Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Kapalı
 • EURO 6.58
 • DOLAR 5.93

Çağın Şen: “Tepkiler neden sadece Alamos Gold özelinde gidiyor?”

Ekonomi - 11 Aralık 2019 14:33 A A

Doğu Biga Madencilik Proje Müdürü ve Şirket Sözcüsü Çağın Şen, Kirazlı Projesi işletme izni yenileme sürecinde yaşanan gecikme nedeniyle zorunlu olarak aldıkları çalışan sayısını azaltma kararı ve söz konusu projeye ilişkin son gelişmeleri paylaşmak üzere basının karşısına çıktı. Yollarını ayırmak zorunda kaldıkları işçilerle en kısa zamanda yeniden bir araya gelip kaldıkları yerden devam etme arzusunda olduklarını dile getiren Şen, şirket olarak hem Kirazlı Projesi hem de Türkiye’deki diğer yatırımlarında herhangi bir değişiklik bulunmadığını vurguladı. Şen ayrıca, bölgede faaliyet gösteren başka maden şirketlerinin de bulunduğunu hatırlatarak, “Tepkiler neden sadece Alamos Gold özelinde gidiyor? Bunun cevabını ben de bilmiyorum” diye konuştu.

Kolin Otel’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Doğu Biga Madencilik Proje Müdürü ve Şirket Sözcüsü Çağın Şen’in açıklamaları şöyle:

“Bildiğiniz üzere dün bir yazılı açıklamada bulunduk. Hepimiz için üzücü bir gündü. Bu noktaya nasıl geldik ve önümüzdeki dönemdeki planlarımızla ilgili bir birliktelik yapmak istedik. Bu amaçla bugün sizleri davet ettik. Bildiğiniz üzere madencilik çok meşakkatli bir süreç. Dünya ortalamasında bir madenin keşfinde, bu madenin ekonomiye kazandırılmasına yani çıkarılışına kadar, üretime kadar geçen süre yaklaşık 15-20 yıl civarında. Madenler hepinizin bildiği üzere bulunduğu yerde çıkarılmak zorunda olan bir iş kolu. Bu nedenle çoğu zaman şehir merkezinde uzakta, çok daha dünyanın ücra yerlerinde icra edilen bir meslek. Bu da ona ayrı bir meşakkat, ayrı bir zorluk katıyor.

“İŞTEN ÇIKARMAK ZORUNDA KALDIĞIMIZ ARKADAŞLARIMIZLA, EN KISA ZAMANDA TEKRARDAN BİR ARAYA GELİP, KALDIĞIMIZ YERDEN DEVAM ETME ARZUSUNDAYIZ”

Kirazlı Projesinde de Doğu Biga Madencilik olarak bu meşakkatli süreci uzunca bir süredir, geçtiğimiz Mayıs ayı itibariyle bütün proje hazırlığı, yasal izin süreçleri, bütün bu süreci başarıyla tamamlayarak Mayıs ayında ilk kazmayı vurduk ve çalışmalarımıza başladık. Akabinde tabii bizleri o zaman da yine çok üzen, hiçbir gerçeğe dayanmayan, büyük bir manipülatif kampanyanın sonucunda, özellikle sosyal medya üzerinde başlayan ve yanlış bir bilgilendirme ekseninde büyüyen bir kampanyanın sonucunda, Temmuz ayında hepinizin malumu olan, protestoların olduğu bir süreç başladı. Bu dönemde şirket olarak biz çalışmalarımıza bu süre zarfında ara verdik. Sahadaki inşaat çalışmalarını durdurduk. Ekim ayına geldiğimizde, 13 Ekim işletme ruhsat süremizin yenilenmesi gereken son gündü. Burada, ruhsatın yenilenme sürecinde bir gecikmeyle karşı karşıya kaldık. Bu da bizim inşaat faaliyetlerinde, sahada resmi olarak da durdurmamız gerekliliğini doğurdu. Bu nedenle de 13 Ekim’den günümüze kadar olan süreçte de inşaat çalışmalarıza ne yazık ki devam edemedik. Tabii bu süre zarfında, bu dün aldığımız üzücü karar, hepimizi derinden yaralayan, çok değerli arkadaşlarımızla da beraberliğimize ara vermemizi gerektiren bir olay yaşadık. Ara vermemiz kelimesini özellikle kullanmak ve vurgulamak istiyorum. Çünkü bu arkadaşlarımızla burada en kısa zamanda tekrardan bir araya gelip, kaldığımız yerden devam etme arzusundayız. Bunu hem yazılı açıklamamızla hem de şirketimizin güçlü bir taahhüdü olarak tekrardan vurgulamak istiyorum. Dün iş akdini feshetmek zorunda kaldığımız tüm arkadaşları, izin sürecini tamamlamamızın ardından tekrardan hepsini istihdam edip, sahada faaliyetlerimizi ivedilikle devam ettireceğiz. Bunu kendilerine de dünkü konuşmamızda, bu şekilde tebliğ ettik. Tabii içlerinde çok değerli yöneticilerimiz var. Konusunda uzman arkadaşlarımız var. Mühendis arkadaşlarımız var. Türkiye’nin dört bir yanından aileleriyle buraya gelmiş, burada bir düzen kurmaya çalışan arkadaşlarımızla da yollarımızı ayırmak zorunda kaldık. Yine çoğunluğu civar köylerden olan işçi arkadaşlarımız var. Onlarla da yollarımızı ayırmak zorunda kaldık. Çok yakın zamanda 30 kişilik bir eğitim grubumuz vardı. Bu arkadaşlara, özellikle işletme döneminde, iş güvenliği alanlarında, temel madencilik alanlarında çok önemli eğitimler verdik. Geçtiğimiz 3 ay içerisinde, tabiri caizse sıfırdan eğitim programına tabii tuttuk. Üzülerek yine bu arkadaşlarımızla da, yetiştirdiğimiz insan gücüyle de bir ara vermek zorunda kaldık.

“ŞİRKETİN KİRAZLI PROJESİ VE TÜRKİYE’DEKİ YATIRIMLARINDA HERHANGİ BİR DEĞİŞİKLİK BULUNMUYOR”

Önümüzdeki dönemle ilgili, şirketin Kirazlı Projesinde ve Türkiye’deki yatırımlarında herhangi bir değişiklik bulunmuyor. Bunlar, dünyanın her yerinde madencilik projelerinde bu tip gecikmeleri, bu tip sancılı dönemleri bizler yaşadık. Dünyanın her yerinde de yaşanmaya devam ediyor. Biz bunların da çok kısa sürede atlatılacağını ümit ediyoruz. Geçen hafta Madenciler Gününü kutladık. Bu vesileyle diğer madenci dostlarımızla da birlikteydik. Benim not aldığım, beni çok etkileyen bir istatistik paylaştılar. Türkiye’de şu anda çalışan 15 tane altın madeni var. Bunların hepsi son 20 yılda Türkiye’de açıldı. Son 20 yılda dünyanın hiçbir yerinde 15 tane altın madeni açılmadı. Türkiye bu konuda, dünyada en çok madenin açıldığı ülke konumunda. Bu da aslında hem ülke olarak potansiyelimizi, nerelere gidebileceğimizi gösteren çok önemli bir dinamik. Biz de bu kapsamda, en kısa sürede bu ruhsat yenileme sürecimizin tamamlanacağını ümit ediyoruz. Aynı zamanda beklentimiz de o yönde. Bu vesileyle de, iş akdine ara verdiğimiz arkadaşları tekrardan ailemize katıp, yolumuza devam etmek niyetindeyiz.

“ÇANAKKALE BELEDİYESİNİN MUTLAKA BU KOMİSYONUN İÇİNDE YER ALMASI LAZIM”

Bu noktada ben bir çağrımızı da yinelemek istiyorum. Biliyorsunuz bu protestolar döneminde gerek Çanakkale Belediyemiz, gerekse birçok sivil toplum örgütünün bu protestolar özelinde oldukça göz önündelerdi. Bu sürecin içindelerdi. Biz sayın Belediye Başkanımızı ziyaretimizde kendisi ve belediye başkan yardımcılarımıza arzumuzu ve bir taahhüdümüzü yineledik. Dedik ki, lütfen içinde sivil toplum örgütlerinin de olduğu, Çanakkale Belediyemizin olduğu, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinden ya da konusunda başka uzmanların da olduğu alternatif bir denetim mekanizmasını hep birlikte oluşturalım. Biz şu ana kadar, Temmuz ayından beri, yanlış hatırlamıyorsam sayısını, içinde birçok kamu kurumunun olduğu yaklaşık 9 ayrı denetimden geçtik. Ve bugüne kadar sahada yapılan hiçbir faaliyette, bir uygunsuzluğa, yasalara aykırı herhangi bir davranışta bulunmadığımıza dair, bunların hepsi belgelendi, tutanak altına alındı. Geçtiğimiz 9 yıllık süreçte ÇED’lerimiz dava edildi. Bunlarla ilgili 2 ayrı bilirkişi heyeti oluşturuldu. Hem Danıştay sürecinde hem Çanakkale İdare Mahkemesi sürecinde, konusunda uzman iki ayrı heyet oy birliğiyle ÇED reporunun yeterli olduğu yönünde görüşlerini belirtti. ÇED sürecinde de 18 tane kurumun olduğu, oy birliğiyle alınmış bir karar. Biliyorsunuz ÇED oy çokluğuyla alınan bir karar değil. Oy birliğiyle, bütün bakanlıklar ve ilgili taşra teşkilatları, Çanakkale’deki kamu kurumları bu sürecin bir parçası. Bütün bunlara rağmen hala eğer böyle bir endişe varsa ‘gelin, böyle bir komisyonu birlikte kuralım’ dedik. Çanakkale Belediyemizin mutlaka bu komisyonun içinde yer alması lazım. Çünkü özellikle Atikhisar Barajı özelinde belediye başkanımızın çok büyük hassasiyeti var. Bu konuda da saygıyla karşılıyorum. Bu konuda bütün teknik çalışmalar ÇED sürecinde tartışılmış olsa da biz bundan sonraki denetimleri bu alternatif denetim mekanizmasıyla da birlikte yapalım. Nasıl bir kamu kurulu gelip herhangi bir dereden su numunesi alıyorsa, bu kurduğumuz komisyon da gelip aynı anda bir numune alsın. Bunların sonuçlarını da sizlerle beraber aynı anda paylaşalım. Yani burada bir yanlışımız varsa, bir uygulamada hata varsa, son derece şeffaf bir şekilde diyoruz ki, ‘gelin bu komisyonla birlikte sahadaki bütün çalışmaları yerinde denetleyelim ve birlikte kamuoyuyla paylaşalım.

Alamos Gold bizim Kanada’daki şirketimiz. Doğu Biga Madencilik biliyorsunuz bazen bu da çok sıkça karşılaşılan yanlış anlaşılmalardan biri. ‘Yerli ortağı Doğu Biga Madencilik’ gibi ifadelere rastlıyoruz. Alamos Gold’un Türkiye’deki iştiraki Doğu Biga Madenciliktir. Yani Doğu Biga Madencilik’in tamamı Alamos Gold’a aittir. Bu yanlış anlaşılmayı da burada düzeltmiş olayım.”

SORU CEVAP

* İşten çıkardığınız 200 işçiye Çanakkale Belediyesinin iş imkanı sağlayacağı iddia ediliyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Çağın Şen: “Bakın şu anda bu 200’ün üstünde arkadaşımızın aslında büyük bir çoğunluğunun yasal olarak herhangi bir tazminat alması söz konusu değildi. Ama şirketimiz bu konuda bir özveride bulundu. Ve biz özellikle, bu kış döneminde, önümüzdeki birkaç aylık süreçte, yani bizim de bu izin sürecini başarıyla tamamlayacağımızı düşündüğümüz bu dönemde bir mağduriyet olmaması için şirket bu konuda özveride bulunarak, onlara bu süre içinde en azından finansal anlamda rahat etmelerini sağlayacak bir tazminat ödemesi yaptı. Ama burada Çanakkale Belediyemizin de eğer bu tip mağduriyeti giderme yönünde, yani bu süreçte istihdam edilmelerine dair bir sorumluluğu üstlenecekse biz bundan sadece mutluluk duyarız.”

* Bölgede başka maden şirketleri de var. Tepkiler sadece Alamos Gold üzerinde mi yükseliyor? Bunun nedenleri neler?

Çağın Şen: “Bu benim kişisel olarak cevabını en çok merak ettiğim sorulardan biri. Hem de aslında kurumsal olarak da şirket olarak da cevabını en çok öğrenmek istediğimiz sorulardan biri bu. Bende aslında bu soruyu her gün, hem dostlara hem sizlere soruyorum. Şu anda da yineleyeyim. Neden tepkiler sadece Alamos Gold özelinde gidiyor? Ben de bilmiyorum.

* 13 Ekim’de ruhsat gecikmesi yaşadığınızı söylediniz. Bunun sebebi şirketinizin geç başvurusu mu? Yoksa başka sebeplerden mi kaynaklanıyor?

Çağın Şen: “Yaklaşık olarak 2018 Aralık ayında biz ruhsatlarımızın temdidi için başvurduk. Bu da aslında ruhsat temdidi başvurusu için çok makul bir süre. Burada tabii bürokratik işlemlerde bazı gecikmeler yaşanabiliyor. Burada çok özel bir durum olduğunu düşünmüyorum. Ama biz ruhsat temdid başvurumuzu yeterince vaktinde yaptık. Temdid sürecinin içinde bir komisyon süreci vardır. Yani bir ruhsatın temdid edilmesi için yasalarda belirtilmiş olan bazı şartlar vardır. Öncelikle bu şartların yerine getirilmesi gerekir. Ardından sahada bir denetleme, bir komisyon süreci olur. Yine aynı şekilde bizim bu temdid başvurumuzun üzerine MAPEK heyeti de sahada gelip incelemelerde bulunmuştur. Ve burada temdide engel bir husus olmadığı yönünde onların da yazılı bir raporu mevcuttur. Yani bundan sonraki süreç, sadece idari bir süreçtir.

* Çevre ve Şehircilik Bakanının “Ruhsat yenilenmeyecek” şeklinde basına yansıyan açıklaması vardı. Bu konuda ne söylersiniz?

Çağın Şen: “Evet aynı açıklamayı biz de gördük. Ben bunun 13 Ekim ve sonrasıyla ilgili dönem değil, 13 Ekim’den önceki bir süreci anlattığını düşünüyorum sayın bakanın. Yani bu ruhsatın temdidiyle ilgili bir beyandan çok, yani ilerisi için bir beyandan çok sanki 13 Ekim’den önceki bir dönemle ilgili bir değerlendirme olduğunu tahmin ediyorum. Benim değerlendirmem bu yönde.”


Bu haber 469 kez okundu.
Ekonomi - 14:33 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Ülgür Gökhan veliahtını açıkladı: “Benden sonra Birol Arslan, Çanakkale Belediye Başkanı olabilir”
  Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kepez Belediyesi tarafından hizmete açılan Halk Kafe’nin açılışında çok konuşulacak bir çıkış yaptı. Gökhan, çok güzel işlere imza attığını belirttiği Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan’ın, kendisinden sonra Çanakkale Belediye Başkanlığı koltuğuna oturabilecek isim olabileceğini açıkladı. Ülgür Gökhan şöyle konuştu: “Birol Arslan’ın Kepez’e adaylığı söz konusu olduğunda ‘nasıl yapacak, nasıl edecek’ […]
 • 02
  MHP’li Yalçın’dan özel hastaneye eleştiri: “Hijyen sıfır, sıfır, sıfır… Vallahi kendimi Hindistan’da hissettim”
  Son dönemde uzun bekleme kuyrukları ve hijyen yetersizliği iddiaları nedeniyle vatandaşların tepkisini çeken özel hastaneye bir eleştiri de MHP’li Belediye Meclis Üyesi Evren Yalçın’dan geldi. Şehir merkezindeki ‘tek özel hastane olma’ özelliği taşıyan hastanedeki gözlemlerini sosyal medya hesabından paylaşan Evren Yalçın, “Salgın var. Özel hastaneyi bu aralar tercih etmeyin” başlığıyla yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: […]
 • 03
  Türkiye’de çocuğuna aşı yaptırmayan ailelerin sayısı 23 bine yükseldi: Kızamık hastalığı 5 kat arttı!
  Türkiye’de son yıllarda aşı karşıtı kampanyalar sonucunda aşı tereddüdü ve aşı reddi dikkat çekici boyutlara ulaştı. Yedi yılda çocuklarına aşı yaptırmayan ailelerin sayısı 183’ten 23 bine çıktı. 2019 yılının ilk dokuz ayında ise kızamık vakaları önceki yılın aynı dönemine kıyasla 5.2 kat artarak 2 bin 666’ya ulaştı. Gazete Duvar’dan Müzeyyen Yüce’nin haberine göre, Türk Tabipler […]
 • 04
  Başkan Öz, muhtar buluşmalarını sürdürüyor
  Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, Çan ilçe merkezi mahalle muhtarları ile aylık olağan toplantısını gerçekleştirildi. Toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, “Muhtarlarımız ile her zaman istişare halinde olarak vatandaşlarımızın sorunlarını, taleplerini devlet geleneğimizin önemli noktasında bulunan ve devletin yereldeki hizmet birimini teşkil eden muhtarlarımız ile görüşüyoruz” diye konuştu.
 • 05
  Özgür Ceylan: “Kimse CHP’de kavga dövüş beklemesin… Bizim işimiz var, iktidara yürüyoruz”
  CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, partisinin Gelibolu İlçe Kongresinde yaptığı konuşmada, CHP içinde gerilim beklentisi içine girenlerin, bu emellerine ulaşamayacaklarını belirterek, “Kimse CHP’de kavga dövüş beklemesin. Bizim işimiz var. İktidara yürüyoruz” dedi. Özgür Ceylan, Saray iktidarının devleti yönetme aklını yitirdiğini ifade ederek, “Genel Başkanımız Libya için BM Güvenlik Konseyini işaret ediyor. “Onlar diplomasiden ne anlar” […]

HAVA DURUMU

21 Ocak 2020 SALI
 • ÇAR 8.0°
 • PER 6.2°
 • CUM 7.3°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 123.556
  0,76%
 • ALTIN 296.76
  -0,33%
 • DOLAR 5.929
  0,18%
 • EURO 6.581
  0,17%

GÜNLÜK BURÇLAR