Baskıyol Reklam
Asbak Reklam 2

7 Ağustos Cuma hutbesi yayınlandı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
7 Ağustos Cuma hutbesi yayınlandı
7 Ağustos Cuma hutbe konusu belli oldu. Müslümanlara öğüt veren hutbeler iyiliği yaymayı amaçlıyor.

İmam tarafından vatandaşa aktarılacak olan Cuma hutbe konularını her hafta Diyanet İşleri Başkanlığı belirliyor. 

CUMA HUTBESİNİN KONUSU NEDİR?

Bu haftaki konu Mümince bir duyarlılık: iyiliği emretmek, kötülükten sakındırmak olarak belirlendi.

İŞTE 7 AĞUSTOS CUMA HUTBESİ

"MUHTEREM MÜSLÜMANLAR!

Kâinatın yaratılışında ve varlık âleminin birbirleriyle ilişkisinde asıl olan iyiliktir. Yüce dinimiz İslam’ın gönderiliş gayesi de iyiliğin yeryüzünde hâkim olması, kötülüğün ortadan kalkmasıdır.

Müslüman; iyi bir insan, salih bir kul, erdemli bir birey olmalıdır. Ancak aynı zamanda bünyesinde var olan iyilik niyetini ve kötülükle mücadele gayretini topluma da yansıtmakla sorumludur. Bu sorumluluğun adı, emr-i bi’l-maruf nehy-i ani’lmünker, yani iyiliği emretmek, kötülükten sakındırmaktır.

Cenâb-ı Hak, imanlı, vicdanlı ve duyarlı bireylerden oluşan İslâm ümmetini Kur’an’da şöyle anlatır: “Siz, insanlar için ortaya çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz. İyiliği emredersiniz, kötülükten alıkoyarsınız ve Allah’a inanırsınız.”1

AZİZ MÜMİNLER!

İman ve iyilik birbirinin ayrılmaz eşidir. Peygamberimizin ifadesiyle, “İyilik güzel ahlâktır.”2 Dolayısıyla hayatta adalet, merhamet, saygı, dürüstlük, vefa ve hoşgörü gibi, güzel ahlâka dair ne varsa, hepsi birer iyiliktir. Mümin ise iyiliğin temsilcisidir. Bir yandan davranışlarıyla iyiliği yaşatırken, diğer yandan da hikmetli bir dille, güzel öğütle, doğru bilgiyle çevresini iyiliğe davet eder.

Peygamberimizin tavsiyesine uyarak, hayatı kolaylaştırır, zorlaştırmaz; insanları müjdeler, nefret ettirmez.3

Mümin, hüsn-i zan besler, iyi düşünmenin ve iyiyi söylemenin imanın gereği olduğunu bilir. İnsanlara karşı iyi niyet besler ve şefkatli davranır. Hayatının her alanında safiyetin, dürüstlüğün ve doğruluğun yanında yer alır.

Mümin, kötülüklerin son bulması için elinden gelen gayreti gösterir. Kötülüğe göz yummaz, dilini yalan ve iftirayla, zihnini su-i zanla kirletmez. Fitne ve dedikodu ateşine odun taşıyan asılsız sözlerin peşine düşmez. Zira o bilir ki insanların şeref ve haysiyetleri birbirine emanettir. Emanete hıyanet ise kötülüğün bir şubesidir.

KIYMETLİ MÜSLÜMANLAR!

Peygamber Efendimiz (s.a.s) bir hadisinde şöyle buyurur: “İçinizden biri bir kötülük görürse onu eliyle değiştirsin. Buna gücü yetmezse diliyle değiştirsin. Buna da gücü yetmezse kalbiyle buğzetsin. Bu ise imanın asgarî gereğidir.”4

O halde, bilgimiz ve tecrübemiz, gücümüz ve imkânımız nispetinde daima iyiliği tavsiye edelim, kötülüklere engel olalım. Bunun her birimizin üzerine dinî bir vecibe ve insanî bir vazife olduğunu unutmayalım. İyiliğin yayılması ve kötülüğün engellenmesi uğruna attığımız her adımın bir sevabı olacağına gönülden inanalım.

MUHTEREM MÜMİNLER!

Hutbemin sonunda önemli bir hususu hatırlatmak istiyorum. Kendimizin, sevdiklerimizin ve toplumumuzun sağlığını korumak için salgınla mücadelede tedbiri elden bırakmayalım. Hastalığı hafife almayalım, gerekli özeni gösterelim. 

Maske, mesafe ve temizlik konusunda kararlı davranalım. İyiliğimiz, sağlığımız ve güvenliğimiz için özveriyle çalışan kardeşlerimizin işlerini zorlaştırmayalım. Böyle önemli bir konuda ihmal ve kusurumuzun hem insanlara hem de Cenâb-ı Hakka karşı bize vebal yüklediğini unutmayalım."


1 Âl-i İmrân, 3/110.

2 Müslim, Birr ve Sıla, 14.

3 Buhârî, Cihâd, 164.

4 Müslim, Îmân, 78.

Anahtar Kelimeler:
Rocky filmi oyuncuları kimler? Rock filmi konusu nedir? Rocky filmi serileri nelerdir?Önceki Haber

Rocky filmi oyuncuları kimler? Rock film...

AK Parti ve MHP'den teklif geldi, İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu aldıkları kararı açıkladıSonraki Haber

AK Parti ve MHP'den teklif geldi, İYİ Pa...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!