AK Parti’li İskenderoğlu: “Atatürk'ün önderliğinde seçme ve seçilme hakkı elde ettik”

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
AK Parti’li İskenderoğlu: “Atatürk'ün önderliğinde seçme ve seçilme hakkı elde ettik”
AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı Tanınmasının 88. yıl dönümüyle ilgili bir kutlama mesajı yayınladı.

Kadınların her alanda aktif bir şekilde var olmaları için mücadele verdiklerini hatırlatan İskenderoğlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Kadın meselesine medeniyet meselesi olarak bakıyoruz. Güçlü toplum ve güçlü aile ancak güçlü kadınla mümkün olacaktır. Kadınlar, huzurlu ve güçlü toplumların fedakar mimarlarıdır. 

Fedakârlıkları, üretkenlikleri ve duyarlılıkları ile hayatın her alanına katkı sağlamış, sonsuz sevgi ve hoşgörü ile yetiştirdikleri nesillerle, aldıkları tüm sorumluluklarla ve etkin görevlerle başarılarla kadınlarımız daha da güçlü olacaklardır.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun ardından Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde dünyadaki birçok ülkeden önce 1930 yılında yerel seçimlerde, 1933 yılında muhtarlık ve ihtiyar heyeti seçimlerinde, 5 Aralık 1934’te ise milletvekili seçimlerinde seçme ve seçilme hakkını elde ettik. Bu, bizler, ülkemiz için çok büyük onur.

Yine 2013 yılında yapılan düzenlemeyle de başörtülü kadınlarımızın kamuda çalışmalarına ve seçilme haklarına yönelik ayrımcılıklar ortadan kaldırılmış; toplumun vicdanını sürekli acıtan bu çok önemli eşitsizliğe de son verilmiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle 5 Aralık Kadın Hakları Günü ve Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişinin 88. yıl dönümünü kutluyor, selam, sevgi ve saygılar sunuyorum.”


İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik ödülleri sahiplerini bulduÖnceki Haber

İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik ödülle...

Çanakkale’de mafya tipi organize suç çetesine operasyon!Sonraki Haber

Çanakkale’de mafya tipi organize suç çet...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!