Asbak Reklam 1

Balıkesir ve Çanakkale’de sulama sezonu başladı 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Balıkesir ve Çanakkale’de sulama sezonu başladı 
Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü yaptığı yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya, çiftçilerin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaya ve ülke tarımına katkı sunmaya devam ediyor.

Türkiye’de suyun dörtte üçünün sulamada kullanılmakta olup bu yüzden sulama tesislerini inşa ederken en modern ve tasarrufu en yüksek yağmurlama ve damlama sistemleri tercih ediliyor.

Kapalı sistem basınçlı borulu sulamaya geçilmesi ile iletim kayıpları minimum seviye indirilmekte ve tarla içi sulama sitemleri ile önemli ölçüde su tasarrufu sağlanarak çiftlik randımanı maksimum seviyeye yükseltiliyor. Böylelikle, yağmurlama sulamalarda % 35 damla sulamalarda ise % 65 oranında su tasarrufu sağlanıyor.
  
DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyor. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artış sağlıyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılmasına hizmet ediyor, bir yandan da yaşam standartını yükseltiyor.

Bu kapsamda; DSİ Bölge Müdürlüğünce bu güne kadar inşa edilen tesisler ile 15 Nisan 2020 tarihinde başlayan 2020 yılı sulama sezonunda; Balıkesir ili ve ilçelerinde toplam 821.580 dekar tarım arazisi, Çanakkale ili ve ilçelerinde toplam 461.830 dekar tarım arazisi sulanacak. Bölge Müdürlüğü sorumluluk sahasında yer alan il ve ilçelerde 2020 yılında toplam 1.283.410 dekar arazide yapılan sulu tarım ile birlikte 2020 yılı birim fiyatları ile ülke ekonomisine 1.902.692.794,46 TL katkı sağlanması hedefleniyor.

Balıkesir ilinde yer alan önemli sulama projelerinin başında Gönen Ovası (C+P) Sulaması ile Altınova- Dikili Ovaları Sulaması geliyor. 

Gönen Ovası (C+P) Sulaması kapsamında 189.400 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak olup bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 yılı birim fiyatları ile ülke ekonomisine 438.589.697,00 TL katkı sağlanması hedefleniyor.

Altınova- Dikili Ovaları Sulaması kapsamında 79.120 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak olup bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 yılı birim fiyatları ile ülke ekonomisine 252.414.341,00 TL katkı sağlanması hedefleniyor.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Grev resti Başkan Gökhan'a geri adım attırdı: Çanakkale Belediyesinde Toplu İş Sözleşmesi imzalandıÖnceki Haber

Grev resti Başkan Gökhan'a geri adım att...

Çanakkale siyasetinde seviye düştü!Sonraki Haber

Çanakkale siyasetinde seviye düştü!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!