Amerika'da beyin yiyen amip vakası görüldü

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Amerika'da beyin yiyen amip vakası görüldü
Amerika Birleşik Devletleri’nde “beyin yiyen amip” vakası yaşandı. Bulaşmış olduğu insanı öldüren bu amip hakkında merak edilenler araştırılmaya başlandı. İşte “beyin yiyen amip nedir?” sorusunun yanıtı.

Amerika’da koronavirüs sayılarında azalma görülmezken Florida Sağlık Dairesi (DOH), Hillsborough’da yaşayan bir kişinin “Nagleria Fowleri” kapmış olduğunu açıkladı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre tek hücreli amip, beyinde enfeksiyona neden oluyor ve vakalar genellikle ölümcül oluyor. Genellikle nehir ve göl gibi tatlı sularda yer alan tek hücreli Neagleria fowleri, yalnızca burun yolu ile bulaşıyor ve insandan insana geçmiyor.

Beyin yiyen amip nedir?

Naegleria fowleri hastalığında tek hücreli amip, beyinde enfeksiyona yol açıyor ve vakalar genellikle ölümcül oluyor. Genellikle göl ve nehir gibi tatlı sularda bulunan tek hücreli Naegleria fowleri, sadece burun yoluyla bulaşıyor ve insandan insana geçmiyor. Yüksek ateş, göz ağrıları, burun iltihabı, bulantı ve baş ağrısı belirtileri görülüyor. Kısa sürede şuur bulanıklığı ve koma ile ölüm meydana geliyor. Amerika Birleşik Devletleri'nde 1962 senesinden bugüne kadar 132 kişide rastlanmıştı.


MTV ödemeleri başladı… MTV için son gün ne zaman?Önceki Haber

MTV ödemeleri başladı… MTV için son gün...

Bayramiç Belediyesi’nden gençlere deniz gezisiSonraki Haber

Bayramiç Belediyesi’nden gençlere deniz...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!