Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
22° Kapalı
 • EURO 6.36
 • DOLAR 5.77

Üniversite hastanesindeki tarihi borç iddiasına ÇOMÜ’den cevap

Sağlık - 14 Aralık 2018 10:32 A A

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Uygulama Hastanesi’nin kısa vadede ödemesi gereken 48 milyon liralık borcu olduğunun Sayıştay raporunda ortaya çıktığı, ayrıca hastanenin son 3 yılda toplam 38 milyon TL zarar ettiğinin de raporda yer aldığı yönündeki iddialara ÇOMÜ’den cevap geldi.

Sözcü’de Mehmet Andaç imzasıyla yayınlanan habere göre; Sayıştay, Türkiye’deki devlet üniversitelerinin 2017 yılına ilişkin denetim raporunu yayımladı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin raporunda ise çok sayıda mevzuata aykırı uygulama tespit edilirken “denetim görüşünü etkilemeyen tespit ve değerlendirmeler” Tıp Fakültesi Araştırma Uygulama Hastanesi’nin mali durumu dikkat çekti.

BORÇLAR, HASTANE DEĞERİNİN 4.5 KATI

Yapılan incelemeler sonucunda hastanenin değeri 10.939.587,27 TL olarak hesaplanırken, borçların bu rakamın 4.5 katı olan 47.963.658,69 TL olduğu tespit edildi. Sayıştay, raporunda ilgili maddeyi şu ifadeler ile açıkladı;

“Yapılan incelemede Tıp Fakültesi Araştırma Uygulama Hastanesi Döner Sermaye İşletmesinin yıllar itibari ile genellikle zarar ettiği, 2017 yıl sonu itibariyle kişi ve firmalara olan borçlar, personele ve kamu kurumlarına olan borçlardan oluşan kısa vadeli toplam yükümlülükleri 47.963.658,69 TL olmasına karşılık işletmenin tüm varlıklarını oluşturan toplam aktifleri 10.939.587,27 TL olduğu görülmüştür. İşletmenin vadesi bir yılın altında olan toplam borçları, İşletmenin kasa, banka, alacaklar, stoklar, duran varlıklar vb. oluşan toplam varlıklarının yaklaşık 4,5 katıdır.”

SON 3 YILDAKİ ZARAR 38 MİLYON TL

Sayıştay ayrıca hastanenin 2015 yılında 327.414,17 TL, 2016 yılında 21.720.860 TL ve 2017 yılında -15.790.044 TL zarar ettiğini de tespit etti. Hastanenin son 3 yıldaki zararının toplam 37.838.318 olduğu belirlenen raporda Sayıştay durumun gerekçeleri şu şekilde sıraladı:

1- Hastane işletme maliyetinde yıllar itibariyle artış olmasına karşılık sağlık uygulama tebliği ekinde yer alan birim fiyatların değişmemesi.
2- İşletmenin tüm mal ve hizmet alımları için katma değer vergisi ödemesine karşılık sağlık uygulama tebliği fiyatları üzerinden katma değer vergisi hesaplanmaması.
3- Personel giderlerinin yüksek olması.
4- Kurumun gelirlerinin sosyal güvenlik kurumuna aşırı bağımlı oluşu ve sosyal güvenlik kurumuna fatura edilen hizmetlerden yapılan kesintiler.”

SAYIŞTAY: PERSONEL GİDERİ FAZLA, HASTANE: PERSONEL YETERSİZLİĞİ VAR

Sayıştay, hazırladığı raporda personel giderinin çok fazla olduğunu ve giderlerin oransal olarak azaltılmasına yönelik çalışmaların yapılması gerektiğini belirtti. Hastane ise bulgulara cevaben şu açıklamayı yaptı:

“Bu kapsamda, Üniversitemiz hastanesinin gelir-gider dengesine bakıldığında raporda belirtildiği üzere geçmiş yıllara ilişkin borç yükünün 48.000.000,00 TL civarında olduğu görülmektedir. Hizmetin devamlılığı esas olması nedeniyle yapılan alımların sınırlandırılması mümkün olmaması; SUT fiyatlarının uzun yıllar değişmemesi ve alınan tüm mal ve hizmetler için KDV ödememize rağmen SUT fiyatları üzerinde KDV hesaplanmaması gibi nedenlerden dolayı gelir gider dengesi sağlanamamaktadır. Ayrıca personel giderlerinin toplam gelire göre oranının yüksek olduğu belirtilmiştir. Hastanemiz Kepez Yerleşkesinde (eski hizmet binası) T.C. Sayıştay Başkanlığı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Döner Sermaye İşletmesi 2017 Yılı Sayıştay Düzenlilik Denetim Raporu 51 kapalı alanı 12.994 m² iken Terzioğlu Yerleşkesinde hizmete başlayan yeni binasında 53.936 m² olması nedeniyle mevcut personelin yetersizliği de söz konusudur. Bu dengenin sağlanabilmesi için mevcut gelirin artırılması planlanmaktadır”

Sayıştay ilgili bulguda hastanenin sürdürülebilir hale getirilmesi için makro ölçekli yapısal reformların yapılması gerekmediği sonucuna vardı.

ÇOMÜ’DEN CEVAP

İddialar üzerine ÇOMÜ’den yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Üniversitemiz Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanemizin gelir-gider durumuna dair yerel basında çıkan bir habere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

Üniversite hastanelerine gelen, dolayısı ile Üniversitemiz Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesine gelen hastaların büyük çoğunluğu, nitelikli sağlık hizmeti sunulması gereken vakalardır.

Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanemiz, 2018 yılı Mart ayı itibari ile yeni modern binasında hem nitelik hem de sayısal olarak artan sayıda insanımıza sağlık hizmeti sunmaya devam etmektedir.

Bu hizmetlerin sunumu sırasında hastaneye olan maliyeti SGK tarafından ödenen hakedişlerin üstüne yapılmaktadır. Bu bağlamda, Sayıştay raporlarında 2016, 2017 ve 2018 yıllarında Hastanemiz gider artışına oranla çok ciddi gelir artışının olduğu görülmektedir.

Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanemiz, 2017 yılında SGK gelirini yaklaşık %20 arttırarak Türkiye genelinde 40 üniversite hastanesi arasında bütçe hedefini tutturan 14 Üniversite Hastanesinden biri olmuştur.

Yine 2018 yılı ilk 9 ayda bütçe hedefini tutturan ve üzerinde hizmet üreten ilk 20 üniversite hastanesi arasında yer almıştır. Bunun sonucunda SGK bütçe revizyonu gerçekleştirerek 2018 yılı son üç ayda (Ekim, Kasım, Aralık) hastanemiz gelirinde %26 artış sağlamıştır. 2016 yılı SGK geliri ilk 7 ay ortalama 3.192.262.00TL/ay, 2017 yılında SGK geliri 4.057.065.00 TL/ay, 2018 yılında 5.216.021,00 TL/ay (ilk 10 ay) olarak gerçekleşmiştir.

Hastanemiz gelirindeki artış 2017 yılıyla karşılaştırıldığında %28.5, 2016 yılıyla karşılaştırıldığında %63,4 oranında rekor artış sağlamıştır.

Nihai olarak, Hastanemiz tarafından Çanakkale ve bölge halkına sunulan sağlık hizmeti karşılığında 2017 yılında 51 milyon TL olan Hastanemiz geliri, 2018 sonu itibari ile 77 milyon TL civarında gerçekleşecektir.

Üniversite Hastanemiz, Bölgede ihtiyaç duyulan nitelikli sağlık hizmetini, yeni yatırımları ve birimleri ile birlikte artan oranda sunmaya devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


Bu haber 1977 kez okundu.
Sağlık - 10:32 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Meteoroloji saat verdi: Çanakkale’ye bu akşam için kuvvetli yağış uyarısı!
  Meteoroloji Genel Müdürlüğü bu akşam özellikle saat 21.00’den sonra Çanakkale için, metrekareye 21 ila 50 kilogram arası düşecek şekilde kuvvetli yağış uyarısı yaptı. Meteoroloji’nin Çanakkale’nin de aralarında bulunduğu iller için yaptığı kuvvetli yağış uyarısı şu şekilde: “Akşam saatlerinden sonra yurdun batı kesimlerinde başlaması beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların gece saatlerinden itibaren Çanakkale’nin batı […]
 • 02
  Doğu Biga Madencilik 2 bin 500 fidanı toprakla buluşturdu
  Çanakkale’de maden arama faaliyetlerini sürdüren Doğu Biga Madencilik şirketi, “11 milyon ağaç, bugün fidan yarın nefes” etkinliği kapsamında diktiği 2 bin 500 fidanı toprakla buluşturdu. Doğu Biga Madencilik şirketinin konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeler kullanıldı: “Çalışanlarımızla birlikte “11 milyon ağaç, bugün fidan yarın nefes” etkinliği kapsamında Yiğitler – Karıncalı mevkisinde fidan dikimi gerçekleştirdik. 14 bin […]
 • 03
  AK Parti’den MHP İl Başkanı Yıldırım’a ‘hayırlı olsun’ ziyareti
  AK Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız ile İl Yönetim Kurulu üyeleri, MHP’nin yeni İl Başkanı Ali Tuğrul Yıldırım’a ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde bulundu. AK Parti Çanakkale İl Başkanlığının resmi sosyal medya hesabından ziyarete ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “İl Başkanımız Av. Gültekin Yıldız, İl Yönetim Kurulu Üyelerimiz Ayhan Çetin, İlhan Şahin, Saime Aydoğan, Senem Dinç, […]
 • 04
  FETÖ’cü Enes Kanter, Türkiye karşıtı ABD’li senatörlerin basın toplantısında!
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Washington ziyaretine başladığı saatlerde iki Demokrat Partili senatör ABD Kongresi’nde Türkiye’de insan hakları ihlalleriyle ilgili yasa tasarısı açıkladı. Tasarıyla ilgili basın toplantısına FETÖ lideri Fethullah Gülen’in manevi oğlu basketbolcu Enes Kanter de katıldı. Amerika’nın Sesi’nden Dilge Timoçin’in haberine göre; Türk hükümetinin terörle mücadele yetkilerini siyasi rakiplerini hedef almak için kötüye kullandığını […]
 • 05
  Yeni partiler Aralık’ta kurulacak
  Ali Babacan ekibi Aralık sonu, Ahmet Davutoğlu ekibi ise Aralık başında partilerini kuracak. Cumhuriyet gazetesinden Emine Kaplan’ın haberine göre; Parti kurma hazırlıkları süren Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu, tüzük ve program çalışmalarını büyük oranda tamamladı. Babacan’ın program için ekonomi, dış politika, eğitim, sosyal güvenlik ve sağlık başta olmak üzere politikaları belirlemek üzere çok sayıda komite […]

HAVA DURUMU

13 Kasım 2019 ÇARŞAMBA
21°
 • PER 16.0°
 • CUM 19.1°
 • CTS 20.7°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 103.972
  0,00%
 • ALTIN 271.00
  0,02%
 • DOLAR 5.774
  -0,08%
 • EURO 6.360
  -0,07%

GÜNLÜK BURÇLAR

hgs bakiye yükleme