Asbak Reklam 1

AK Parti'den Başkan Gökhan'a çağrı: "Fatin Rüştü Zorlu isminden korkmayın"

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
AK Parti'den Başkan Gökhan'a çağrı: "Fatin Rüştü Zorlu isminden korkmayın"
AK Parti Çanakkale İl Başkanlığı Yerel Yönetimler Birim Başkanlığından yapılan açıklamada, 27 Mayıs 1960 Cunta darbesinin ardından dönemin başbakanı Adnan Menderes ile birlikte idam edilen Çanakkale Milletvekili Fatin Rüştü Zorlu'nun isminin aradan geçen onca yıla rağmen Çanakkale'de bir bulvar ya da caddeye verilmemesine tepki gösterildi. Açıklamada, "Çoğu bebek, çocuk, asker, polis, öğretmen olan 30 bin insanımızın katledilmesi emrini veren eli kanlı terör örgütü PKK’nın siyasi uzantısı olan HDP’li yoldaşlarına ‘Şükür Pilavı’ dağıtırken bir çekince görmeyenler, söz konusu Demokrasi Şehidimiz Fatin Rüştü Zorlu olunca, demokrasi adına kırıntı kadar hassasiyet göstermekten 40 yıldır imtina ediyorlar" sözleriyle Çanakkale'nin CHP'li Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'a göndermede bulunuldu.

AK Parti Çanakkale İl Başkanlığı Yerel Yönetimler Birim Başkanlığının konuya ilişkin yazılı açıklaması şu şekilde:

“Türk Demokrasi tarihimize ‘Kara leke’ olarak geçen 27 Mayıs 1960 Cunta darbesinde yitirdiğimiz 3 demokrasi şehidimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz. 

Demokrasiyi içselleştiremeyen, milletin 1946’da gösterdiği iradeye saygı göstermeyen , ‘Milli Şef’ olarak diktatör zihniyetiyle yönetmeye çalışanların kışkırtmaları bugün de bize yabancı gelmiyor.

Çünkü ruhlarında halen daha 1946 seçimlerinde “açık oy, gizli tasnif” taşıyan zihniyet, milletimizin hür iradesiyle 19 yıldır girdiği her seçimden iktidar olarak çıkan Kurucu Genel Başkanımız, Cumhurun Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti iktidarına yönelik iftira, karalama, kışkırtma ve nefret dilini kullanmaya devam etmekte olduğu hepimizin malumu.

"FATİN RÜŞTÜ ZORLU'NUN İSMİNİ MERKEZ İLÇEMİZDE TEK BİR BULVARA VE CADDEYE VERMEKTEN DAHİ KAÇINMIŞLARDIR" 

1950 seçimlerinde uğradıkları yenilginin Milletimizden rövanşını alma çabasında olanlar,  40 yıldır Çanakkale’de yerel iktidar olarak demokrasi adına tek bir adım atmamıştır. Menderes’in dava ve yol arkadaşı olarak cuntacılar ve işbirlikçi siyasetin dar ağacına gönderdiği Demokrasi Şehidimiz, Çanakkale Milletvekilimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu’nun adını Merkez İlçemizde tek bir bulvara ve caddeye dahi ismini vermekten kaçınmışlardır.

Ne zaman “Bir caddemize Fatin Rüştü Zorlu ismini verelim’ dense, ne zaman mülkiyet sahibi Çanakkale halkı olan belediyeye ait bir tesise ‘Fatin Rüştü Zorlu ismi verelim’ teklifi yapılsa, oralı dahi olmadıkları, bir Çanakkaleli vatandaşımızın ‘Fatin Rüştü Zorlu ismi verilmesi’ için yaptığı yazılı teklife 4 yıldır yanıt dahi verilmediği yakinen bilinmektedir. 

Milli Şefin ismini boydan boya bir caddemize verenler nedense akabinde kurulan köprüye ‘Fatin Rüştü Köprüsü’ adı verilmesinden dahi imtina etmiştir. Nedeni bizce çok iyi bilinmektedir. 

"HDP'Lİ YOLDAŞLARINA 'ŞÜKÜR PİLAVI' DAĞITIRKEN BİR SAKINCA GÖRMEYENLER..."

1950’de millet iradesiyle iktidardan düşen Milli Şef’in adını sonsuzlaştırmak, Demokrasi Şehidimiz Çanakkale Milletvekili Fatin Rüştü Zorlu adı ile yan yana getirilmesinde sakınca görmüş olsalar gerek, çoğu bebek, çocuk, asker, polisi, öğretmen olan 30 bin insanımızın katledilmesi emrini veren eli kanlı terör örgütü PKK’nın siyasi uzantısı olan HDP’li yoldaşlarına ‘Şükür Pilavı’ dağıtırken bir çekince görmeyenler, söz konusu Demokrasi Şehidimiz Fatin Rüştü Zorlu olunca, demokrasi adına kırıntı kadar hassasiyet göstermekten 40 yıldır imtina ediyorlar. 

"BURADAN ÇANAKKALE'NİN CHP'Lİ BELEDİYE BAŞKANINA SESLENİYORUZ"

Buradan Çanakkale’nin CHP’li belediye başkanına sesleniyoruz; Fatin Rüştü Zorlu isminden korkmayın. Fatin Rüştü Zorlu tıpkı Başbakan Adnan Menderes, Maliye Bakanı Hasan Polatkan gibi milletimizin kalbinde nesilden nesile zaten yaşıyor. 

Demokrasi adına, ‘iadeyi itibar’ kazandırma anlamında, CHP’li belediye yöneticilerinden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün CHP’sine dönmelerini bekliyoruz. Çanakkale Belediye Meclisinin yapılacak ilk toplantısında ‘Fatin Rüştü Zorlu’ adının bir bulvar ya da caddeye veya belediye mülkiyetindeki bir tesise verilmesi teklifinin görüşülmesini bekliyoruz. Teklifi ‘Demokrasi’ adına CHP’nin getirmesini ve bu teklifi AK Parti Grubu olarak destekleyeceğimizi buradan ilan ediyoruz. 

CHP’li belediyeden HDP için pilav kazanları yerine ‘Demokrasi’ adına, demokrasi şehidimiz Fatin Rüştü Zorlu Bakanımızın manevi şahsiyetlerine Çanakkale olarak ‘iadeyi itibar’ verilmesini talep ediyoruz. 

Bu vesileyle demokrasi tarihimize ‘Kara 27 Mayıs’ olarak geçen Türkiye’nin ilk Cunta darbesinde şehit edilen Demokrasi Şehitlerimiz Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan ile rahmete kavuşmuş olan “27 Mayıs Davası’nın’ tüm mağdurlarını, 15 Temmuz Demokrasi Şehitlerimizi, vatan ve bayrak uğruna şehit düşen tüm şehitlerimizi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet ve dualarla yad ediyoruz.”


 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ezine Belediye Meclis Toplantısında yüksek tansiyon: CHP'li Kahrıman farklı mal beyanıyla pandemi yardımı almaya mı çalıştı?Önceki Haber

Ezine Belediye Meclis Toplantısında yüks...

Başkan Öz: "Camilerimiz Cuma namazına hazır hale geliyor"Sonraki Haber

Başkan Öz: "Camilerimiz Cuma namazına ha...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!