Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.58
 • DOLAR 6.09

Bülent Turan: “İş artık belediyede” | Ülgür Gökhan: “İş artık bakanlıkta”

Gündem - 7 Şubat 2020 13:02 A A

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Sosyal Konutlar bölgesinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından riskli alan edildiğini duyurarak, “Bundan sonra hangi bina yıkılacak, nasıl süreç işlenecek, artık iş Çanakkale Belediyesinde” ifadelerini kullanmıştı. Dün akşamki Belediye Meclis Toplantısında Bülent Turan’ın açıklamalarına değinen Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise, “Ortada henüz Sosyal Konutlar bölgesi için alınmış riskli alan kararı yoktur. Riskli alan ilan edilebilmesi için Sayın Cumhurbaşkanının Kararname yayınlaması gerekiyor. Sosyal Konutlardaki kentsel dönüşümü TOKİ yapabilir, bakanlık bize devredebilir ya da bakanlık kendi yapabilir. İş bakanlıkta artık” diye konuştu.

Elazığ’da meydana gelen ve 41 kişinin ölümüyle sonuçlanan 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından, Çanakkale’de akıbeti yılan hikayesine dönen Sosyal Konutlar Kentsel Dönüşüm Projesi bir kez daha gündeme gelmişti.

Konunun basında yer alması ve Sosyal Konutlar sakinlerinin tepkilerini dile getirmesinin ardından, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Sosyal Konutlar bölgesinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından riskli alan ilan edildiği müjdesini vermişti.

Turan, Sosyal Konutlar Projesinin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndaki işlemlerinin bittiğini ifade ederek, “Çanakkale’de eski yıllarda yapılan sosyal konutlar var. Depreme dayanıksız olduğunu biliyoruz. Kentsel dönüşüme girmesini istiyoruz. Çevre Müdürlüğü çalışmasıyla beraber Bakanlık ayağı dediğimiz bölümü bitti. Bakanlık riskli alan ilan etti. Bundan sonra hangi bina yıkılacak, nasıl süreç işlenecek, artık iş Çanakkale Belediyesinde. Bundan sonra belediye adım atacak, biz omuz vereceğiz” diye konuşmuştu.

GÖKHAN: “RİSKLİ ALAN İLAN EDİLEBİLMESİ İÇİN CUMHURBAŞKANININ KARARNAME YAYINLAMASI GEREKİYOR”

Aynalı Pazar Gazetesinde yer alan habere göre; Dün akşamki Belediye Meclis Toplantısında, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’ın, Sosyal Konutlar’ın riskli alan ilan edildiği şeklindeki açıklamasına değinen Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Sayın Bülent Turan diyor ki; ‘riskli alan işi tamam, top belediyede’. Şimdi burada bilgi karmaşası var. Riskli alan ilan edilebilmesi için Sayın Cumhurbaşkanının Kararname yayınlaması gerekiyor. Cumhurbaşkanımızın, ‘şu alandaki, şu parseldeki bölge riskli alan ilan edilmiştir’ demesi gerekiyor. Bu bir polemik konusu değildir. Şu an, Cumhurbaşkanlığınca yayınlanmış Resmi Gazetede yayınlanmış bir karar bulunmamaktadır” dedi.

“BELEDİYE ÜZERİNE DÜŞENİ ZATEN YAPTI, YAPMAYA DEVAM EDİYOR”

Gökhan konuyla ilgili olarak, “Sayın Bülent Turan depremden hemen sonra ‘Burada belediye gereğini yapsın, biz her şeyi yaptık’ demiş. Evet belediye gereğini yapıyor. 2017 yılı, hatta daha öncesinden beri yapıyoruz ama en son 2018 senesinden 30 Ocak 2020 tarihine kadar hemen hemen her ay talebimizi yinelemişiz” diye konuştu.

“30 OCAK 2020’DE BURAYI RİSKLİ ALAN İLAN EDİN DEDİK”

23 Şubat 2019 tarihli başvuruları sonrasında Bakanlıktan gelen cevapla, mevzuatın değiştiği ve Belediyeden Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi hazırlamasının istendiğini söyleyen Gökhan, “Bakanlık bizden 3 ay içerisinde Strateji belgesini hazırlamamızı isterken; biz konunun aciliyeti olduğunu, belge hazırlanana kadar işlemlerin başlatılmasını istemişiz, bakanlık olur vermemiş. Stateji belgesini İl Müdürlüğü ile birlikte hazırladık. İl Müdürlüğü de konunun önemini bildiğinden onlar da çok çaba harcadılar. 10 Temmuz 2019 günü istenen Strateji Belgesini hazırlayarak bakanlığa sunduk. Bakanlık son olarak 28 Ocak 2020 tarihinde hazırladığımız Strateji Belgesini kabul ettiklerini bildirdi. Yani istedikleri belgeleri tamamladığımızı kabul etmişler. Madem kabul ettiniz, 30 Ocak tarihinde burayı riskli alan ilan edin demişiz. Ona da henüz yanıt gelmedi” dedi.

“CUMHURBAŞKANINI MI BEKLEYECEĞİZ? TOPLANIP ANKARA’YA GİDELİM”

Yaşanan süreci meclis üyeleri ile paylaşan Gökhan, “Yani ortada henüz Sosyal Konutlar Bölgesi için ilan edilmiş bir Riskli Alan kararı bulunmamaktadır. Şimdi yapılması gereken nedir? Cumhurbaşkanını mı bekleyeceğiz?Beklemeyelim. Sayın Milletvekilinden randevu alalım gidelim. Bakanlıkta ilgilisi, karar verici, yol gösterici kim varsa, alalım dosyaları elimize, AK Parti grubu ile birlikte Ankara’ya gidelim. Derdimizi anlatalım. Burada şöyle bir durum var, 13 kata kadar orada izin var. Hükümetin bir iradesi var, yüksek katlar olmasın diyorlar. Yüksek katlı kalmış olabilir proje, biz de diyelim kaç katlı olsun, ona göre yeni proje hazırlayalım. Ya da ‘projeniz güzel bunla devam edelim’ desinler. Ne diyorlarsa desinler, bir an önce burası için gerekenleri yapalım” diye konuştu.

“TOKİ Mİ YAPAR, BAKANLIK MI YAPAR, BİZ Mİ YAPARIZ BİLMİYORUM”

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, yıllardır burasının Riskli Alan ilan edilmesini beklediklerini, Kentsel Dönüşüm kapsamı ile burada yaşayan vatandaşlara kira ve taşınma yardımı gibi yardımların yapılması gerektiğini belirterek, “Bunu kim yapacaksa yapsın. TOKİ yapabilir, Bakanlık bize devredebilir yada bakanlık kendi yapabilir. İş bakanlıkta artık. Biz o alan ile ilgili bilgi ve belgeleri hazırladık. İl Müdürlüğü de burada yardımcı oldu. Şimdi riskli alan olması için ne yapılabilir? Belki bize siz karışmayın diyecekler bilemiyorum. Çünkü riskli alan olarak istememizin nedeni kira ve taşınma yardımı yapılıyor. Vatandaşın yararına iş yapalım istiyoruz. Biz belediye olarak vatandaşın buradan cebinden para çıkmadan yapmalarını istiyorduk. Ancak gelinen ekonomik durum ortada. Burası zamanında yapılsaydı inşaat sektörünün maliyetleri düşük iken çok daha iyi olacaktı, olmadı” dedi.


Bu haber 378 kez okundu.
Gündem - 13:02 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Süper Lig’deki Ankara derbisi Ali Şansalan’a emanet
  Çanakkale Bölgesi Üst Klasman Hakemi Ali Şansalan, Süper Lig’in 23. haftasında Gençlerbirliği ile Ankaragücü arasında oynanacak Ankara derbisini yönetecek. Spor Toto Süper Lig’in 23. haftasında görev yapacak hakemler açıklandı. Merkez Hakem Kurulu, Gençlerbirliği ile Ankaragücü’nün karşı karşıya geleceği Ankara derbisine, Çanakkale Bölgesi Üst Klasman Hakemi Ali Şansalan’ı atadı. Zorlu derbide Şansalan’ın yardımcılıklarını İsmail Şencan ile […]
 • 02
  DİSK Sendikasından, CHP’li Kepez Belediyesi önünde eylem!
  Kepez Belediyesinde çalışırken DİSK üyesi olduğu ve başka bir sendikaya geçmeye direndiği için işine son verildiği iddia edilen Mahir Binzet için DİSK Sendikası Kepez Belediyesi önünde eylem gerçekleştirdi. Yapılan eylemde Binzet’i işten çıkartan Belediye Başkanı Birol Arslan’a tepki gösterildi. Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan’ın belediye’de başka bir sendika istememesi gerekçesiyle DİSK üyesi işçi Mahiri Binzet’e […]
 • 03
  Ezine’de baltalı baba-oğul kavgası!
  Çanakkale’nin Ezine ilçesinde B.D isimli genç, tartıştığı babasını baltayla yaraladı. Oğlunun baltalı saldırısı sonrası yaralanan talihsiz baba, sağlık ekiplerinin Ezine ve Çanakkale’deki ilk müdahalesinin ardından Bursa’ya sevk edilerek tedavi altına alındı. Polis ekipleri tarafından gözaltına alınan B.D ise, çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
 • 04
  Vali Tavlı, Ayvacık’taki deprem konutlarını inceledi
  Vali Orhan Tavlı, 6 Şubat 2017 tarihinde Ayvacık’ta yaşanan 5.3 büyüklüğündeki depremde evleri ağır hasar gören veya yıkılan depremzedeler için Korubaşı, Bektaş, Çamkabalak, Koyunevi, Yukarıköy ve Balabanlı köylerinde tamamlanan ve yapımı devam eden deprem konut alanlarında incelemelerde bulundu. Vali Orhan Tavlı’nın Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) tarafından Korubaşı, Bektaş, Çamkalabak, Koyunevi, Yukarıköy ve Balabanlı yapılan konut […]
 • 05
  Sineklere karşı ilaçlı önlem
  Çanakkale Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğünce gerçekleştirilen sivrisinekle mücadele çalışmaları kapsamında, kentin bazı noktalarında ilaçlama yapıldı. Şubat ayı itibariyle kent genelinde bir kereye mahsus olmak üzere, bir önceki seneden kalan sivrisineklerin etkisiz hale getirilmesi amacı ile kışlak mücadelesi kapsamında sıcak sisleme çalışması gerçekleştirildi. Öte yandan, Güzelyalı’dan başlatılan larva mücadele çalışmaları, Dardanos ve kent merkezinde hava şartlarına […]

HAVA DURUMU

20 Şubat 2020 PERŞEMBE
 • CUM 6.4°
 • CTS 6.1°
 • PAZ 8.7°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 119.196
  -0,32%
 • ALTIN 315.14
  -0,10%
 • DOLAR 6.085
  0,01%
 • EURO 6.581
  0,05%

GÜNLÜK BURÇLAR