Reklamı Geç
Gestaş İlan 2
Ataçlar Reklam
Asbak Reklam 2

Amaç: Dünya standartı, hedef: 100 ton 

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Amaç: Dünya standartı, hedef: 100 ton 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Altın Madencileri Derneği temsilcilerini kabulünde yaptığı konuşmada, geçen yılın enerji ve madencilik sektörü açısından başarıyla tamamlandığını söyledi. Türkiye’nin altın üretimine 2001’de 1,4 tonla başladığını dile getiren Dönmez, 20 yılda toplam 382 ton altın üretildiğini, bu üretimle devletin kazancının 76 ton altına eşdeğer vergi geliri olduğunu ifade etti. Sektörün yaklaşık 50 bin kişinin geçim kaynağı olduğunu da hatırlatan Bakan Dönmez, üretime geçmeye hazır madenlerin de dünya standartlarında işletme şartlarıyla çalışmaya başlayarak 100 ton hedefine ulaşmayı amaçladıklarını kaydetti. 
17 Petrol Reklam

Türkiye’de yerli ve yabancı toplam 18 altın madeninin üretime devam ettiğini belirten Dönmez, “20 yeni altın madeni projesi de yatırım için gün sayıyor. İnşallah bu projelerin de devreye girmesiyle altın üretimimizi 100 tona çıkaracağız. Hedefimiz, altın ihtiyacımızı önce yerli kaynaklardan sağlamak, altın kaynaklı cari açığı önemli ölçüde azaltmak, bu alandaki istihdamı artırmak.” diye konuştu.

Dönmez, 2020 yılı başında altın üretiminin 40-45 ton arasında olmasının hedeflendiğine dikkati çekerek, “Altın üretimimiz salgına rağmen yıl sonunda Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırarak 42 tona ulaştı. Böylece ekonomimize 2,4 milyar dolarlık bir katkı sağladık.” dedi.

Geçen yıl 2019’a göre yüzde 123 artışla 25,2 milyar dolarlık altın ithal edildiğini dile getiren Dönmez, altının Türkiye’de büyük oranda tasarruf ve yatırım amacıyla değerlendirildiğini söyledi.

“Türkiye’de madencilik dünya standartlarına uygun yürütülüyor”

Dönmez, altın madenciliğinde bugüne kadar toplam 6 milyar dolarlık yatırım yapıldığını ifade ederek, sektörde 13 bin 200 kişinin doğrudan istihdam edildiğini, sektörün, aileleriyle birlikte yaklaşık 50 bin kişinin geçim kaynağı olduğunu bildirdi. Altın madenciliğinde bir kişiye istihdam sağlamak için 488 bin dolarlık yatırım yapıldığına dikkati çeken Dönmez, şunları kaydetti: 

“Türkiye’de üretilen ürünler içinde en fazla katma değer sağlayanlar arasında ilk sıralarda altın geliyor. Son zamanlarda bazı çevreler tarafından asılsız, bilimsellikten uzak ve yalan, yanlış bilgilerle altın madenciliğine karşı ideolojik bir muhalefet yapıldığının farkındayız. Burada sorunu ve çözümü birlikte ortaya koymalıyız. Türkiye’nin altın ithalatı artıyor. Buna mukabil bu talebin en az yarısını karşılayacak bir rezerve de sahibiz ancak Türkiye’nin enerji ve maden bağımsızlığı söz konusu olduğunda toplumu kışkırtan ve terörize eden organize bir güruhla ve ona her fırsatta kol kanat geren, onu meşrulaştırmaya çalışan bir muhalefetle karşı karşıyayız. Ne yazık ki sahada çalışan işçilerimize baskı yapmak, onları yıldırmaya çalışmak, iş makinelerine saldırmak gibi vandallıklara da şahit olduk. İdeolojisini emek üzerine kuranlar, emeğin kutsallığını savunanlar, konu Türkiye’nin çıkarları olunca işçi kardeşlerimizin emeklerine dil uzatmaktan imtina etmiyorlar. Ama herkes şunu iyi bilsin ki Türkiye için Karadeniz’de bulduğumuz rezerv ne kadar değerliyse, yenilenebilir enerjideki her bir kilovatsaat üretim ne kadar değerliyse altın madenciliğimiz de aynı oranda değerlidir.”

Bakan Dönmez, Türkiye’de madenciliğin dünya standartlarına uygun yürütüldüğünü vurgulayarak, çevreci bir madencilik prensibiyle hareket edildiğini dile getirdi. Türkiye’nin, ithal ettiği altının yarısını üretmesi durumunda 12,5 milyar doların ülkede kalacağına işaret eden Dönmez, madencilik yatırımlarının güven ortamında yapılması için her türlü imkanı ve kolaylığı sağlamakta kararlı olduklarını söyledi. 

Yer altı kaynakları açısından zengin bir coğrafya olan Çanakkale’de yapılması planlanan Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni projesinin işletmecisi Doğu Biga Madencilik yetkilileri, her açıklamalarında ‘Dünya standartlarında bir işletme’ taahhüdünde bulunmuşlardı. Kirazlı projesinin de hayata geçmesiyle, Türkiye’nin altından doğan cari açığı kapatma hedefine katkı sağlanırken 100 ton altın üretimi hedefinde de önemli bir mesafe kat edilmiş olacak.  Bu sayede, doğal yapı mümkün olduğunca korunurken yer altı kaynakları da ekonomiye kazandırılacak.


AK Parti ve MHP'den, Ülgür Gökhan'ın sözlerine tepki!Önceki Haber

AK Parti ve MHP'den, Ülgür Gökhan'ın söz...

Ülgür Gökhan'ın sözlerine İYİ Parti'den ilk tepki: "Demokrasi bazı bedenlere yük gelebilir"Sonraki Haber

Ülgür Gökhan'ın sözlerine İYİ Parti'den...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!