Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
13° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.31
 • DOLAR 5.70

Ülgür Gökhan: “Bir eşeğin arkasına hep birlikte dizilip yürüyorsunuz da ne oluyor?”

Gündem - 21 Kasım 2017 15:43 A A

Yeni Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’ne ulaşım sorunu hakkında Ulaşım Hizmetleri Müdürü Hayati Gürses ile birlikte bilgilendirme toplantısı düzenleyen Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kepezli vatandaşların hastaneye ulaşımda sıkıntı yaşadıklarını iddia ederek eşekli protesto yürüyüşü düzenleyen Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan’ı şov yapmakla suçladı.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Ulaşım Hizmetleri Müdürü Hayati Gürses ile birlikte Yeni Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’ne ulaşım hakkında basın toplantısı düzenledi.

Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda sözü ilk olarak Hayati Gürses aldı. Hastaneye ulaşım noktasında yapılan çalışmalar hakkında sunum eşliğinde bilgi veren Gürses şu ifadeleri kullandı:

“KEPEZ HATTINDA 7/24 HİZMET VERMEKTEYİZ”

Yaklaşık üç sene önce yeni devlet hastanesi inşaatına başlandığında, orada Konakkale diye bir yerleşim merkezi vardı. O noktaya üç, üç buçuk yıldan beri hizmet vermekteyiz. Yolları da yoktu, çamur halindeydi. Daha sonra yolları yapıldı, devlet hastanesi açıldı. Biz de hatlarımızı koyarak hizmet vermeye başladık. Kepez hattında 7 gün 24 saat toplu taşıma hizmeti sunmaktayız. Elimizdeki toplam araç sayısı 117’dir. Günlük yolcu taşıma kapasitemiz 65 bin ila 68 bin arasında değişmektedir. Günlük toplu taşıma kapasitesi o kentin nüfusunun yüzde 50’sinin üzerine çıktığında, söz konusu kentteki toplu taşıma hizmetlerinin iyi olduğu bilimsel olarak kabul edilmektedir.

“ÇT3, Ç90 VE RİNG HATTINDA KESİNTİSİZ SEFER YAPILIYOR”

Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’ne şehir merkezinden kesintisiz olarak otobüslerimiz gitmektedir. Hiçbir şekilde aktarma yapılmamaktadır. Çanakkale merkezden, ÇT3 dediğimiz Esenler’den başlayıp hastaneye kadar giden 8 tane aracımız var. Bunlar 15 dakika arayla günlük 56 tur atmaktalar. ç960; Toki, İskele, Atatürk Caddesi  hattımız var. Sabah 07.30’dan gece 11.00’e kadar 2 araç 30 dakika arayla günlük 18 tur atmaktadır. Onların haricinde eski hastanenin kapanmasıyla birlikte, iki hastane arasında ring hat oluşturduk. Bir araç sabah 08.00’den akşam 17.10’a kadar 1 saat arayla 8 tur yapmaktadır.

“KEPEZLİ VATANDAŞLAR MAKSİMUM 15 DAKİKADA YENİ HASTANEYE DİREKT ULAŞIYOR”

Kepez istikametinden yeni devlet hastanesine ulaşım için yaklaşık iki buçuk üç yıldır ÇT2 hattını çalıştırıyorduk. Bu hat 2 araçla 30 dakika arayla günde 25 tur atmaktadır. Bir diğeri ise Kepez-Hastane Ekspres hattı, bunun ismi daha önce ÇT1’di. Biz ÇT1 hattını, Kepez halkının yeni devlet hastanesine daha çabuk, daha kolay ulaşması noktasında Kepez-Hastane Ekspres hattı olarak değiştirdik. Hattını da bölge trafik kavşağından direkt olarak hastaneye uzattık. Buradaki vatandaşlarımız, Kepez meydanından binen bir kişi maksimum 15 dakika içerisinde yeni devlet hastanesine aktarmasız şekilde ulaşabilmektedir. Bu hatta 30 dakika arayla 2 aracımız çalışmakta, günlük 29 tur atmaktadırlar. Bu hatlar Çanakkale şehir merkezine girmiyorlar. Sadece ÇT2 İlahiyat Fakültesi’ni içine alıyor.

“ÇANAKKALE VE KEPEZLİ HEMŞEHRİLERİM MÜSTERİH OLSUNLAR”

Hayati Gürses’in yaptığı sunumun ardından sözü Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan aldı. Yeni devlet hastanesine ulaşım konusunda sürekli çalışma ve planlama yaptıklarının altını çizen Başkan Gökhan, yeni devlet hastanesine yapılan otobüs seferlerinin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildiğini belirtti.

Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan’ın yeni devlet hastanesine yaptığı eşekli protesto yürüyüşü hakkında sert ifadeler kullanan Başkan Gökhan, Mutan’ı şov yapmakla suçladı.

Başkan Gökhan açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Yeni devlet hastanesi açıldığından beri ulaşım hizmeti noktasında sürekli çalışmalar, planlamalar yapılıyor. Muhtemelen 1 ay içerisinde hepsi düzene girecektir. Şu an için bir olumsuzluk, şikayet yok. Şikayet kutularımız ve WhatsApp hatlarımız sürekli açık. Yeni araçlar alıyoruz, körüklü aracımız var. Yolları yapmaya çalışıyoruz.  Çanakkale ve Kepezli hemşehrilerim müsterih olsunlar. Her türlü sorunu çözüme ulaştırma konusunda imkana sahibiz. Yeni devlet hastanesine gece seferlerimizi hem şehir merkezi hem Güzelyalı / Dardanos’tan sorunsuz şekilde gerçekleştiriyoruz.

“KEPEZ BELEDİYESİ İSTİYORSA OTOBÜS ALSIN”

Kepez Belediyesi’nin otobüs alıp bu hatlarda çalıştırması için hiçbir engel yok. Yarın Kepez Belediyesi gidip iki adet otobüs alabilir, bu hatlara koyabilir, kendisi özel bir hat da isteyebilir. O hattı da kurarız. Bunların hepsi mümkündür. Ama ‘bana da H plakası verilsin” talebinin yerine getirilmesi mümkün değildir. Çünkü H plaka Çanakkale Belediyesi’nin uhdesinde olan bir hattır. Ama bir belediye elbette toplu taşıma aracı alabilir. Buna hiç kimse engel olamaz. Biz de olmuyoruz zaten. Onun için ben bu bağlamda, ‘ben de bir H plakası alayım, H plakası vereyim’ diye bir çaba içerisinde olmasının bir sonuca varması mümkün değildir. Onun için öncelikle hak ve hukuklarını biliyor olmaları gerekir.

“BİR EŞEĞİN ARKASINDA AK PARTİ’Lİ BELDE VE ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIYLA NİYE YÜRÜDÜĞÜNÜ ANLAMAM MÜMKÜN DEĞİL”

Ulaşımla ilgili, vatandaşın bir şikayeti oluşmamışken ve bu kadar yoğun bir çabayla çözüm için mücadele edilirken, daha dün açılan hastanenin, bir olay, bir sıkıntı meydana gelmemişken, durup dururken bir eşeğin arkasında AK Parti Belde Başkanları, eski belediye başkanlarıyla beraber nasıl niye yürüdüğünü anlamam mümkün değil. Bu konuya bu şekilde bir çözüm üreteceğini düşünüyorsa yanılıyor. Dün Park 17’nin orada koca bir otobüs batmış. Otobüs niye batıyor, çünkü yollar yapılmamış, çamur  içinde. Batan otobüsü kepçeyle iki saatte zor çıkartmışlar. Sen önce yolları yapacaksın!

Hastanenin orada otobüs durağı yok, çınar ağacının altında bekliyorlar. Yağmurda beklemeyin dedim, yıldırım düşer, zaiyat vermeyelim dedim. Bir tane emanet durak verelim dedim. Hatta üstündeki Çanakkale Belediyesi yazısını da silelim. Vatandaşı yağmurdan, çamurdan kurtaralım dedik. Ona da ‘hayır’ dediler! O bölgeye kent kart kulübesi yapalım dedik ‘hayır’ dediler.

“ONLARA BU İŞTEN EKMEK ÇIKMAZ!”

Hastanenin yeriyle ilgili yürüyüş yaptıysan anlamsız, çünkü hastane bitti, yapıldı artık. Ulaşım sorunuyla ilgili bir şikayetin varsa; sen bunu Çanakkale Belediyesi’ne aktardın da biz ‘hayır’ mı dedik? Ya da vatandaş bas bas bağırıyor da biz onu görmüyor muyuz? Yani bu ne anlama geliyor? Bir eşeğin arkasına hep beraber dizilmişsiniz yürüyorsunuz da ne oluyor? Ulaşım sorunu mu çözülüyor? Yani eylemin bir gerekçesi, bir sonuç beklentisi olması lazım. Bu eylemden ne bekliyorsun, ne istiyorsun? H plakası istiyorsan yok! Otobüs almak istiyorsan buyur al. Gayet net ve açık! Bunun dışında yapacak bir şey yok. Sistem yıllardır böyle devam ediyor. AKP’liler bu arkadaşın zaafiyetinden yararlanmaya çalışıyor. Hiç boşuna yürümesinler. Onlara bu işten ekmek çıkmaz!

Ulaşım protokolünü bozmak istiyorsa bana öneri getirecek. Benim de kafama yatarsa olur tabii, niye olmasın? Daha önce bir elemanı ulaşım toplantılarımıza geliyordu. Onu da şimdi geri çekmiş. Yani böyle eylem yaparak, ‘aklıma esti kalkın arkadaşlar yürüyoruz’ demekle olmaz. Ne istiyorsun? Otobüs istiyorsan buyur al. H plakası isteme, bu kadar basit.

Metin KOÇ / Çanakkale Yorum


Bu haber 4713 kez okundu.
İlgili Haberler
Gündem - 15:43 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Bakan Kasapoğlu Çanakkale’ye geliyor
  Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu 20 Kasım Çarşamba günü (yarın) bir dizi program için Çanakkale’de olacak. Ziyaret hakkında bilgi veren AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, “Çanakkalemizi sık sık bakanlarımızın ziyaret etmesi bizleri mutlu ediyor. Şehrimizin kalkınması noktasında ciddi destekleri oluyor. Çarşamba günü Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Kasapoğlu […]
 • 02
  Orköy Parkı yenileniyor
  Çanakkale Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Barbaros Mahallesi’nde bulunan Orköy Parkı’nda yenileme çalışmalarına başladı. Barbaros Mahallesi Hızır Sokak ve Şakir Fenercigil Sokak’ın kesiştiği noktada yer alan Orköy Parkı’nda gerçekleştirilen çalışma kapsamında ekipler, yıpranan sert zeminlerin yanı sıra kent mobilyalarını da yenilerek sayılarını artırıyor. Ekipler ayrıca parktaki yeşil alan bölümünü de artırarak, ağaçlandırma çalışması gerçekleştiriyor. Çalışmalar […]
 • 03
  Barbaros Mahallesinde elektrik kesintisi!
  Enerji Nakil Hatlarında yapılacak bakım onarım çalışması kapsamında, 20 Kasım Çarşamba günü (yarın) Barbaros Mahallesi’nin bazı bölgelerinde 10.30 – 14.00 saatleri arasında elektrik kesintisi uygulanacak. Barbaros Mahallesinde söz konusu elektrik kesintisinden etkilenecek bölgelerin listesi şu şekilde:
 • 04
  MHP Ezine İlçe Başkanı Nurettin Açıkgöz istifa etti!
  “İşimden dolayı partime ve davama yeteri kadar faydalı olamadığımı düşünmekteyim” diyen MHP Ezine İlçe Başkanı Nurettin Açıkgöz görevinden istifa ettiğini açıkladı. Nurettin Açıkgöz sosyal medya hesabından, istifasını şu sözlerle duyurdu: “21.11.2018 tarihinden beri büyük bir onur ve gururla yürütmekte olduğum MHP Ezine ilçe başkanlığı görevimden bugün itibarı ile il başkanlığımızdan affımı isteyerek istifa dilekçemi sunmuş […]
 • 05
  Başkan Öz gönüllere dokunuyor
  Milletvekilliği döneminde halka olan yakın ilişkileriyle dikkat çeken Bülent Öz, Çan Belediye Başkanlığı döneminde de bu davranışını sürdürüyor. “Vatandaşlarımızın dilek ve şikayetlerini anında dinlemek, hem de daha yakın bir temas içerisinde bulunmak için ziyaretlerimizi sürdürüyoruz” diyen Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, “Hemşehrilerimizle olan güçlü bağımız, bir oyun ötesinde, büyük bir anlam taşıyor. Her zaman ulaşılabilir […]

HAVA DURUMU

20 Kasım 2019 ÇARŞAMBA
13°
 • PER 20.8°
 • CUM 14.4°
 • CTS 15.9°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 106.785
  -0,69%
 • ALTIN 268.92
  -0,29%
 • DOLAR 5.699
  0,02%
 • EURO 6.307
  -0,08%

GÜNLÜK BURÇLAR

hgs bakiye yükleme
buldun beni
çanakkale firma rehberi