en iyi eğlence mekanları

Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi açıldı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi açıldı
Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından restorasyonu ve teşhir-tanzimi tamamlanan Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi bugün Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımı ile açıldı. Troya Kültür Yolu Festivali kapsamında açılışı gerçekleştirilen ve içinde birçok belge, kitap ve arşiv Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi Çanakkale Savaşları’nı araştırmak isteyen araştırmacılar için eşsiz bir nokta. Çanakkale Savaşları ile ilgili 16 farklı ülkeden belgeyi bir çatı altında toplayan dünyadaki tek araştırma merkezi Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi oldu.

Bugün açılışı yapılan Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi; milli birlik ve beraberliğin harcı olan Çanakkale Muharebeleri başta olmak üzere, savaşların tarihsel arka planını ve toplumlar üzerindeki etkilerine yönelik belgeleri toplamayı, saklamayı ve günümüz izleyicilerine mümkün olan en güçlü şekilde sunmayı hedefliyor. Bu planlamanın gereği olarak merkez, zengin ulusal ve uluslararası kaynaklardan oluşan bir dijital veri tabanı oluşturmak için ilgili arşivlerden ve özel koleksiyonerlerden, bu veri tabanını geliştirecek her türlü belge ve dokümanı bünyesinde toplamaya başladı. Çanakkale Muharebeleri üzerine çalışan araştırmacılar elektronik ortamda da arşivden faydalanabilecekler.

Araştırma merkezinde ABD, Danimarka, İsveç, Belçika, İsviçre, Hollanda gibi Çanakkale Savaşı’na katılmamış ülkelerde yayınlanan kitaplardan, savaşın tarafı olmuş Newfoundland (Kanada), Malta, Hindistan, Cezayir gibi ülkelerden 1915 tarihinden itibaren 16 farklı dilde yayınlanmış 4541 kitap, 1000 aşkın süreli yayın bulunuyor.

Osmanlıca eser, belge, harita, fotoğraf, fotoğraf albümü, kartpostal, foto-kartpostal, kartvizit ve pul gibi yazılı/basılı kaynaklarla birlikte Çanakkale Savaşı’na katılan askerlerin hayatta iken yayınladıkları ithaflı hatırat kitaplar, orijinal yazılı ve imzalı fotoğraflar en nadide parçalarını teşkil ediyor.

Araştırma Merkezi, Çanakkale Muharebeleri esnasında başta Mustafa Kemal Atatürk tarafından yazılan ve imzalanan emirler, muharebelerin seyrini değiştiren subaylardan 27. Alay Komutanı Mehmet Şefik Aker ile Halis Ataksor’un imzalı raporları ve savaşa dair günlükleri, muharebelere bizzat katılan Türk asker ve subaylarının yazdığı mektuplar, hatıratlar, muharebe alanına dair çizimler ve krokiler, muharebe alanından alınmış fotoğraflar ve albümler, kartpostallar, belgeler, kartvizitler, savaşa katılan askerlerin ve subayların fotoğrafları ile coğrafi bilgi sistemi üzerinde koordinatlandırılmış 353 harita da dahil olmak üzere tarihsel değeri olan 4,634 adet arşiv materyali arşiv ve kütüphane otomasyon sistemi üzerinden kullanıcıların hizmetine açıldı.

 


Troya Kültür Yolu Festivali başladıÖnceki Haber

Troya Kültür Yolu Festivali başladı

ÇTSO’dan beğeni toplayan sergiSonraki Haber

ÇTSO’dan beğeni toplayan sergi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!