Asbak Reklam 1

Başkan Öz: "Su faturası ödemelerini gecikme faizi uygulamaksızın 3 ay erteleme kararı aldık"

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Başkan Öz: "Su faturası ödemelerini gecikme faizi uygulamaksızın 3 ay erteleme kararı aldık"
Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, koronavirüs salgınıyla ekonomik mücadele kapsamında, su faturalarını gecikme faizi uygulamaksızın 3 ay erteleme kararı aldıklarını duyurdu.

Başkan Öz, konuya ilişkin açıklamasında şunları kaydetti:

"Çan Belediyesi olarak koronavirüs ile mücadele sürecinde ilçemizin genel sağlığı ve güvenliği için birçok tedbir alıyoruz ve sizler için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz.

Su faturalarındaki almakla yükümlü olduğumuz atık su katkı payı konusunda kamuoyunu ve siz değerli vatandaşlarımızı bilgilendirme metni aşağıdadır;

5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 15. maddesi gereği atık su arıtma tesisi olan belediyelerin, su faturalarında atık su katkı payı alması zorunluluktur. Buna ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 22 Mayıs 2018 tarihli Atık Su Altyapı ve Evsel Atıkların Katı Atık Bertaraf Tesisleri Tarifelerinin Belirlenmesinde Uygulanacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmelik ile kanun maddesinin uygulama esasları belirlenmiştir.

Yasa gereği tahakkuk ettirilmesi ve tahsili gereken bedellerin usulünce takip edilmemesi kurum adına kamu zararı teşkil edecektir. Üstelik bu husus yakın zamanda belediyemizin geçirmiş olduğu teftişte tenkit konusu olmuş ve gereğinin yapılması hususunda personelimiz bilgilendirilmiştir.

Dolayısıyla ilgili kanun maddesi gereği, Çan Belediyesi Mart Ayı Meclisimizde; aldığımız kararla, evsel atık suyun arıtılması için harcanan kalemlere göre atık su bedeli faturalara yasal zorunluluk olması sebebi ile yansımıştır. Söz konusu bedellerin kanun ve yönetmelik hükümleri gereğince faturalara yansıtılmaması kamu zararı niteliğinde olduğundan, belediyemizin ve yetkili personelimizin bu zarardan kanun gereği bizzat sorumlu tutulması söz konusudur.

Fakat koronovirüsün yaşattığı ekonomik sıkıntıların beraberinde, bu sürecin de denk gelmesi bizleri de üzmektedir. Ancak nasıl ki tüm vatandaşlarımızın mağduriyetine bir nebze olsa da çare olmaya çalışıyorsak, aynı şekilde çalışan personelimizin doğacak zarara karşın mağdur olmamasından ve kanunun hükümlerini hassasiyetle uygulamaktan da sorumluyuz.

Dolayısıyla Çan Belediyesi olarak, su abonelerimizin faturalarını öteleyerek ekonomik anlamda yanınızda olmaya çalışıyoruz. Bu sebeple konut ve iş yerlerine ait su abonelerimizden Nisan - Mayıs - Haziran aylarına ait su faturaları ödemelerini gecikme faizi uygulamaksızın 3 ay erteleme kararını almış bulunuyoruz.

Konut ve iş yerleri için; Nisan ayına ait su faturalarını Temmuz ayının son günü, Mayıs ayı su faturalarını Ağustos ayının son günü, Haziran ayı su faturalarını Eylül ayı son günü ödeyebileceklerdir.

Akıllı Su Sayacı kullanan abonelerimiz için ise, önceki dönemler tüketim kapasiteleri dahilinde 3 ay sonra ödemeli avans kredi yüklemesi yapılacaktır.

Akıllı Su Sayacı kullanan abonelerimizde, Nisan ayı avans kredi yüklemesini Temmuz ayının son günü, Mayıs ayı avans kredi yüklemesini Ağustos ayının son günü, Haziran ayı avans kredi yüklemesini de Eylül ayının son gününde ödeyeceklerdir.

Birlikte yaşadığımız bu süreçte sizlerin de anlayışına sığınıyor, sağlıklı günler diliyorum."

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bülent Turan: "Her koşulda vatandaşlarımızın beklentilerine karşılık vermeye gayret gösteriyoruz"Önceki Haber

Bülent Turan: "Her koşulda vatandaşlarım...

Kaymakam Gürdal, Karakoca köyü girişindeki tedbirleri denetlediSonraki Haber

Kaymakam Gürdal, Karakoca köyü girişinde...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!