Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
14° Kapalı
 • EURO 6.64
 • DOLAR 6.12

ÇOMÜ Öğretim Üyesinden korkutan açıklama: “Corona virüsünün bölgemize de taşınması ihtimal dahilindedir”

Manşet - 28 Ocak 2020 16:47 A A

ÇOMÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Alper Şener, son zamanlarda gündemde olan “Corona virüsü” ile ilgili konuları değerlendirerek merak edilen konular hakkında açıklamalarda bulundu.

Nedir bu yeni solunum yolu virüsü 2019-nCoV?

“2002-2003 SARS CoV ile yine Çin’de başlayan ve 2012’de MERS CoV ile Arap yarımadasında tekrar ortaya çıkan bu virüs, üçüncü kez gündeme geliyor. Bölge yine alışıldık bir coğrafya Çin. Ancak küçülen dünyada tek bir yerde kalması tabii ki imkansız. Dünya sağlık örgütünün 25.01.2019 tarihli bilgilendirmesine göre toplamda 1324 kişide bu virüs doğrulandı ve 41 kişide ölümle sonuçlandı. Görüldüğü ülkeler ve sayılar: Çin (1393); Hong-Kong (5); Tayland (5); Fransa (3); Malezya (3); Singapur (3); Tayvan (3); Macau(3); Japonya (3); Güney Kore (3); ABD (2); Vietnam (2); Avustralya (1) ve Nepal (1) şeklinde duyuruldu. Ateş, kuru öksürük, solunum sıkıntısı ile başlayan klinik tablo hızla ciddi pnömoniye sebep oluyor. Diğer corona virüslere göre kıyaslandığında bulaşıcılık daha yüksek ama öldürücülük daha düşük gibi görünüyor. Ancak yine de bu yorumları yapmak için henüz çok erken, çünkü salgın halen devam ediyor.”

Ülkemiz ve Çanakkale risk altında mı?

“Solunum yolu virüsleri taşınması ve bulaşması kolay virüslerdir. Ancak geçmiş yıllardaki salgınlarda ki duruma bakılır ise Türkiye’de SARS CoV ve MERS CoV görülmemiştir. Ancak yine de bu durumun görülmeyeceği şeklinde yorumlanması yanlıştır. Seyahat sağlığı bakışı ile bu virüsün Türkiye’de görülme ihtimali vardır. Bu nedenle zaten gümrüklü hava limanlarında hastalığın görüldüğü yerlerden gelen yolcularda ateş taraması yapılmaktadır. Çanakkale açısından bakıldığında Çin ve Uzakdoğu bu virüsün ilk görüldüğü alan olması nedeniyle, bu bölgelerden gelen kişilerle bu virüsün bölgemize de taşınması ihtimal dahilindedir. Görüldüğü coğrafyanın diğer corona virüslere göre daha yaygın olması da bu ihtimali kuvvetlendirmektedir.”

Mevsimsel gripten ne farkı var?

“Klinik olarak pnömoni–zatürre yapması ve öldürücü seyretme ihtimalinin yüksek olması yanında bulaştırıcılığı daha yüksektir. Doğada bulunan bir virüs, özellikle yarasa ve yılan üzerinden değişime uğrayarak insanda enfeksiyon oluşturan form haline dönüştüğü sanılmaktadır.”

Bu sene bölgemizde görülen mevsimsel grip tablolarında artış var mı? Hastaların çoğu bu seneki gribin daha ağır seyrettiğini söylüyor, siz ne düşünüyorsunuz?

“Sayısal olarak artış olduğuna dair kişisel bir gözlemim yok. Sağlık Bakanlığı verilerine bakmak lazım. Ancak burada asıl dikkat çekilmesi gereken konu üst solunum yolu enfeksiyonu yapan yüzlerce virüs var, bunların hepsi grip(influenza) kliniğine sebep olmaz. Bir kere ateş ve yaygın kas ağrısı olmayan hastalarda kendilerini grip (influenza) geçirdiğini sanıyor, bu yanlış bir algı. Bir diğer yanlış kanı ise, grip aşısı olan kişi gribe yakalanmayacağını sanıyor. Aslında virüsü alır ama hafif geçirir yani komplikasyon oranı düşer. Bu nedenle aşı olsanız bile koruyucu önlemleri almanız gereklidir.”


Bu haber 516 kez okundu.
Manşet - 16:47 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  CHP’yi karıştıran video klip!
  CHP’de Metin Ümit Ural’ın zaferiyle sonuçlanan İl Kongresinin ardından sosyal medyada dolaşıma sokulan bir video klip, partililerden büyük tepki çekti. Söz konusu video klipte, salâ fonu eşliğinde seçimi kaybeden önceki dönem CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan ile CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek’in fotoğrafları yer alıyor. Dostluk içinde gerçekleştirilen ve Metin Ümit […]
 • 02
  Esenler Mahallesinde elektrikler kesilecek!
  UEDAŞ ekiplerince yapılacak bakım-onarım çalışması nedeniyle Esener Mahallesinin bazı bölgelerinde 25 Şubat Salı ve 26 Şubat Çarşamba günleri dörder saatlik elektrik kesintisi yapılacak. Elektrik kesintiden etkilenecek bölgeler ile söz konusu kesintilerin yapılacağı tarih ve saat aralıkları ise şu şekilde: 25 Şubat Salı Kesinti saatleri: 13.00 – 17.00 Kesintiden etkilenecek bölgeler: Esenler Mahallesine bağlı İmadettin Elmas […]
 • 03
  Vergi Dairesi Müdürlüğü’nden Başkan Erdoğan’a ziyaret
  Biga Vergi Dairesi Müdürü Salih Kılıç ve beraberindeki heyet 31. Vergi Haftası dolayısıyla Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’a ziyarette bulundu. Biga Vergi Dairesi Müdürü Salih Kılıç ve Vergi Dairesi personeli bu yıl 24 Şubat-1 Mart tarihleri arasında kutlanan Vergi Haftası münasebetiyle Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’ı makamında ziyaret etti. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenin ardından kurum […]
 • 04
  Çan’ın genç mucitleri beğeni topladı
  Çan Belediyesi Çocuk Kültür Evi Robotik Takımı “Karantina”, hafta sonu yapılan ODTÜ Robot Günleri’de Çan’ı başarıyla temsil etti. Çan Belediyesinden yapılan açıklamada, “Tüm Türkiye’den 400’ün üstünde robot takımının 7 farklı kategoride yarıştığı etkinliğe ilk kez katılan genç mucitlerimizi tebrik ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.
 • 05
  İlçe minibüslerine şimdi de Troya Caddesi yasağı!
  Ezine Birlik’ten yapılan açıklamada, Ezine’ye gidiş istikametinde ilçe minibüslerinin Troya Caddesine girmesinin yasaklandığı bildirildi. Çan Birlik’ten yapılan açıklamada ise, Troya Caddesi’nden Çan’a gidiş istikametinde yolcu almalarının yasaklandığı duyuruldu. Çanakkale’de ilçe minibüsleriyle ilgili ilginç gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. İlk olarak Bölge İdare Mahkemesi’nin kararıyla, ilçe minibüslerinin Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesine yolcu taşımaları yasaklanmıştı. Yasağın […]

HAVA DURUMU

24 Şubat 2020 PAZARTESİ
14°
 • SAL 14.7°
 • ÇAR 16.7°
 • PER 14.9°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 114.789
  -1,75%
 • ALTIN 328.68
  2,07%
 • DOLAR 6.117
  0,42%
 • EURO 6.644
  0,47%

GÜNLÜK BURÇLAR