23° Açık
 • EURO 6.28
 • DOLAR 5.66

TÜMAD Genel Müdürü Hasan Yücel: “Türkiye zengin kaynakların fakir bekçisi olamaz”

Ekonomi - 5 Temmuz 2019 16:28 A A

Altın Madencileri Derneği Başkanlığının yanı sıra Lapseki’de faaliyet gösteren TÜMAD Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş’de Genel Müdürlük görevi yapan Hasan Yücel, Türkiye’de siyanürle altın arandığına yönelik iddia ve haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Hasan Yücel şu ifadeleri kullandı:

“Bilerek veya bilmeyerek madencilik faaliyetlerini engellemeye yönelik girişimler nedeniyle, ülkemiz kendi yer altı kaynaklarını değerlendiremez hale gelmiştir. Madenler ülkenin yeraltı zenginlikleridir. Yer altı zenginliklerini değerlendirmede başarılı olamayan ülkeler sanayide dışa bağımlı olmaktan kurtulamazlar. Madencilik sanayinin ham madde ve ara mal ihtiyacını karşılar, ülkeye döviz kaybettirmez, sürekli döviz kazandırır.

‘ÜRETİM ARTTIKÇA BİRİLERİ RAHATSIZ OLUYOR’

2017 yılında 22 ton olan altın üretimini, 2018 yılında 27 tona çıkararak sektörde önemli bir sıçrama gerçekleştirdik. Hâlihazırda, Altın Madencileri Derneği (AMD) çatısı altındaki 22 firmada yaklaşık 10 bin kişi istihdam edilmektedir. 2001 yılından 2018 yılına kadar geçen 18 yılda ise toplamda 302 ton altın üretimi gerçekleştirdik. 18 yılda, bu üretimin karşılığı olarak devlete toplamda 60 ton altına eş değer vergi ödediklerini ifade ederek, yatırım aşamasındaki projelerin önümüzdeki iki üç yılda devreye girmesiyle, Türkiye’nin altın üretimini çok rahatlıkla yıllık 50 tona çıkarabiliriz.

‘EN İLERİ TEKNOLOJİ KULLANILIYOR’

Türkiye’de altın üretiminde kullanılan teknoloji, ABD, Kanada, Avustralya ve İsveç’te kullanılan teknolojinin aynısıdır; o ülkelerde altın üretimine karşı toplumsal bir tepki yaşanmazken, Türkiye’de neden sürekli altın üretiminin engellenmeye çalışıldığını iyi araştırmamız gerekmektedir. Bunun nedeni Türkiye’nin dünya altın ticaretinde önemli bir ithalatçı ülke olmasıdır. O kadar ki, 24 yılda (1995-2018) 3842 ton altın ithal etmişiz. Bir başka ifade ile yılda yaklaşık 160 ton altın ithal eden bir ülke konumundayız. Bu kadar altının bugünkü parasal değeri yaklaşık 172 milyar dolardır. Kimse böyle bir ticaretin kesilmesini istemez.

Türkiye altın üretmesin, ama ithal etsin diyen çevreler Türkiye’nin altın üretimini engellemek istemektedirler. Bu nedenle belirli sürelerde medyayı kullanarak siyanürle altın arandığını, suların, toprakların siyanürle kirletileceğine, Türkiye’nin bu işten zarar göreceğine dair asılsız iddialarla, kamuoyunu korkutup yönlendirmeye çalışılmaktadırlar. Türkiye’nin altın üretimi asılsız iddialarla engellemeye yönelik girişimler, eskiden olduğu gibi günümüzde de devam etmektedir, bundan sonra da devam edecektir.

‘NEDEN SADECE ALTIN ÜRETİMİNDE KULLANILAN SİYANÜR HEDEF ALINIYOR?’

Ülkemizde başta sentetik kumaş imalatı-iplik, naylon, plastik, kuyumculuk, boya, ilaç, tarım kimyasalları, galvanizleme, metal kaplama ve elektro teknik olmak üzere başka sanayi dallarında siyanür bileşikleri kullanılmaktadır. Türkiye’de siyanürün kullanıldığı diğer alanlarda ‘siyanür’ üzerinden herhangi bir tartışma yaşanmazken, sadece altın üretimindeki siyanürün tartışılması bu konudaki istismarın ve art niyetin en iyi göstergesidir.

‘SİYANÜRLE ALTIN ARANMAZ’

Kaldı ki, iddia edilenin aksine siyanürle altın aranmaz. Siyanür, altının aranması aşamasında değil, altının üretimi aşamasında, altın üretim tesislerinde gözle görülemeyecek kadar küçük katı haldeki altın zerreciklerini çözüp sıvı hale getirmek için kullanılmaktadır. Dünyanın hiçbir yerinde siyanür kullanılarak altın aranmaz. Dileyen vatandaşlarımız, MTA, ODTÜ, İTÜ vb maden ve jeoloji mühendislikleri bölümlerini arayarak bu konuyu sorgulayabilirler.

‘ÇEVRE VE İNSAN SAĞLIĞINA ZARARSIZ HALE GETİRİLİYOR’

Altının üretimi aşamasında kullanılan siyanür daha sonra arıtmadan geçirilerek çevre ve insan sağlığına zararsız hale getirilmektedir. O kadar ki çevreyi tehdit edeceği ileri sürülen atık depolama havuzlarındaki siyanür miktarı Amerika’da içme sularında müsaade edilen siyanür miktarına eşittir. Nasıl oluyor da Amerika’da içme suyunda müsaade edilen miktardaki siyanür, Türkiye’de çevre ve insan sağlığı için çevrecilik adına felaketlere neden olabilecek bir tehdit olarak gösteriliyor?

‘KANITLANMIŞ BİR OLAY YOKTUR’

Türkiye’de bugüne kadar altın üretiminde kullanılan siyanürden dolayı ne kimsenin canına, malına veya ürününe bir zarar gelmiş, ne de altın üretimi yapılan yörelerin havası, suyu ve toprağı zehirlenmiştir. Bu konuda pek çok iddia ortaya atılmış, haberler yapılmış olmasına rağmen, ülkemizde altın üretiminde kullanılan siyanürden dolayı insan sağlığı ve çevrenin zarar gördüğüne ilişkin bugüne kadar kanıtlamış tek bir olay yoktur.Dünyada yaklaşık 875 altın ve gümüş madeninde siyanür kullanılarak altın ve gümüş üretilmektedir. Son günlerde medyada ‘’Murat Dağı’nda yapılacak olan siyanür ile altın ve gümüş arama sonucu Kütahya ve Eskişehir’in yanı sıra Ankara, Adapazarı, Bilecik, Uşak, Denizli, Aydın, Manisa, İzmir illerinin de içme-kullanım ve tarımsal sularının zehirleneceğine’’ ilişkin bilimsellikten uzak, varsayımlara dayalı haberler yer almaktadır. Türkiye’de altın üretimini engelleyerek, altın ithalatının sürmesini isteyenlerin çıkarına hizmet edecek bu tür gerçek dışı iddiaları kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.

Kaynak: Kalenin Sesi Gazetesi


Bu haber 604 kez okundu.
Ekonomi - 16:28 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Başkan Öz üniversite öğrencilerini karşıladı: “Evinize hoş geldiniz”
  Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, üniversite kaydı için Çan’a gelen öğrencileri “Evinize hoş geldiniz” sözleriyle karşıladı. Kayıtlarını üniversiteye gelerek yaptıran öğrencileri “Evinize hoş geldiniz” diyerek karşılayan Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, öğrenciler ve aileleriyle sohbet etti. Üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilere çiçek ve hediye takdim eden Başkan Öz, gençler ve aileleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi. Konuya ilişkin […]
 • 02
  Bülent Turan: “Çanakkale’yi geri götürecek adımlardan vazgeçin”
  Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Örtülüce köyünde halı saha açılışına katılan AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, açılışta yaptığı konuşmada, “Herkes aynaya baksın, herkes kendine gelsin. Çanakkale’yi geri götürecek adımlardan vazgeçin” ifadelerini kullandı. Açılışta konuşan Bülent Turan’ın sözleri şu şekilde: “Bugün çok kıymetli bir yatırımın açılışı için bir aradayız ama açılışın, rakamı, büyüklüğü […]
 • 03
  Benzin ve motorine zam!
  Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) bu geceden itibaren benzine 6 kuruş, motorine 17 kuruş zam yapılacağını duyurdu. EPGİS’in sosyal medya hesabından yapılan açıklamada benzin ve motorin zammına ilişkin şu ifadeler kullanıldı: “Akaryakıt ürünlerinde fiyat artışı 20/08/2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere motorinde 17, benzinde 6 Krş/Lt pompa fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur.” […]
 • 04
  Küçüklü göletinde cesedi bulundu!
  Çanakkale’nin Çan ilçesindeki Küçüklü göletinde Faruk Ünür (39) isimli bir şahsın cesedi bulundu. Cansız bedeni Çan Devlet Hastanesi morguna kaldırılan Faruk Ünür’ün dengesini kaybetmesi sonucu suya düşerek mi öldüğü, yoksa intihar mı ettiği yapılacak otopsinin ardından kesinlik kazanacak. Öte yandan, cesedinin bulunduğu noktada balık tutma malzemelerine rastlanan Faruk Ünür’ün ailevi sorunlarının olduğu, kısa bir süre […]
 • 05
  Bayramiç’te fabrikada elektrik akımına kapılmıştı: Yaşam savaşını kaybetti!
  Bayramiç’te bulunan bir süt işleme fabrikasında boya işleri yaparken elektrik akımına kapılan Bilal Duman, yoğun bakımda 1 aydır süren yaşam mücadelesini kaybetti. Çanakkale Kalem Gazetesinden Şebnem Özer’in haberine göre; Bayramiç’te faaliyet gösteren bir süt işleme fabrikasının dış cephe boyama işlerini yapan Bilal Duman, bir anda yüksek gerilim hattından elektrik akımına kapıldı. Olay sonucu ağır yaralanan […]

HAVA DURUMU

20 Ağustos 2019 SALI
23°
 • SAL 27.0°
 • ÇAR 27.9°
 • PER 29.0°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 95.286
  -0,47%
 • ALTIN 272.86
  0,49%
 • DOLAR 5.658
  1,40%
 • EURO 6.279
  1,45%

GÜNLÜK BURÇLAR