Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.58
 • DOLAR 6.09

Biga 112 Acil Servisi için skandal iddia!

Manşet - 28 Ocak 2020 13:13 A A

Türk Sağlık Sen Çanakkale Şube Başkanı Turan Çavdar, Biga 112 Acil Serviste görevli çalışanların, ambulans kullanma konusunda yetersiz olduklarını belirtmelerine rağmen, baskıyla ambulans şoförlüğü yapmaya zorlandıklarını iddia etti. Çavdar, “Bazı 112 çalışanı arkadaşlarımız, ambulans sürücülüğü konusunda yetersizliğini resmi olarak dilekçeyle idari makamlara bildirdiği halde yöneticilerin inatçı ve duyarsız anlayışına maruz kalmıştır. Ambulans aracını kullanamayacağını beyan etiği halde dayatılan bir ambulans şoförünün sebep olacağı bir kazada veya geç kalınmaya bağlı bir durumda sorumluluk kime ait olacaktır? Vatandaşlarımızın hayatları neden bu kadar hiçe sayılmaktadır” dedi.

Turan Çavdar konuya ilişkin yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“112 Acil Sağlık Hizmetlerinin önemi her geçen gün daha iyi anlaşılmakla birlikte meydana gelebilecek aksaklıkların doğrudan insan hayatını riske edeceği aşikardır. Şehrimizde Sağlık Hizmetlerinin gözbebeği 112 birimimizde maalesef sular durulmuyor. İnsan hayatına hizmet ederek kutsal bir görevi ifa eden 112 çalışanlarının sorunlarına duyarsız kalınmasına anlam vermiş değiliz. Yoğun ve yorucu bir tempoda görev yapan 112 çalışanları bir yıl boyunca kullanmayı beklediği izinler neden yöneticiler tarafından görmezden gelinmektedir? 112 çalışanlarının izin taleplerini görmezden gelmek nasıl bir idareciliktir? Anayasal hak olan yıllık izinlerin kullandırılmaması gasp değil de nedir? Yöneticilerin 112 çalışanlarını şoför olarak göreve zorlaması bir dayatma değil de nedir?

Bazı ATT ve Paramedik arkadaşlarımızın Ambulans sürücülüğü konusunda yetersizliği bilindiği halde İstasyonlarda yaşanan sürücü sıkıntısı sebebi ile sürücülük yapmaya zorlamak çalışanların ve vatandaşlarımızın hayatını tehlikeye atmak değilse nedir? Yıllardır yaşanmayan sürücü sorunu bir anda neden ortaya çıkmıştır? Yöneticiler neden bu konu ile ilgili tedbir almamıştır? ASTİ eğitimleri neden güncellenmemiş, 112 çalışanları hazır tutulmamıştır? Elbette bu sorulara cevabı verecek olan 112 Acil Sağlık Hizmetleri Yöneticileridir. Bazı 112 çalışanı arkadaşlarımız Ambulans sürücülüğü konusunda yetersizliğini resmi olarak dilekçeyle idari makamlara bildirdiği halde yöneticilerin inatçı ve duyarsız anlayışına maruz kalmıştır. Siz değerli basın mensupları vasıtası ile yöneticilerden şu sorularımıza cevap bekliyoruz. Hızır acil hizmeti veren 112 istasyonlarımızda görevli olup ambulans aracını kullanamayacağını beyan etiği halde dayatılan bir ambulans şoförünün sebep olacağı bir kazada veya geç kalınmaya bağlı bir durumda sorumluluk kime ait olacaktır? Vatandaşlarımızın hayatları neden bu kadar hiçe sayılmaktadır”

Her araç kullanan ehliyeti olan ambulans aracını kullanacak diye bir ibare var mıdır? Eğitimini vermeden tedbirini almadan yapmış olduğunuz sürücü dayatması sonucunda bir insan hayatını kaybederse sorumlunun kim olacağının hiçbir hükmü yoktur. Göz göre göre yapılan bu dayatma yanlıştır ve vazgeçilmelidir. 112 Başhekiminin konuyla ilgili ısrarı sonucunda Biga 112 istasyonunda yaşanan olay haklılığımızı ortaya çıkarmıştır.

Daha öncesinde dilekçe ile sürücülük yapamayacağını ve ASTİ eğitimini geçemediğini bildiren çalışanlar sürücü olarak görevlendirildiği halde araç kullanamadığı için vakaya çıkamamış durum gün içerisinde birkaç defa tekrarlanmıştır. Konu ile ilgili olarak her vaka bildirimi tutanakla kayıt altına alınmıştır. Akabinde 112 başhekimi tarafında saat 5 -6 saatleri arasında önce istasyon sorumlusu olan eşini ve nöbetçi olan kişi aramıştır. Arama esnasında nöbetçi olan ve durumunu defalarca bildirmesine rağmen 112’nin en yetkili kişisi olan başhekim tarafından hakaret, tehdit ve küfürlere maruz kalmıştır. Başhekim bir Sağlık çalışanına tehdit küfür ve hakaret etme cesaretini kimden veya kimlerden almaktadır? Bir idareci olarak buna hakkı var mıdır? Kanundan, genelgeden, İş barışından haberi var mıdır? Bu ve bunun gibi olayların önüne geçmek adına yetkililerin gereğini yapması gerekmektedir. Vakaya çıkmaya zorlanması ve olabilecek bir kazanın ve olay yerine geç kalmaktan kaynaklanabilecek bir can kaybının önüne geçmek adına durumu kayıtlı hattan bildirerek kişi üzerine düşeni yapmış kamu zararının ve bir can kaybının oluşmasının önüne geçmiştir. Maruz kaldığı hakaret tehdit ve küfürlerin izahı mümkün değildir.

Olay bugün Biga 112 istasyonunda cereyan etmiş yarın bir başka istasyonda olmayacağını kim garanti edecektir? Ehliyetin varsa araç kullanacaksın mantığı doğru değildir. Şoförlük ATT PARAMEDİK için asli görev değildir. Yetkililer için ise telafisi mümkün olmayacak olayların sebebi olabileceği gün gibi ortadadır. Sağlık hizmetinin gereklerini yerine getirmek yerine çalışanlarla iddialaşmayı, çekişmeyi ve onlara hakaret etmeyi tercih eden 112 Başhekimi derhal istifa etmelidir. Yetkililere buradan sesleniyorum. 112 çalışanlarına gerekli olan ASTİ eğitimin verin ve ondan sonra kendilerinde ne yapması gerekenleri talep edin. Akşamdan sabaha uygulama değiştirip ben yaptım oldu mantığının kimseye faydası yoktur. Sağlık hizmeti iş barışı ve mevzuat hükümleri ile yürütülmesi gereken vicdani sorumluluk gerektirir. Her bir yönetici ve sağlık çalışanı bu sorumluluğun farkında görevini ifa etmelidir.”


Bu haber 647 kez okundu.
Manşet - 13:13 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Süper Lig’deki Ankara derbisi Ali Şansalan’a emanet
  Çanakkale Bölgesi Üst Klasman Hakemi Ali Şansalan, Süper Lig’in 23. haftasında Gençlerbirliği ile Ankaragücü arasında oynanacak Ankara derbisini yönetecek. Spor Toto Süper Lig’in 23. haftasında görev yapacak hakemler açıklandı. Merkez Hakem Kurulu, Gençlerbirliği ile Ankaragücü’nün karşı karşıya geleceği Ankara derbisine, Çanakkale Bölgesi Üst Klasman Hakemi Ali Şansalan’ı atadı. Zorlu derbide Şansalan’ın yardımcılıklarını İsmail Şencan ile […]
 • 02
  DİSK Sendikasından, CHP’li Kepez Belediyesi önünde eylem!
  Kepez Belediyesinde çalışırken DİSK üyesi olduğu ve başka bir sendikaya geçmeye direndiği için işine son verildiği iddia edilen Mahir Binzet için DİSK Sendikası Kepez Belediyesi önünde eylem gerçekleştirdi. Yapılan eylemde Binzet’i işten çıkartan Belediye Başkanı Birol Arslan’a tepki gösterildi. Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan’ın belediye’de başka bir sendika istememesi gerekçesiyle DİSK üyesi işçi Mahiri Binzet’e […]
 • 03
  Ezine’de baltalı baba-oğul kavgası!
  Çanakkale’nin Ezine ilçesinde B.D isimli genç, tartıştığı babasını baltayla yaraladı. Oğlunun baltalı saldırısı sonrası yaralanan talihsiz baba, sağlık ekiplerinin Ezine ve Çanakkale’deki ilk müdahalesinin ardından Bursa’ya sevk edilerek tedavi altına alındı. Polis ekipleri tarafından gözaltına alınan B.D ise, çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
 • 04
  Vali Tavlı, Ayvacık’taki deprem konutlarını inceledi
  Vali Orhan Tavlı, 6 Şubat 2017 tarihinde Ayvacık’ta yaşanan 5.3 büyüklüğündeki depremde evleri ağır hasar gören veya yıkılan depremzedeler için Korubaşı, Bektaş, Çamkabalak, Koyunevi, Yukarıköy ve Balabanlı köylerinde tamamlanan ve yapımı devam eden deprem konut alanlarında incelemelerde bulundu. Vali Orhan Tavlı’nın Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) tarafından Korubaşı, Bektaş, Çamkalabak, Koyunevi, Yukarıköy ve Balabanlı yapılan konut […]
 • 05
  Sineklere karşı ilaçlı önlem
  Çanakkale Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğünce gerçekleştirilen sivrisinekle mücadele çalışmaları kapsamında, kentin bazı noktalarında ilaçlama yapıldı. Şubat ayı itibariyle kent genelinde bir kereye mahsus olmak üzere, bir önceki seneden kalan sivrisineklerin etkisiz hale getirilmesi amacı ile kışlak mücadelesi kapsamında sıcak sisleme çalışması gerçekleştirildi. Öte yandan, Güzelyalı’dan başlatılan larva mücadele çalışmaları, Dardanos ve kent merkezinde hava şartlarına […]

HAVA DURUMU

20 Şubat 2020 PERŞEMBE
 • CUM 6.4°
 • CTS 6.1°
 • PAZ 8.7°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 119.196
  0,00%
 • ALTIN 314.43
  -0,33%
 • DOLAR 6.085
  0,01%
 • EURO 6.579
  0,02%

GÜNLÜK BURÇLAR