Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.59
 • DOLAR 5.93

9 bin 867 yeni öğrenci ÇOMÜ’yü seçti

Gündem - 20 Ağustos 2019 13:57 A A

9 bin 867 öğrencinin yeni kayıt yaptıracağı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde (ÇOMÜ) geleneksel hale gelen İlk Kayıt Töreni bu yıl Anafartalar Yerleşkesi Eğitim Fakültesi’nde; Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Rektör Prof. Dr. Sedat Murat, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Süha Özden, Prof. Dr. Bünyamin Bacak, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Zeki Genç, kurum kuruluş temsilcileri, öğrenciler ve velilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

17 fakültesi, 5 yüksekokulu, 13 meslek yüksekokulu ve 4 enstitüsünde eğitim-öğretim yapılan, Türkiye’nin en büyük 15 üniversitesi arasında olan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde İlk Kayıt Töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Açılış konuşmalarını sırasıyla Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Zeki Genç, Rektör Prof. Dr. Sedat Murat, Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu ve Vali Orhan Tavlı gerçekleştirdi.

ÇOMÜ’den 20 binin Üzerinde Öğretmen

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Zeki Genç, İlk Kayıt Törenine gösterilen ilgiden dolayı il protokolüne teşekkür ederek başladığı konuşmasında, Çanakkale’nin 50 yıllık öğretmen yetiştirme tecrübesine sahip olduğuna vurgu yaptı ve ÇOMÜ Eğitim Fakültesi’nin çeyrek asırda 20 binin üzerinde öğretmeni eğitim-öğretim camiasına
kattığını sözlerine ekledi.

“ÇOMÜ, Çanakkale 1915 ruhu ile ülkesinin layık olduğu yere gelmesi için çalışacak”

Rektör Prof. Dr. Sedat Murat, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin hızlı bir şekilde büyüdüğüne dikkat çekerek “Hedefimiz Üniversitemizin çok daha iyi yerlere gelmesini sağlamak” dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Biz rahat edelim diye bu topraklarda şehit düşen ecdadımıza karşı sorumluluklarımız var. Çanakkale 1915 ruhu bu anlamda çok önemlidir. Bu ruha sahip çıkarak, bu ruhun sorumlulukları ile hareket ederek ülkemizin layık olduğu yere gelmesi için gece gündüz çalışmalıyız. Ülkemizin kalkınması ve büyümesinde üniversitelerin önemli bir
rolü vardır. Bu rolü üniversitemizde gerçekleştirmeye kararlıyız. Üniversitemiz öğrenci odaklı bir üniversite olacaktır. Öğrencilerimizden de beklentimiz öğrencilik yıllarını çok iyi değerlendirerek çok çalışmaları ve ülkemize katkı sağlamalarıdır.”

“Ben bir ÇOMÜ’lüyüm ve ÇOMÜ’lü olmakla grur duyuyorum”

Çanakkale Miletvekili Jülide İskenderoğlu “Ben bir ÇOMÜ’lüyüm ve ÇOMÜ’lü olmakla gurur duyuyorum” sözleriyle başladığı konuşmasında şunları aktardı:

“Benim hikayem 25 yıl önce bu üniversitede bir kayıtla başlamıştı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi benliğimi bulduğum yerdir. Çanakkale’ye sevdalandım. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının bizlere vatan olarak hediye ettiği bu topraklarda Çanakkaleli olmanın ne demek olduğunu öğrendim. Çanakkale’ye sevdalanarak başladığım hikayemde Çanakkale’de evlendim ve bugün Çanakkale’yi mecliste temsil ediyorum.

Biz Çanakkale milletvekilleri olarak bu şehrin hizmetkârlarıyız. Özellikle vefa borcumuzu ödeyeceğimiz Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesine yaptığımız her yatırımın bu ülkenin geleceğine yaptığımız yatırımlar olduğunu biliyoruz. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi kampüsünden karşıya baktığınızda karşınızda deniz yoktur, 253 bin
şehidimiz vardır. Hem üniversitemizde hem şehrimizde hepimiz bu sorumluluk bilinciyle çalışmaktayız. İnşallah nice Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi mezunu, mecliste bizlerle birlikte çalışacak ve Çanakkale marka şehir olmaya devam edecektir.”

İskenderoğlu, yeni gelen öğrencilere seslenerek; “Bilin ki burada her şeyden önce sizleri sevgiyle kucaklayacak Çanakkaleli ablalarınız abileriniz olacak. Bu yeni başlangıç hepinize hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

“ÇOMÜ, bölgemizde ve ülkemizde tercih edilen en başarılı üniversiteler arasındadır”

Vali Orhan Tavlı ise yaptığı konuşmada şunları ifade etti:

“Çanakkale bağımsızlığımızın da sembolü olan önemli bir şehirdir. Tarihi, doğası ve kültürel zenginlikleriyle göz dolduran ilimizin değerlerine değer katan üniversitemiz ise aynı zamanda ilimizin bir ilim ve kültür kenti olma noktasındaki markalaşma hedefine de en büyük desteği veren kurumların başındadır. Üniversitemiz,
bünyesinde hızla artan fakülte, meslek yüksekokulu ve öğrenci sayısı ile bölgemizde ve ülkemizde göz dolduran ve tercih edilen en başarılı üniversiteler arasındadır.

Rektörümüz Prof. Dr. Sedat Murat’ın belirlediği hedef doğrultusunda da hem araştırma üniversitesi hem de bir dünya üniversitesi olma yolunda hızla ilerlemektedir.

Ülkemizin geleceği için üniversitelerde verilen eğitim çok büyük önem arz etmektedir. Her zaman bilimin rehberliğinde çalışma kararlılığında olmalıyız. Bizim bu kararlılığımız ülkemizi hayallerimizden bile daha öteye taşıyacaktır. Bu duygu ve düşünceler ile Çanakkale destanının yazıldığı ve Çanakkale ruhunun doğduğu
Çanakkalemizde yeni dönemde üniversitemize kayıt yaptıran bütün öğrencilerimize hoş geldiniz diyor ve yeni kayıt döneminin herkese hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından öğrenci kayıtları gerçekleştirildi. İlk kayıt töreni ikramla sona erdi.


Bu haber 759 kez okundu.
Gündem - 13:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Türkiye’de çocuğuna aşı yaptırmayan ailelerin sayısı 23 bine yükseldi: Kızamık hastalığı 5 kat arttı!
  Türkiye’de son yıllarda aşı karşıtı kampanyalar sonucunda aşı tereddüdü ve aşı reddi dikkat çekici boyutlara ulaştı. Yedi yılda çocuklarına aşı yaptırmayan ailelerin sayısı 183’ten 23 bine çıktı. 2019 yılının ilk dokuz ayında ise kızamık vakaları önceki yılın aynı dönemine kıyasla 5.2 kat artarak 2 bin 666’ya ulaştı. Gazete Duvar’dan Müzeyyen Yüce’nin haberine göre, Türk Tabipler […]
 • 02
  Başkan Öz, muhtar buluşmalarını sürdürüyor
  Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, Çan ilçe merkezi mahalle muhtarları ile aylık olağan toplantısını gerçekleştirildi. Toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, “Muhtarlarımız ile her zaman istişare halinde olarak vatandaşlarımızın sorunlarını, taleplerini devlet geleneğimizin önemli noktasında bulunan ve devletin yereldeki hizmet birimini teşkil eden muhtarlarımız ile görüşüyoruz” diye konuştu.
 • 03
  Özgür Ceylan: “Kimse CHP’de kavga dövüş beklemesin… Bizim işimiz var, iktidara yürüyoruz”
  CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, partisinin Gelibolu İlçe Kongresinde yaptığı konuşmada, CHP içinde gerilim beklentisi içine girenlerin, bu emellerine ulaşamayacaklarını belirterek, “Kimse CHP’de kavga dövüş beklemesin. Bizim işimiz var. İktidara yürüyoruz” dedi. Özgür Ceylan, Saray iktidarının devleti yönetme aklını yitirdiğini ifade ederek, “Genel Başkanımız Libya için BM Güvenlik Konseyini işaret ediyor. “Onlar diplomasiden ne anlar” […]
 • 04
  Bigalı muhtarlardan Turan ve İskenderoğlu’na ziyaret
  Çanakkale’nin Biga ilçesinin muhtarları, Türkiye Büyük Millet Meclisinde AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ile AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu’nun misafiri oldular. Köylerin sorunlarını ileten muhtarlar müjdeli haberlerle görüşmeden ayrıldı. Muhtarların taleplerini not alan AK Parti kurmayları, ilgili kurum müdürlerine işlerin hızlandırılması yönünde zaman kaybetmeden talimat verdi. AK Parti’li Turan, son dönemde köylere yapılan […]
 • 05
  Kepez Belediyesinde sözleşmeli personelleri sevindiren imza
  Kepez Belediyesinde sözleşmeli olarak çalışan personellerin, çalışma sürelerinin 1 yıl daha uzatılmasını içeren sözleşme Belediye Başkanı Birol Arslan tarafından imzalandı. Kepez Belediyesinden konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Belediyemizde 2019 yılında sözleşmeli olarak çalışan personellerimizin sözleşmeleri, 5393 sayılı belediye kanunun 49’uncu maddesinin 3’üncü fıkrası gereğince, 2020 yılı için 1 yıl süreyle uzatıldı. Sözleşmeleri imzalayan […]

HAVA DURUMU

21 Ocak 2020 SALI
 • ÇAR 8.0°
 • PER 6.2°
 • CUM 7.3°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 123.043
  0,35%
 • ALTIN 296.94
  -0,27%
 • DOLAR 5.934
  0,26%
 • EURO 6.595
  0,38%

GÜNLÜK BURÇLAR