Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
14° Kapalı
 • EURO 6.64
 • DOLAR 6.12

Çanakkale Heyeti, Düsseldorf Uluslararası Yat Fuarında

Ekonomi - 22 Ocak 2020 13:10 A A

27 Mayıs 2020 tarihinde en çok talep gören Majestic isimli batığa ilk dalışın gerçekleştirilmesi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. Yılı 2023’de, Çanakkale’de Uluslararası Sualtı ve Dalış Fuarı gerçekleştirilmesi projenin aşamaları hızla devam ediyor. Almanya’nın Düsseldorf kentinde bu yıl 51’inci kez kapılarını açan Uluslararası Yat Fuarı’na Çanakkale Valiliği koordinasyonunda katılan Çanakkale heyeti, Çanakkale’nin sualtı kültür varlıklarını, tarihi batıkların yerlerini tespit etmek, sualtı kültür mirasımıza ilişkin coğrafi bilgi sistemi veri tabanını oluşturmak ve haritalara işlemek, dalış turizmi potansiyelinin mümkün olan en üst seviyeye çıkmasını sağlamak ve 2023 yılında Çanakkale’de bir Uluslararası Sualtı ve Dalış Fuarı düzenlemek amacıyla başlatılan çalışmalar için yerini aldı.

Heyetle birlikte inceleme yapmak üzere fuara katılan Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası Cihan Müşterioğlu, olumlu geri dönüşler aldıklarını ve standın çok ilgi gördüğünü dile getirerek, “Batıklar konusunda Çanakkale’nin en özgün dalış noktası olduğu tüm stantımızı ziyaret edenler tarafından dile getiriliyor. Düsseldorf’a fuar için gelen ziyaretçiler birkaç günlerini fuar alanında geçirdikleri gibi zaman zaman fırsat yaratıp şehrin kültürel ve tarihi yerlerini keşfetmeye çalıştıkları gibi yakın çevre kentleri de ziyaret ettiklerini gözlemliyoruz. Çanakkale bu anlamda da taşıdığı coğrafi ve tarihi değerleri ile güçlü bir potansiyel olarak duruyor. Çanakkale’mizde bu fuar düzenlendiğinde aynı şekilde başta Çanakkale’mize ve diğer çevre ilçe ve illere büyük katkı sağlayacağı kesindir” dedi.

Almanya’nın Düsseldorf kentinde bu yıl 51’inci kez kapılarını açan Uluslararası Yat Fuarı’na Çanakkale Valiliği koordinasyonunda katılan Çanakkale heyeti, Çanakkale’nin sualtı kültür varlıklarını, tarihi batıkların yerlerini tespit etmek, sualtı kültür mirasımıza ilişkin coğrafi bilgi sistemi veri tabanını oluşturmak ve haritalara işlemek, dalış turizmi potansiyelinin mümkün olan en üst seviyeye çıkmasını sağlamak ve 2023 yılında Çanakkale’de bir Uluslararası Sualtı ve Dalış Fuarı düzenlemek amacıyla başlatılan çalışmalar için yerini aldı.

Türkiye, fuara Deniz Ticaret Odası öncülüğünde katılırken oda üyesi Gestaş Deniz Ulaşım’ın Deniz Ticaret Odası alanında yer alan standında Çanakkale’nin dalış turizmi ve su altı zenginlikleri tanıtılıyor. Düsseldorf Fuar Merkezi’nde 230 bin metrekarelik alandaki 17 salonda açılan fuarda 71 ülkeden 1900 firma yer alıyor. Türkiye fuarda 14’ü milli, 27’si bireysel katılım olmak üzere 41 firma, kurum ve dernekle temsil ediliyor.

Çanakkale heyetinde, Düsseldorf’ta Eceabat Kaymakamı ve Vali Yardımcısı Vekili Hasan Ongu, Çanakkale İl Kültür Müdürlüğü Şube Müdürü Ramazan Bayrak, Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Ümit Cihan Müşterioğlu ve Gestaş Deniz Ulaşım’dan bir temsilci yer aldı. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı da bir heyetle fuara katılım sağladı.

Çanakkale heyeti, Çanakkale’nin sualtı kültür varlıklarını da tanıtma fırsatı buldu. 26 Ocak’a kadar ziyaret edilebilecek fuarda son model lüks yat ve yelkenler sergileniyor. Ayrıca dalış turizmi, dalgıç ve spor sporları fuarın ana temasını oluşturuyor. Düsseldorf Fuarı’nda 200 binden fazla ziyaretçi olacağı tahmin ediliyor.

2023’TE ÇANAKKALE’DE SUALTI VE DALIŞ FUARI GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Çanakkale Valiliği ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın desteklediği Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı projesi kapsamında; geçtiğimiz günlerde Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ile TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi arasında protokol imzalanmıştı.

TÜBİTAK’a ait araştırma gemisi, Çanakkale Savaşlarında, Çanakkale Boğazı ve Ege Denizi açıklarında batan savaş gemilerini ve su altındaki bütün envanteri ortaya çıkarma çalışmalarına başlamıştı. Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı projesi hedefiyle çıkılan yolda, gemi çalışmalarını tamamladıktan sonra, 27 Mayıs 2020 tarihinde en çok talep gören Majestic isimli batığa, ilk dalışın gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Çanakkale’nin ulusal ve uluslararası tanıtımına katkı sağlayacak Hms Majestic Gemisi batığının dalış turizmine kazandırılmasının yanı sıra sualtı dalış turizminin geliştirilmesi kapsamında batık alanlarında yapılacak bilimsel araştırma çalışmalarının ardından sportif amaçlı dalışa uygun hale getirilmesi, Çanakkale’nin sualtında yatan tarihi ve kültürel kalıntıları, batıkları, renkli sualtı habitatının dünyaya açılması, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. Yılı 2023’de, Çanakkale’de Uluslararası Sualtı ve Dalış Fuarı gerçekleştirilmesi, projenin aşamaları olarak planlanıyor.

ÇARO Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Müşterioğlu fuar hakkındaki izlenimlerini paylaşarak şu ifadelere yer verdi:

“FUARLAR TURİZME OLDUĞU KADAR KENT EKONOMİSİNE DE HİZMET EDER”

“Düsseldorf halkına fuarın kente etkilerini sordum. Fuarın kent ekonomisi üzerinde muazzam etkili oldugunu belirtiyorlar. Bir şehirde fuar organizasyonu başladığında, otelci kazanıyor, taksici kazanıyor restaurant kazanıyor, esnaf kazanıyor. Fuara katılım icin gelen firmaların yanı sıra fuara ziyaret maksatlı gelip otelde konaklayan misafirler aksamları tum restaurantları dolduruyor,adeta boş masa kalmıyor. Düsseldorf’a fuar icin gelen ziyaretciler birkaç gunlerini fuar alanında gecirdikleri gibi zaman zaman fırsat yaratıp şehrin kültürel ve tarihi yerlerini keşfetmeye çalıştıkları gibi yakın çevre kentleri de ziyaret ettiklerini gözlemliyoruz. Çanakkale bu anlamda da taşıdığı coğrafi ve tarihi değerleri ile güçlü bir potansiyel olarak duruyor. Fuar icinde sıcak satışında gerceklestirildigi bolumlere yer verilmis, çocuklara yonelik etkinlik bölümleri de ailelerin de fuar etkinlik alanlarına çekilmesine vesile olmuş. Balıkadam kıyafetinden su altı aydınlatma fenerine kadar her şeyi bu fuarda stantlar arasında mukayese edebiliyor, deneyebiliyor ve satın alabiliyorsunuz.

“DALIŞ FUARI ÇANAKKALE’YE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK”

“Çanakkale’mizde bu fuar düzenlendiginde aynı şekilde başta Çanakkale’mize ve diger çevre ilçe ve illere büyük katkı sağlayacağı kesindir. Düsseldorf’da boyle bir fuar mekanının yapılmış olması deniz ve dalış fuarının dışında birçok tematik fuar düzenlenmesine vesile olmuş. Her ay farklı bir fuara ev sahipliği yapmaya başlamış olan kent adeta ekonomisini fuardan sağlar hale gelmiş durumda.”

“ALMANLAR BATIKLAR KONUSUNDA ÇANAKKALE’NİN EN ÖZGÜN DALIŞ NOKTASI OLDUĞUNU DİLE GETİRİYOR”

“Fuar alanında Türk katılımcı firmaları görmek bizi çok mutlu etti. Batıklar konusunda Çanakkale’nin en özgün dalış noktası olduğu tüm stantımızı ziyaret edenler tarafından dile getiriliyor. Daha önce Türkiyeyi ziyaret etmis Almanlar özellikle stantımızı ziyaret ederek ülkemizde geçirdikleri güzel anıları paylaşıyorlar.”


Bu haber 325 kez okundu.
Ekonomi - 13:10 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  CHP’yi karıştıran video klip!
  CHP’de Metin Ümit Ural’ın zaferiyle sonuçlanan İl Kongresinin ardından sosyal medyada dolaşıma sokulan bir video klip, partililerden büyük tepki çekti. Söz konusu video klipte, salâ fonu eşliğinde seçimi kaybeden önceki dönem CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan ile CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek’in fotoğrafları yer alıyor. Dostluk içinde gerçekleştirilen ve Metin Ümit […]
 • 02
  Esenler Mahallesinde elektrikler kesilecek!
  UEDAŞ ekiplerince yapılacak bakım-onarım çalışması nedeniyle Esener Mahallesinin bazı bölgelerinde 25 Şubat Salı ve 26 Şubat Çarşamba günleri dörder saatlik elektrik kesintisi yapılacak. Elektrik kesintiden etkilenecek bölgeler ile söz konusu kesintilerin yapılacağı tarih ve saat aralıkları ise şu şekilde: 25 Şubat Salı Kesinti saatleri: 13.00 – 17.00 Kesintiden etkilenecek bölgeler: Esenler Mahallesine bağlı İmadettin Elmas […]
 • 03
  Vergi Dairesi Müdürlüğü’nden Başkan Erdoğan’a ziyaret
  Biga Vergi Dairesi Müdürü Salih Kılıç ve beraberindeki heyet 31. Vergi Haftası dolayısıyla Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’a ziyarette bulundu. Biga Vergi Dairesi Müdürü Salih Kılıç ve Vergi Dairesi personeli bu yıl 24 Şubat-1 Mart tarihleri arasında kutlanan Vergi Haftası münasebetiyle Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’ı makamında ziyaret etti. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenin ardından kurum […]
 • 04
  Çan’ın genç mucitleri beğeni topladı
  Çan Belediyesi Çocuk Kültür Evi Robotik Takımı “Karantina”, hafta sonu yapılan ODTÜ Robot Günleri’de Çan’ı başarıyla temsil etti. Çan Belediyesinden yapılan açıklamada, “Tüm Türkiye’den 400’ün üstünde robot takımının 7 farklı kategoride yarıştığı etkinliğe ilk kez katılan genç mucitlerimizi tebrik ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.
 • 05
  İlçe minibüslerine şimdi de Troya Caddesi yasağı!
  Ezine Birlik’ten yapılan açıklamada, Ezine’ye gidiş istikametinde ilçe minibüslerinin Troya Caddesine girmesinin yasaklandığı bildirildi. Çan Birlik’ten yapılan açıklamada ise, Troya Caddesi’nden Çan’a gidiş istikametinde yolcu almalarının yasaklandığı duyuruldu. Çanakkale’de ilçe minibüsleriyle ilgili ilginç gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. İlk olarak Bölge İdare Mahkemesi’nin kararıyla, ilçe minibüslerinin Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesine yolcu taşımaları yasaklanmıştı. Yasağın […]

HAVA DURUMU

24 Şubat 2020 PAZARTESİ
14°
 • SAL 14.7°
 • ÇAR 16.7°
 • PER 14.9°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 114.789
  -1,75%
 • ALTIN 328.68
  2,07%
 • DOLAR 6.117
  0,42%
 • EURO 6.644
  0,47%

GÜNLÜK BURÇLAR