Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Parçalı bulutlu
 • EURO 6.53
 • DOLAR 5.89

CHP’li Güneşhan’dan AK Parti’li Yıldız’a kentsel dönüşüm cevabı

Siyaset - 4 Ekim 2019 12:03 A A

AK Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız, İstanbul’da meydana gelen 5.7’lik depremin ardından yaptığı açıklamada, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı Sosyal Konutlar Kentsel Dönüşüm Projesi üzerinden eleştirmişti. Yıldız’ın bu açıklamasına CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan’dan cevap geldi.

Sosyal Konutlardaki kentsel dönüşüm çalışmalarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile karşılıklı uyum çerçevesinde ortaklaşa yürütüldüğünü, sürecin sağlıklı ve güvenli bir şekilde devam ettiğini belirten CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, AK Parti’li Gültekin Yıldız’a cevap niteliğindeki yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“AKP İl Başkanı Gültekin YILDIZ yapmış olduğu basın açıklamasında, son yerel seçimlerinde Çanakkale halkının %61 rekor oyla belediye başkanı seçtiği, son derece başarılı bir Belediye Başkanı olan Sayın Ülgür GÖKHAN ve CHP ile ilgili olarak haddini aşan, siyasi ahlak ve edebe uygun olmayan gerçek dışı nitelendirmelerde bulunmuştur.

Gültekin YILDIZ ne bizim ne de Çanakkale Halkının muhatabı değildir. Çünkü kendisi yaklaşık 2 yıldan beri atama ile gelen ve görev yapan bir il başkanıdır. Dolayısıyla Gültekin YILDIZ Sayın Bülent TURAN’sız bir hiçtir.

Herkes biliyor ki, iktidar kentsel dönüşüm ile ilgili daha bir çalışma yapmadan önce Çanakkale’de, Çanakkale Belediyesi kentsel dönüşümle ilgili birçok çalışmalar yapmıştır. Öncelikle Barbaros Mahallesi ve İsmet paşa mahallesinde kat artışı vererek o bölgeleri cazip hale getirmiştir. Dolayısıyla oradaki güvenli olmayan yapıların hızla daha iyi yaşanabilir bir hale gelmesini sağlamıştır.

Yine Barbaros Mahallesi 54 evler diye bilinen bölgede belediye öncülüğünde gerekli plan tadilatlar da yapılarak yeni yapıların gerçekleşmesini sağlamıştır.

İsmet paşa mahallesi Sosyal Konutlar bölgesinde, kentsel iyileştirme yapılması planlanan alan 100 dönümlük bir alanda 860 birimden oluşan bir konut alt bölgesidir. Alandaki mülkiyetlerin %76 özel mülkiyet, %24’ü belediyeye ait mülkiyettir. Bu alandaki çalışmalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile karşılıklı uyum çerçevesinde ortaklaşa yürütülmektedir. Süreç sağlıklı ve güvenli bir şekilde devam etmektedir.

Türkiye bina deprem yönetmeliği ile 2019 yılında zorunlu hale gelen geoteknik etüt raporları ve zemin iyileştirme projeleri, 6 yıldan daha uzun süredir ruhsat aşamasında Çanakkale Belediyesi tarafından zorunlu olarak istenilmektedir.

Bugün Çanakkale 1.derecede deprem bölgesi olmasına rağmen hiçbirimizin arzu etmediği, ancak olası bir deprem durumunda bununla ilgili olarak her türlü tedbir ve önlemler alınmıştır.

Sayın YILDIZ CHP İle uğraşmasın, kendi durumlarına bir baksın 17 yıldır basiretsiz bir şekilde Ülkeyi yönetiyorlar, bunun sonucunda Ülke ekonomisi iflas etmiş ve merkezi Londra da bulunan bir avuç tefeciye teslim olunmuştur. Dış politika itibarı tamamen yok olmuş, barışık olduğumuz tek bir komşu ülke yoktur. Maalesef Türkiye’yi Hak, hukuk adaletin ortadan kalktığı, yargıya olan güvenin %30 lara düştüğü bir ülke haline getirmişlerdir.

Bunun sonucu son seçimlerde olduğu gibi, bugün AKP’ye olan güven ve destek hızla erimekte olup son yapılan kamuoyu araştırmalarında da CHP’nin gerisine düşmüştür. AKP’nin sonu artık kaçınılmaz olmuştur.

YOLCUDUR ABBAS BAĞLASAN DURMAZ.”

GÜLTEKİN YILDIZ NE DEMİŞTİ?

AK Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız, İstanbul’da meydana gelen 5.7’lik depremin ardından yaptığı açıklamada, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı Sosyal Konutlar Kentsel Dönüşüm Projesi üzerinden eleştirmişti.

“Ülgür Gökhan’ın CHP’nin iç siyasetine harcadığı zamanı Çanakkale’nin kentsel dönüşüm sorunlarına ayırması gerektiği aşikardır” diyen Yıldız, açıklamasında şöyle konuşmuştu:

“Bilindiği üzere ülkemiz ve özelde Çanakkale’miz 1. derece deprem kuşağında yer almaktadır. Bu sebeple gerek ülkemizin diğer şehirlerinde gerekse ilimizde sürekli yer hareketliliği olmaktadır.

Her depremden sonra korku ve endişeye kapılmakta bir süre sonra yeni bir deprem yaşanana kadar hayatımıza kaldığımız yerden devam etmekteyiz.

Çanakkale özelinde özellikle inşaat sektörünün hareketli olduğu günlerde, Çevre Şehircilik Bakanlığının kentsel dönüşüm için verdiği desteklerin de etkisiyle müteahhitler eliyle Çanakkale’de depreme dayanıksız bir çok bina yenilenmiş, riskli yapı stoğunda ciddi bir erime sağlanmıştır.

İlimizde hastane ve okul gibi toplu yaşam alanları kamu eliyle yenilenmiş, neredeyse tamamı depreme dayanıklı hale getirilmiştir.

Kentsel dönüşüm yasasının yürürlüğe girdiği 2012 yılından bu yana ilimizde 1006 adet riskli binanın tespiti yapılmış ve yerine yeni ve depreme dayanıklı binalar yapılmaktadır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca kentsel dönüşüm için 2012 yılından günümüze kadar ilimizde 9.130.608 TL geri ödemesiz kira yardımı yapılmıştır. Yine Bakanlığımızca vatandaşlarımıza 6.906.500 TL faiz destekli kentsel dönüşüm kredisi desteği sağlanmıştır. Ancak vatandaşın bireysel olarak bu dönüşümü sağlayabilme imkanı yoktur.Merkez İlçe Belediyesi başta olmak üzere, belediyeler kentsel dönüşüme öncü olmalı, ilimizde kentsel dönüşüm biran önce tamamlanmalı depreme dayanıksız bir tek bina kalmamalıdır.

İsmetpaşa Mahallesi Sosyal konutlar kentsel dönüşüm projesinin 2013 yılından beri devam ettiğini ve bir arpa boyu ilerlenemediğini düşünecek olursak ; sayın Gökhan’ın il başkanının görevine soyunarak CHP’nin iç siyasetine harcadığı zamanı artık Çanakkale’ye ve Çanakkale’nin kentsel dönüşüm gibi kronik sorunlarına ayırması gerektiği aşikardır.Çanakkale halkı kendisine CHP’nin gölge İl Başkanlığını yapsın diye değil, Çanakkale Merkez İlçe Belediye Başkanlığı yapsın diye yetki vermiştir.”


Bu haber 753 kez okundu.
Siyaset - 12:03 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  AK Parti’li İl Genel Meclis Üyeleri Çan’da
  Çanakkale İl Genel Meclisi’nin AK Parti’li Üyeleri, her ay bir ilçede gerçekleştirmeye başladıkları buluşmalar kapsamında bu ay Çan’da toplandılar. AK Parti’li İl Genel Meclis Üyeleri Çan’da buluşup 18 Mart Çan Termik Santrali’ni ziyaret etti. Burada termik santrali gezerek incelemelerde bulunan İl Genel Meclisi Üyeleri’ne ardından ise yetkililer tarafından gerçekleştirilen bir sunum eşliğinde Termik Santral ile […]
 • 02
  Başkan Uygun’dan başarılı sporculara tatil sözü
  Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun, Voleybol Yıldız Kızlar il birincisi olan Cumhuriyet Ortaokulu Voleybol Takımını, antrenörlerini ve destek veren eğitimcileri makamında ağırladı. Voleybol Yıldız Kızlar il birincisi olan Cumhuriyet Ortaokulu Voleybol Takımı, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Serdar Akar, Cumhuriyet Ortaokulu Müdürü İsmail Özten, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Celalettin Öztürk ve Voleybol Antrenörleri Mehmet […]
 • 03
  Bülent Turan devreye girdi: Çanakkaleli belediye başkanlarını, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile buluşturdu
  AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan; Biga, Gümüşçay, Karabiga, Geyikli, Evreşe ve Terzialan belediye başkanlarını , Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya getirdi. Çanakkale’den gelen tüm misafirleri ağırlayarak, sorunlarını titizlikle not alan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Çanakkaleli belediye başkanlarını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bakanlarla buluşturdu. Ayrıca görüşmede Cumhurbaşkanı […]
 • 04
  Çanakkaleli reklamcı feci kazada hayatını kaybetti!
  Çanakkale’de faaliyet gösteren Net Reklam firmasının sahibi Erden Tezcan, Keşan-Gelibolu karayolunda geçirdiği feci trafik kazasında hayatını kaybetti. Tezcan ile aynı araçta bulunan eşi Hüma Acar Tezcan ile oğlu Buray Tezcan ağır yaralandı. Öte yandan Tezcan’ın kullandığı araçla kafa kafaya çarpışan karşı araçtaki diğer iki kişi de hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Keşan-Gelibolu karayolu dün […]
 • 05
  Süper Lig’de haftanın en zorlu karşılaşması Ali Şansalan’ın: Beşiktaş-Sivasspor maçını yönetecek
  Çanakkale Bölgesi Üst Klasman Hakemi Ali Şansalan, Süper Lig’in 18. haftasında Beşiktaş ile Sivasspor’u karşı karşıya getirecek zorlu maçta düdük çalacak. Spor Toto Süper Lig’de ikinci yarının ilk maçlarında (18. hafta) görev alacak hakemler açıklandı. Çanakkale Bölgesi Üst Klasman Hakemi Ali Şansalan, Beşiktaş’ın Demir Grup Sivasspor’u sahasında konuk edeceği maçı yönetecek. Ali Şansalan’ın yardımcılıklarını Kemal […]

HAVA DURUMU

20 Ocak 2020 PAZARTESİ
 • PTS 4.0°
 • SAL 3.0°
 • ÇAR 7.8°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 121.475
  0,39%
 • ALTIN 294.84
  0,76%
 • DOLAR 5.889
  0,55%
 • EURO 6.533
  0,05%

GÜNLÜK BURÇLAR