Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.59
 • DOLAR 5.93

Balaban Tepe maden bölgesindeki muhtarlarla toplantı

Gündem - 19 Ağustos 2019 14:56 A A

Kirazlı Köyü – Balaban Tepe (Taşlı Tepe Mevkii) sınırlarında yapılan madencilik faaliyetiyle ilgili olarak maden sahası civarında bulunan Çanakkale Merkez, Bayramiç ve Çan köylerinin muhtarlarına bilgilendirme toplantısı Vali Orhan Tavlı başkanlığında gerçekleştirildi.

Çanakkale İl Özel idaresi’nde gerçekleşen muhtarlar toplantısına; Vali Yardımcısı Tahir Şahin, İl Jandarma Komutanı Emrullah Büyük, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, Çanakkale Sahil Güvenlik Grup Komutanı Alpaslan Baysal, Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat, Sağlık İl Müdürü Ali Taşçı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdür V. Ozan Hacıalioğlu, AFAD Müdürü Levent Yılmaz, İl Tarım ve Orman Müdürü Vekili Mehmet Sezer, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Celil Sezgin, DSİ 252. Şube Müdür V. Aydın Öztürk ve Çanakkale merkez, Bayramiç ve Çan köylerinin muhtarları katıldı.

Çanakkale İli merkez Kirazlı Köyü – Balaban Tepe (Taşlı Tepe Mevkii) sınırlarında yasal mevzuat çerçevesinde yapılan madencilik faaliyetiyle ilgili olarak muhtarlara, kurumların çevre konusunda yaptığı faaliyetler hakkında bilgi verildi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat tarafından; Bölge ile ilgili, izin, ruhsat gibi çalışmaların ilgili Bakanlıklar ve kurumlar tarafından 2000 yılı ve 2001 yılında başlatıldığını, Bu yıllarda başlatılan işlemlerle Doğu Biga Madencilik tarafından maden arama ruhsatı, maden işletme ruhsatı Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğünden alındığı, maden sahası ile ilgili ÇED Yönetmeliği kapsamında Çevre Ve Şehircilik Bakanlığına sunulan ÇED raporunun, incelenmesi ve değerlendirilmesi sonucunda; altın – gümüş madeni ve zenginleştirme tesisi için 2013 yılında ÇED olumlu kararı Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verildiği, Kirazlı altın-gümüş madeni kapasite artışı ve zenginleştirme tesisi projesinin ÇED olumlu raporunun iptali istemiyle açılan dava, Danıştay ilgili Dairesi tarafından oybirliğiyle reddedilerek ÇED raporunun hukuka uygun olduğu ve tesisin faaliyete geçtiğinde etrafında bulunan tüm yeraltı ve yüzeysel su kaynaklarının izlenmesi İl Müdürlüğümüz gözetiminde Akredite Laboratuvar aracılığıyla 11 noktadan toprak, takriben 24 noktadan su numuneleri alınarak kontrollerin yapıldığı bu kontrollerin ayda bir kez rutin ve habersiz olarak yapılacağı bilgisi muhtarlara anlatıldı.

DSİ 252. Şube Müdür V. Aydın Öztürk tarafından; Çanakkale merkez ilçe içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayan Atikhisar Barajı’ndan maden işletme tesisine Devlet Su İşleri tarafından hiçbir şekilde su verilmeyeceği, Çan Kumarlar köyü sınırlarında Doğu Biga Madencilik tarafından inşası devam eden Altınzeybek Göleti’nden maden işletme tesisinin su ihtiyacı karşılanacağı, Maden Zenginleştirme Tesisi, Atikhisar Barajı yağış havzasının dışında olduğu, Çanakkale’nin içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı’na zarar verecek herhangi bir faaliyet yürütülmediği bilgisi muhtarlara anlatıldı.

Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy tarafından; Orman ve Su İşleri Bakanlığının 2016 tarihli olurları ile verilen izin kapsamında Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğünce 2017 yılında kesimine başlanan ve maden sahasında kesimi yapılan toplam 13.400 adet ağacın olduğunu, madencilik faaliyeti sonlandığında, madencilik şirketi tarafından Rehabilitasyon çalışmaları yapılarak Orman Bölge Müdürlüğümüze teslim edileceğini ve bu alanın tamamı ağaçlandırılarak eskisine oranla daha yeşil bir alana dönüştürüleceği bilgisi muhtarlara anlatıldı.

Sağlık İl Müdürü Ali Taşçı tarafından; Maden sahası bölgesinde bulunan su kaynakları ve çeşmelerden rutin olarak su numunesi aldıklarını Halk sağlığı için devamlı kontrol altında olduğu bilgisi muhtarlara anlatıldı.

Yapılan bilgilendirmenin ardından değerlendirmede bulunan Vali Orhan Tavlı, Şirketin tüm faaliyetlerini ÇED raporuna uygun bir şekilde yürütmesi ilgili kurumlar ve Valiliğimizce bizzat takip edilecek ve ÇED raporuna aykırı herhangi bir işleme asla müsaade edilmeyeceğini ifade etti.

Gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanılabilir bir dünya bırakılması için çalışacaklarını belirten Vali Orhan TAVLI, destanlar şehri Çanakkale’mizin çevresini ve çehresini en iyi şekilde koruyarak, geliştirerek ülkemizin en yaşanılabilir, en ulaşılabilir İli olması için bugüne kadar en üst seviyede gayret gösterdik ve göstermeye de devam edeceğiz diyerek katılımcılara teşekkür ediyorum dedi.

Yapılan bilgilendirmenin ardından köy muhtarlarının bölge ile ilgili soruları kurum müdürleri tarafından cevaplandırıldı.


Bu haber 607 kez okundu.
Gündem - 14:56 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Türkiye’de çocuğuna aşı yaptırmayan ailelerin sayısı 23 bine yükseldi: Kızamık hastalığı 5 kat arttı!
  Türkiye’de son yıllarda aşı karşıtı kampanyalar sonucunda aşı tereddüdü ve aşı reddi dikkat çekici boyutlara ulaştı. Yedi yılda çocuklarına aşı yaptırmayan ailelerin sayısı 183’ten 23 bine çıktı. 2019 yılının ilk dokuz ayında ise kızamık vakaları önceki yılın aynı dönemine kıyasla 5.2 kat artarak 2 bin 666’ya ulaştı. Gazete Duvar’dan Müzeyyen Yüce’nin haberine göre, Türk Tabipler […]
 • 02
  Başkan Öz, muhtar buluşmalarını sürdürüyor
  Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, Çan ilçe merkezi mahalle muhtarları ile aylık olağan toplantısını gerçekleştirildi. Toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, “Muhtarlarımız ile her zaman istişare halinde olarak vatandaşlarımızın sorunlarını, taleplerini devlet geleneğimizin önemli noktasında bulunan ve devletin yereldeki hizmet birimini teşkil eden muhtarlarımız ile görüşüyoruz” diye konuştu.
 • 03
  Özgür Ceylan: “Kimse CHP’de kavga dövüş beklemesin… Bizim işimiz var, iktidara yürüyoruz”
  CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, partisinin Gelibolu İlçe Kongresinde yaptığı konuşmada, CHP içinde gerilim beklentisi içine girenlerin, bu emellerine ulaşamayacaklarını belirterek, “Kimse CHP’de kavga dövüş beklemesin. Bizim işimiz var. İktidara yürüyoruz” dedi. Özgür Ceylan, Saray iktidarının devleti yönetme aklını yitirdiğini ifade ederek, “Genel Başkanımız Libya için BM Güvenlik Konseyini işaret ediyor. “Onlar diplomasiden ne anlar” […]
 • 04
  Bigalı muhtarlardan Turan ve İskenderoğlu’na ziyaret
  Çanakkale’nin Biga ilçesinin muhtarları, Türkiye Büyük Millet Meclisinde AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ile AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu’nun misafiri oldular. Köylerin sorunlarını ileten muhtarlar müjdeli haberlerle görüşmeden ayrıldı. Muhtarların taleplerini not alan AK Parti kurmayları, ilgili kurum müdürlerine işlerin hızlandırılması yönünde zaman kaybetmeden talimat verdi. AK Parti’li Turan, son dönemde köylere yapılan […]
 • 05
  Kepez Belediyesinde sözleşmeli personelleri sevindiren imza
  Kepez Belediyesinde sözleşmeli olarak çalışan personellerin, çalışma sürelerinin 1 yıl daha uzatılmasını içeren sözleşme Belediye Başkanı Birol Arslan tarafından imzalandı. Kepez Belediyesinden konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Belediyemizde 2019 yılında sözleşmeli olarak çalışan personellerimizin sözleşmeleri, 5393 sayılı belediye kanunun 49’uncu maddesinin 3’üncü fıkrası gereğince, 2020 yılı için 1 yıl süreyle uzatıldı. Sözleşmeleri imzalayan […]

HAVA DURUMU

21 Ocak 2020 SALI
 • ÇAR 8.0°
 • PER 6.2°
 • CUM 7.3°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 123.043
  0,35%
 • ALTIN 296.94
  -0,27%
 • DOLAR 5.934
  0,26%
 • EURO 6.595
  0,38%

GÜNLÜK BURÇLAR