Baskıyol Reklam
Asbak Reklam 2

Bülent Turan: “Yeni dönemde yüzde 52,5’ten çok daha fazla oy alma imkanımız var”

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Bülent Turan: “Yeni dönemde yüzde 52,5’ten çok daha fazla oy alma imkanımız var”
AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, siyasetteki 50+1 tartışmalarına değinerek, “Bırakın yüzde 50+1’den korkmayı, çekinmeyi, Cumhur İttifakı olarak yeni dönemde yüzde 52,5’ten çok daha fazla oy alma imkanımız var diye konuştu. Turan ayrıca, yüzde 50+1 sisteminin Türkiye için çok büyük bir kazanım olduğunu ifade etti.

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, A Haber kanalında Melih Altınok’un sunumuyla ekrana gelen Sebep Sonuç programına konuk olarak önemli açıklamalarda bulundu.

"Yüzde 50+1, başkanlık sisteminin, istikrarın temeli. O yüzden bunun tartışılması abes, yanlış, böyle bir gündemimiz yok” diyen Turan, Cumhur İttifakı’nın yüzde 50+1’den çok daha fazla oy alma potansiyeline sahip olduğunu kaydetti.

Güçlü sistem ve güçlü siyasetin temelinin yüzde 50+1 kuralına dayandığının altını çizen Turan, şöyle konuştu:

“AK Parti yüzde 52, 6 – 52,5 oy aldı. Ve bunu ilk zamanlarında aldı. Örneğin o zaman biz MHP ile yeni ittifak kuruyorduk. MHP bizim rakibimiz değil, refikimiz. Bir ittifakımız var bizim. Ancak o dönemde henüz yeni bir araya gelmenin getirdiği bazı iletişim problemleri vardı. Bunlar geride kaldı. Çanakkale’de her gittiğim ilçede MHP’ye uğruyorum. Beraber hareket ediyoruz, beraber anlaşıyoruz. Şunu demeye çalışıyorum; Cumhur İttifakı olarak bu yeni dönemde yüzde 52,5’ten çok daha fazla oy alma imkanımız var. Bırakın yüzde 50+1’den korkmayı, çekinmeyi daha çok oy alma imkanımız var. Biz zor zamanlarda, iyi ittifaklarla yüzde 52,5 oy almış mıyız, almışız. Bize yakışan 51’i bulamayız tartışması değil, aksine 52,5’i almışken şimdi daha çok nasıl oy alırız kavgası. Allah aşkına bırakın makamları bir tarafa, bırakın partileri bir tarafa. Sayın Erdoğan’ın yok olduğunu, olmadığını farz edin. Bu ülkeyi büyütecek olan Kemal Kılıçdaroğlu mu? Bu ülkeyi büyütecek olan kendi partisinde küfreden insana tepki koyamayan Meral Akşener hanım mı? Kim büyütecek bu ülkeyi? 50+1’i tartışmadığımızı ifade etmek istiyorum. 50+1’in çok büyük bir kazanım olduğunu ifade etmek istiyorum. Güçlü sistemin de, güçlü siyasetin de merkezi ve anahtarı 50+1’dir. CHP’yi bile 50+1 tırnak içerisinde parti yapmaya başladı. İdeolojik kavgadan başka bir şey yapamayan bir parti, bugün ömrünün kavgayla geçtiği Saadet Partisi’yle veya benzer yapılarla ittifak kurmaya çalışıyorsa 50+1’den korkusundandır. Eski yıllarda yüzde 25’i, 26’yı yapamayan CHP bugün farklı farklı kesimlerle görüşüyorsa 50+1’in onların kulağına asılmasındandır. Çünkü bu CHP’nin iktidar olma imkanı yok 50+1’de. Nasıl diğer kurumlarla, gruplarla, partilerle ittifak kurar onun kavgasını verecek. 50+1 bu ülke için çok tarihi, çok önemli bir kazanımdır. Göreceksiniz bundan dönüş olmayacaktır. 50 yıl sonra, 100 yıl sonra bu konular geride kaldığında ne kadar büyük bir başarı elde edilmiş tartışması yapılacaktır.”  


Çanakkale Boğazı’nda arızalanan gemi limana çekildiÖnceki Haber

Çanakkale Boğazı’nda arızalanan gemi lim...

Devlet Bahçeli: “Bize göre hükümetin izlediği ekonomi politikası doğrudur”Sonraki Haber

Devlet Bahçeli: “Bize göre hükümetin izl...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!