Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.59
 • DOLAR 5.93

Gültekin Yıldız: “Bazı barolar öncelikle kendi tarafsızlıklarını sorgulamalıdır”

Siyaset - 21 Ağustos 2019 15:17 A A

Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan’ın Beştepe’de gerçekleştirilecek olan Adli Yıl Açılış Törenine katılmayacağını açıklamasının ardından AK Parti İl Başkanı Av. Gültekin Yıldız yazılı bir açıklama yaptı.

Yargıtaya ve adli yıl açılışına ilişkin iddiaların tümüyle asılsız olduğunun altını çizen Gültekin Yıldız, bu söylemler doğrultusunda söz konusu barolarca yargının tarafsızlığının bizzat ihlal edildiğini, savunmanın siyasallaştırılmaya çalışıldığını vurguladı.

Yıldız’ın açıklaması şu şekilde:

“Yargıtay’ın ev sahipliğinde Yargıtay’ca belirlenen mekan olan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek olan 2019-2020 yılı adli yıl açılış törenine mensubu olduğum Çanakkale Barosunun da dahil olduğu bazı baroların katılmama kararı bizleri şaşırtmamış ama bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak, yargı bağımsızlığıyla toplantı salonun ne ilgisi var diye merak eden vatandaşlarımızı aydınlatmak adına açıklama yapmak zarureti hasıl olmuştur.

Söz konusu Kongre ve Kültür Merkezi kamu kurumlarının ve sivil toplum kuruluşlarının yapacağı organizasyonlarda, toplantılarda ve konferanslarda kullanması için inşa edilmiş olup , Cumhurbaşkanlığı Külliyesinin bahçesinde yer alan Millet Camii , Millet Kütüphanesi, Sergi Salonu gibi tamamen halka açık , Külliyenin yürütmeye ait idari birimlerinden (binalarından) bağımsız bir yapıdır.

Ayrıca adli yıl açılış töreninin ev sahibi Yargıtay olup, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan törene yürütmenin temsilcisi olarak ve Yargıtay’ın misafiri olarak katılacaktır.

Adli yıl açılış töreninin Yargıtay’da yapılması gibi bir yasal zorunluluk yoktur. Daha önce 2001-2002 adli yıl açılış töreni de Yargıtay’ca belirlenen -yürütmenin parçası olan Dışişleri Bakanlığına ait- Devlet Konuk Evinde yapılmış, o tarihte AK Parti Genel Başkanı olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’in , Barolar Birliği Başkan’ı Özdemir Özok’un , yargı mensuplarının ve devlet erkanının katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

Yargıtaya ve adli yıl açılışına ilişkin iddialar tümüyle haksız olup, bu söylemlerle söz konusu barolarca yargının tarafsızlığı bizzat ihlal edilmiş, savunma siyasallaştırılmaya çalışılmıştır.

Sergilenen tutum ile söz konusu barolar kendilerini tarafsız ve bağımsız, törene katılacak olan baroları, hakim ve savcıları taraflı ve bağımlı ilan etmiştir.

Yargının tarafsızlığını ve bağımsızlığını bu kadar basite indirgemek sığ bir bakış açısı olup, törene katılacak olan yargı mensuplarının vicdani kanaatini bu şekilde sorgulamak vicdani değildir.

Gezi olaylarında Geziyi, 2017 referandumunda Hayır Kampanyasını destekleyen, ana muhalefet partisi ile zaman zaman adeta söylem birliğinde olan bazı barolar öncelikle kendi tarafsızlıklarını sorgulamalıdır. Baro başkanları kendi şahsi görüşlerini ifade ettiklerinin, beyanlarının baro mensuplarını bağlamadığının; barolar, baro başkanların eylem ve söylemeleri nedeniyle artık mensuplarının barolara aidiyetini sorgular hale geldiğinin farkına varmalı ve bu yanlıştan dönmelidir. Hukuk her türlü ideolojinin üzerindedir, üst kimliktir. Baro başkanları bu sorumlulukla hareket etmeli, siyasi görüşleri ve kimlikleri hukukçu kimliklerinin önüne geçmemelidir.


Bu haber 796 kez okundu.
Siyaset - 15:17 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Türkiye’de çocuğuna aşı yaptırmayan ailelerin sayısı 23 bine yükseldi: Kızamık hastalığı 5 kat arttı!
  Türkiye’de son yıllarda aşı karşıtı kampanyalar sonucunda aşı tereddüdü ve aşı reddi dikkat çekici boyutlara ulaştı. Yedi yılda çocuklarına aşı yaptırmayan ailelerin sayısı 183’ten 23 bine çıktı. 2019 yılının ilk dokuz ayında ise kızamık vakaları önceki yılın aynı dönemine kıyasla 5.2 kat artarak 2 bin 666’ya ulaştı. Gazete Duvar’dan Müzeyyen Yüce’nin haberine göre, Türk Tabipler […]
 • 02
  Başkan Öz, muhtar buluşmalarını sürdürüyor
  Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, Çan ilçe merkezi mahalle muhtarları ile aylık olağan toplantısını gerçekleştirildi. Toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, “Muhtarlarımız ile her zaman istişare halinde olarak vatandaşlarımızın sorunlarını, taleplerini devlet geleneğimizin önemli noktasında bulunan ve devletin yereldeki hizmet birimini teşkil eden muhtarlarımız ile görüşüyoruz” diye konuştu.
 • 03
  Özgür Ceylan: “Kimse CHP’de kavga dövüş beklemesin… Bizim işimiz var, iktidara yürüyoruz”
  CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, partisinin Gelibolu İlçe Kongresinde yaptığı konuşmada, CHP içinde gerilim beklentisi içine girenlerin, bu emellerine ulaşamayacaklarını belirterek, “Kimse CHP’de kavga dövüş beklemesin. Bizim işimiz var. İktidara yürüyoruz” dedi. Özgür Ceylan, Saray iktidarının devleti yönetme aklını yitirdiğini ifade ederek, “Genel Başkanımız Libya için BM Güvenlik Konseyini işaret ediyor. “Onlar diplomasiden ne anlar” […]
 • 04
  Bigalı muhtarlardan Turan ve İskenderoğlu’na ziyaret
  Çanakkale’nin Biga ilçesinin muhtarları, Türkiye Büyük Millet Meclisinde AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ile AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu’nun misafiri oldular. Köylerin sorunlarını ileten muhtarlar müjdeli haberlerle görüşmeden ayrıldı. Muhtarların taleplerini not alan AK Parti kurmayları, ilgili kurum müdürlerine işlerin hızlandırılması yönünde zaman kaybetmeden talimat verdi. AK Parti’li Turan, son dönemde köylere yapılan […]
 • 05
  Kepez Belediyesinde sözleşmeli personelleri sevindiren imza
  Kepez Belediyesinde sözleşmeli olarak çalışan personellerin, çalışma sürelerinin 1 yıl daha uzatılmasını içeren sözleşme Belediye Başkanı Birol Arslan tarafından imzalandı. Kepez Belediyesinden konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Belediyemizde 2019 yılında sözleşmeli olarak çalışan personellerimizin sözleşmeleri, 5393 sayılı belediye kanunun 49’uncu maddesinin 3’üncü fıkrası gereğince, 2020 yılı için 1 yıl süreyle uzatıldı. Sözleşmeleri imzalayan […]

HAVA DURUMU

21 Ocak 2020 SALI
 • ÇAR 8.0°
 • PER 6.2°
 • CUM 7.3°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 123.043
  0,35%
 • ALTIN 296.94
  -0,27%
 • DOLAR 5.934
  0,26%
 • EURO 6.595
  0,38%

GÜNLÜK BURÇLAR