş yapabilmeleri için gıda ürünleri satışı yapan işletmelere yönelik denetim gerçekleştirdi. Zabıta ekiplerinin planlanan takvime göre marketlerdeki denetimlerinin tamamlamasından sonra Çan Belediyesi sosyal medya hesaplarından “Halkımızın sağlığını önemsiyoruz.Vatandaşlarımızın güvenilir ve sağlıklı ürünler tüketebilmesi için rutin çalışmalarını sürdüren belediyemiz zabıta personeli, marketlere giderek gıda denetimlerinde bulundu” paylaşımında bulunularak, […]
 • 03
  İskenderoğlu, Geyikli Zeytin Hasat Şenliğine katıldı
  AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, “Geyikli Zeytin Hasat Şenliği” programına katıldı. Geyikli’de ilk kez düzenlenen şenliğe Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel, Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu, İl Tarım müdürü Erdem Karadağ, il ve ilçe bürokratları katıldı. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ezine Kaymakamlığı, Geyikli Belediyesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ile Geyikli Beldesi Tarımsal […]
 • 04
  Baja Troia Turkey 2. gününde yine nefes kesti!
  17 Ekim Perşembe günü Seremonik Startın ardından KİPA Özel Seyirci Alanına ulaşan ekipler, ertesi gün start sıralarını belirlemek üzere Prolog Etabında zamana karşı yarıştılar. CANAM MAVERICK X3 ile en hızlı dereceyi yapan yarışan Bulgar Yarışçı VLADISLAV VELKOV – ILIYAN GEORGIEV ekibi 18 Ekim Cuma günü ilk sırada start almaya hak kazandı. 18 Ekim Cuma günü […]
 • 05
  Göçmen kaçakçılarına eş zamanlı operasyon: 23 örgüt üyesi yakalandı!
  Aralarında Çanakkale’nin de bulunduğu 4 şehirde göçmen kaçakçılarına yönelik düzenlenen operasyonlarda 23 göçmen kaçakçısı yakalandı. Ayvacık Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı doğrultusunda, organize göçmen kaçakçılığı yapan suç örgütü üyelerinin yakalanması için 17 Ekim günü sabah 06.30’da Çanakkale, İzmir, Balıkesir ve İstanbul’da toplam 27 hedefe eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonlarda; Çanakkale’de 6, İstanbul’da 2, İzmir’de 1, Balıkesir’de 14 […]

HAVA DURUMU

21 Ekim 2019 PAZARTESİ
11°
 • SAL 22.4°
 • ÇAR 22.5°
 • PER 21.9°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 98.415
  3,71%
 • ALTIN 277.61
  -0,67%
 • DOLAR 5.797
  -0,49%
 • EURO 6.495
  0,11%

GÜNLÜK BURÇLAR