Ataçlar Reklam
Asbak Reklam 2

Başkan Ural'dan "RES'e evet" diyen CHP'li Meclis Üyelerine çağrı: "Kendilerine sahip çıkmamız yerine, öz eleştiri yapmalarını bekliyoruz"

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Başkan Ural'dan "RES'e evet" diyen CHP'li Meclis Üyelerine çağrı: "Kendilerine sahip çıkmamız yerine, öz eleştiri yapmalarını bekliyoruz"
CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, partilerinden ayrı hareket edip Saros RES Projesine onay veren CHP'li 6 İl Genel Meclis üyesine öz eleştiri yapmaları çağrısında bulundu. "Yaşadığımız hepimize bir ders olmalı" diyen Başkan Ural, "Hak, hukuk, adalet demekle bu iş olmuyor. Bu kavramları sözde değil, özde yerine getirmeliyiz" ifadelerini kullandı.
17 Petrol Reklam

Başkan Ural'ın Saros RES Projesi ve kendilerinden farklı hareket eden CHP'li İl Genel Meclisi Üyelerine ilişkin yazılı açıklaması şu şekilde:

"Kamuoyunu ve İl Genel Meclisini 10 Ocak 2020 tarihinden itibaren meşgul eden, SAROS RES, YENİLENEBİLİR ENERJİ PROJESİ,  2012 yılında Gelibolu yarımadasında kurulmak üzere lisans almış, Orman Bakanlığı kararı doğrultusunda lisans gereği projelendirildiği yerde yapılamamış ve Çanakkale ilimiz sınırları içinde yapılmak üzere yeni yerinde ÇED sürecini tamamlayarak İmar değişikliği, imar izni  müracaatında bulunmuştur.

Proje; Çanakkale ili, Merkez ilçesi;  Bodurlar, Haliloğlu, Akçalı, Dedeler, Kocalar, Alanköy köyleri ile  Çan ilçesi, Dondurma, Kadılar, Kumarlar, Üvezdere  köyleri sınırlan içinde kalmaktadır.

138 MW kurulu güce sahip olacak Saros RES projesi bugünkü başvuruya ilişkin belgelere göre 27 türbin ile kurulacaktır.

Saros RES EPDK' dan 18.10.2012 tarih ve EÜ/4O74-21245  numara Iı  üretim lisansını;  Saros RES Projesi ise ÇED OIumlu Kararını 18.03.2019 tarihinde almıştır.

Saros RES' in kuruIu gücü 138 MW, öngörülen yıllık elektrik üretimi 500 Milyon kWh 'dir.

Bölgemizde şu an 25 adet lisans almış proje alanı bulunmakta ve bunların 13 adeti 316 MW kurulu güçle çalışmakta, 12 adeti ise, 693 MW elektrik üretimi için proje çalışmalarına devam etmektedir. Bu yıl içinde bölgemizde imar planlamasına girecek  3-5 adet daha projenin gündeme gelme olasılığı vardır.

"ASLA YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARINA KARŞI DEĞİLİZ"

Bizler CHP olarak, Yenilenebilir Enerji Politikalarını savunan, RES, GES ve Jeotermal Enerji yatırımlarını, Bilimsel veriler doğru yorumlanarak, doğru yerde, doğru projelendirme, Çevre ve Doğa hakları korunarak, Ekolojik denge ve Kümülatif etkileşim değerlendirilerek, Habitatların  korunarak yapılmasını destekleyen, gelecekte fosil katı yakıtlı santrallerin kapanmasının önünü açan enerji yatırımları olarak gören, hatta bu yatırımların Enerji Kooperatifleri oluşturarak halkın bu projelere ortak olarak katılımının destekleyeni durumundayız.  Asla Yenilenebilir Enerji kaynaklarına karşı değiliz, bunların savunucusuyuz.  

Proje, İl Genel Meclisi üyesi arkadaşlarımdan aldığım bilgiye göre, İl Genel Meclisine  ilk olarak, 10 Ocak 2020 tarihinde gelmiş ve dönemin Gurup Başkanı  İl Başkanı  tarafından projenin gecikmesi olduğu için  desteklenerek hızlandırılması istenmiş ve proje İmar ve Bayındırlık Komisyonuna sevk edilmiştir.

Proje, 06.02.2020 tarihinde yapılan Meclis toplantısında, çeşitli spikülatif söylemler ve ön inceleme eksiklikleri nedeniyle İl Genel Meclisinin tüm üyelerinin ortak red oyuyla iade edilmiştir.

Proje, Mart 2020 tarihindeki Meclis toplantısında gündeme dahi alınmayarak görüşülmemiştir. Ardından Corona süreci ile yapılamayan Nisan ayı toplantıları sonrasında proje tekrar 28 Nisan 2020 tarihinde, GESTAŞ dosyası , Komisyon Üyelikleri Seçimleri, Köylere Hizmet Götürme Birliği bütçe aktarımlarının görüşüleceği olağanüstü gündemli Meclis toplantısında görüşülmek üzere İl Genel Meclisi Başkanlığınca tekrar gündeme alınmıştır. Bu toplantı öncesi, 27 Nisan 2020 tarihinde Gurup Başkanlığını yaptığım CHP Gurup toplantımızda proje görüşülmüş, meclis üyelerimiz arasında tartışılmış ve gerekli inceleme ve çalışmaların yapılabilmesi için komisyona sevk edilmesine karar verilmiştir.

"BU YATIRIM DA MAALESEF TUZUN KOKTUĞUNU GÖSTERMİŞTİR" 

Projenin  durumu, hangi aşamada olduğunun görülmesi için, eski ve yeni  İmar komisyonu üyelerimizle saha gezisi düzenlenmesine karar verilmiştir.

Bu geziye CHP İl Yönetimimizce oluşturulan CHP Çanakkale Bilim Kurulu üyelerimiz den  konu ile ilgili olanları Genel Merkezimizin de görüşü alınarak dahil edilmiştir.

Bu saha gezisi bize bu projede, bu yatırım da maalesef TUZ 'un koktuğunu göstermiştir.

Şöyle ki; İmar izni olmayan bir yatırımcının, sanki tüm izinleri alınmış, yarın montaj başlayacakmış gibi, yolların yapıldığını, direk noktalarında alanların her türlü düzenlemesinin yapıldığını, temellerin kazıldığını, demirlerin bağlandığını, temel ve kitle betonlarının atıldığını, enerji nakil kanallarının kazılarının yapıldığını, orman yolu olmayan yolların dahi açıldığını, habitatın yok edildiğini ve il genel meclisinin iradesinin sayılmadığını göstermiştir.

"PROJE ALANININ HER YERİNDE İNŞAAT ÇALIŞMASI KAÇAK OLARAK SÜRMEKTEDİR"

-Bu noktada, bu firmanın gerekli izin sürecini tamamlamadan, bu garantiyi kimden aldığı sorusunun yanıtı bulmak önem kazanmıştır. Proje alanının her yerinde inşaat çalışması kaçak olarak sürmektedir. Yapılan işlem yasa dışıdır, şirket ve bu yasa dışı inşaat işini görmeyen, şirketin gerçekleştirdiği orman ekosistem ve habitat katliamını saptayıp kayıt altına almayan başta Çanakkale Valiliği, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ,Orman Bölge Müdürlüğü, İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclisi olmak üzere, tüm ilgili kurum ve kuruluşlar ile kişiler suç işlemiştir.

 -Saros RES Projesi Tanıtım Dosyasında;  “Türbinlerin büyük kısmı ağaçsız orman arazilerinde ve kuIlanılmayan  sahıs arazilerindedir.”; “Nakliye ve uIaşım  yoIları  % 95 oranında mevcut orman   yol Iarı ve açık araziler üzerindedir.” savları ileri sürülmüştür. Oysaki arazi çalışmasında ve tanıtım dosyasındaki Google Earth görüntüsü temelli dağılış haritasından da görülebileceği gibi, yaklaşık 10 türbin tam,  yani çok yoğun orman ve kısmen maki çalılık ve kısmen orman alanında, yaklaşık 5 tanesi de hemen orman kenarlarında kurulacaktır.

Bu etap sonrasında İl Genel Meclisimiz yine 2. bir olağanüstü toplantı kararı almış ve bu toplantı öncesinde 7. 05. 2020 tarihinde İl Başkanlığı olarak olağan üstü toplantılarla İlçe Başkanlarımızla, İl Yönetim Kurulumuzla toplandık, konu hakkında görüş alışverişinde bulunduk.  İl Genel Meclisi Gurup toplantımızı yaparak Bilim  Kurulumuzun raporunu ve il yönetim kurulumuzun oy birliği ile aldığı tavsiye niteliğindeki kararını paylaştık.

Bu arada, bilinmesi gereken bir konunun da dikkatle altını çizmek isterim, Tüzüğümüz gereği İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi Gurup toplantılarında imarla ilgili gurup kararı alınamamaktadır. Oy çokluğu veya oy birliğiyle tavsiye kararı alınarak uygulanabilmektedir. Bu aynı zamanda ilkeli ve etik kuralları olan siyaset anlayışıdır.

"İZİN VERİLMEMESİ YÖNÜNDE TAVSİYE KARARIMIZI İL GENEL MECLİSİ ÜYELERİMİZE BİLDİRDİK"

İl yönetim kurulumuzun oy birliği ile aldığı Tavsiye kararımıza gelince;

-Öncelikle hukuksuz ca, kanunlara karşı gelerek faaliyetlerini bu aşamaya getirmiş yatırımcı ve buna sebep olanlar hakkında hukuki sürecin başlatılmasıdır.

-Proje iki bölümden oluşmakta ve iki adet şaft sahası bulunmaktadır. Her ne kadar yol çalışmaları, saha düzenlemeleri ile bir miktar doğa ve orman alanlarına  zarar verilerek  işlem yapılmış olsa da 1. Etap bölgeye imar izni verilmeli,

-2.Etap bölge iki bölüme ayrılarak, tarımsal alanlara yapılacak direkler ve orman zararına açan direkler proje tadilatı ile yer değiştirilmeli ve yine 2. Etap ikinci bölüm Çan sınırları içindeki bölgeye doğa tahrifatı nedeniyle izin verilmemelidir diye tavsiye kararımızı il genel Meclisi üyelerimize bildirmiş bulunmaktayız.

"SONUCUN TAVSİYE KARARIMIZ LEHİNDE OLUŞMASINI SAĞLAYAMADIK"

Tabii ki CHP İl Başkanlığı olarak bizler, halkın oyuyla bölgelerine hizmet etmek, devlet yatırımlarının yönetilmesi, 1/100.000 lik plan tadilatlarının yapılması, tarım ve turizm faaliyetlerinin düzenlenmesi için seçilmiş kişilerin özgür iradelerine baskı kuramayız.  Bizler siyasi kimliğimizle ancak, uygun olan, bilimsel çalışmalarla desteklenen görüş ve önerilerimizle destek olmaya çalışabiliriz.

Bu projede de seçilmemizin üzerinden kısa süre geçmesine rağmen ve de bu pandemi koşullarında elimizden gelen desteği, Genel Merkezimizin de görüşlerini alarak bir ölçüde verebildik ancak, sonucun tavsiye kararımız lehinde oluşmasını sağlayamadık.

Bu karar kesinleşmiş karar değildir. Bundan sonraki süreç şöyle işleyecektir.

1-Alınan kararı Vali imzalar veya geri gönderebilir.
2-Vali nin imzasından sonra askıya çıkar,
3-Askıda itiraz edilebilir,
4-İtiraz halinde meclise döner, meclis son kararını verir.
5-Meclis kararından sonra 60 gün  içinde dava yolu açılır. 

"BU KONULARI ÇOK İYİ ANALİZ EDİP DEĞERLENDİRMEK DURUMUNDAYIZ"

Konunun Siyasi yanına gelince, Bizler CHP il yönetimi olarak diyoruz ki;

Bölgemizde yapılacak her türlü kalkınma ve enerji projeleri çok iyi bir çalışmayla irdelenmeli, toplumsal katkıları gözden geçirilmeli ve kümülatif etki değerlendirilmelerine bakılarak toplumsal katkı yönünde desteklenmelidir. Bu gün her konuda herkes, ülkeyi yönetenler dahil danışman kullanarak çalışmalar yapıyorsa, bilimden destek alıyorsa, bizlerde birlik ve beraberlik içinde dayanışarak ortak akılla başarılara imza atmak için doğru değerlendirmeler yapıp, hatalar ve eksiklikler varsa ve görüyorsak bu konuları çok iyi analiz edip değerlendirmek durumundayız.

"İL YÖNETİMİ OLARAK KENDİLERİNDEN ÖZ ELEŞTİRİDE BULUNMALARINI BEKLİYORUZ"

Bu kararda bölgesel nedenler, siyasi anlayış farklılıkları ile karara farklı bakan, etkilenerek karar veren arkadaşlarımızda bizim mücadele ve yol arkadaşlarımızdır. Bu arkadaşlarımızı da bu yerlere  biz getirdik, eleştiri ve öz eleştiride  bulunacaklardır, kendilerinden İl yönetimi olarak bunu bekliyoruz. Bu kararları  nedeniyle bizlerin kendilerine sahip çıkmamız yerine , kendilerinin partimize karşı duydukları sorumlulukla hareket etmelerini beklemekteyiz. Süreç tamamlanmamıştır, sürece uygun hareket edeceklerini umuyoruz. Yaşadığımız hepimize bir ders olmalı ve bundan böyle ortak aklı daha çok işleterek karar alabilmeli, halkımızın bizden beklentisine kulak vermeli, derdine derman olma yolunda ortak mücadele  edebilmeliyiz. Hak , hukuk , adalet demekle bu iş olmuyor, hak hukuk ve adaleti sözde değil özde yerine getirmeliyiz.

Sonuç olarak; Ekonomik gücünü tarım , hayvancılık ve turizmden alan İlimiz , enerji yatırımları konusunda üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirmiştir. Bu ve benzeri projeler Çanakkale nin tarihi dokusuna ,tarım ve hayvancılık faaliyetlerine , doğasına , kültürel değerlerine zarar  oluşturmayacak şekilde ve şeffaflık ilkesine uyarak ortak akılla hayata geçirilmelidir."
 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 1
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AK Parti'li Yüksel'den Başkan Uygun'a tepki: "Üslubu insanın ta kendisidir"Önceki Haber

AK Parti'li Yüksel'den Başkan Uygun'a te...

Ezine Belediyesi kendi enerjisini üretecekSonraki Haber

Ezine Belediyesi kendi enerjisini üretec...

Yorum Yazın

Başkan Makas: "Çan'da yeni bir dönem başlıyor"
Biga'da eğitime koronavirüs engeli!
Çanakkale'de Gaziler Günü kutlandı
Başkan Öz, farkındalık için pedal çevirdi
MHP'de Çan kongresi öncesi ortalık karıştı: Aday gösterilmeyen Karakaya’dan, İl Başkanı Yıldırım’a zehir zemberek suçlamalar!
Bülent Turan'dan Enis Berberoğlu açıklaması: "AYM'nin verdiği karar ile Meclis'te yapılan işlem birbirinden farklıdır"
CHP'den 81 ilde ortak açıklama: "Pandemi döneminde eğitimin sorunlarını çözmeye talibiz!"
Bayramiç'te feci ölüm: Devrilen iş makinesinin altında kalarak can verdi!
Benzin ve motorine bu gece yarısı büyük zam geliyor!
CHP'li Erkek'ten, Enis Berberoğlu çağrısı: "Bu işin lamı cimi kalmadı"

Başka haber bulunmuyor!