Reklamı Geç
Gestaş İlan 2
Ataçlar Reklam
Asbak Reklam 2
Limak Başlık Üstü

Çanakkale Tabip Odası: "Pandemi hastanesi dolup taştı!"

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Çanakkale Tabip Odası: "Pandemi hastanesi dolup taştı!"
Çanakkale Tabip Odasından yapılan yazılı açıklamada, kentte son dönemde yaşanan vaka artışlarına dikkat çekilerek, "Pandeminin başından beri olduğumuz en kötü durumdayız" denildi. Koronavirüse karşı alınan tedbirlerin göstermelik ve yetersiz olduğunun vurgulandığı açıklamada, "Hastane Covid servisleri dolup taşıyor. Yoğun bakımlarda yer bulamayabiliriz. Bu zorlu günlerde ya hep birlikte kırılacağız, ya hep birlikte kurtulacağız. Lütfen hareketliliğinizi azaltmak için büyük yasakları beklemeyin" ifadelerine yer verildi.
17 Petrol Reklam

Çanakkale Tabip Odası'ndan yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

"Türk Tabipleri Birliği olarak, pandemi nedeniyle yazdan beri ifade etmekte olduğumuz kaygı ve korkularımız ne yazık ki, Türkiye’de ve Çanakkale’de gerçekleşmiş durumdadır.

Pandeminin başından beri hem sağlık çalışanları, hem halk olarak doğru bilgilendirilmedik, Sağlık Bakanlığı verilerini asla şeffaflıkla paylaşmadı. Korkarız ki bu şeffaf olmayan bilgilendirmeler ve pandemi nedeniyle yapılan uyarılardaki tutarsız davranış modeli, halkın pandemi kurallarını içselleştirmesini ve uygulamasını engellemiştir. Halka basın açıklamaları, bir araya geliş yasakları işletilirken, parti kongreleri, açılışlar yapılmış, büyük kalabalıklarla mitingler düzenlenmiştir. Kendi şehrimizde Biga Tarım Fuarı’na izin verilirken ve açılıştaki yakın mesafe görüntüler hepimizin malumuyken, mesafeli ve maskeli oturarak Biga’daki termik santrallere karşı kitap okuma eylemi yapan vatandaşlara ceza kesilmiştir. Balaban Dinlenme Tesisleri’ne ve her yere giriş yasakları kalkmışken, Kirazlı mevkiinde altın madenine karşı nöbet tutan dört kişiye gıda yardımı götürenlere pandemi yasakları işletilmiş ve cezalar yağdırılmıştır. Bütün bu uygulamalar devlet ciddiyetinden uzak ve sorumsuz uygulamalardır. Bu denli çifte standartlı ve tutarsız pandemi uygulamalarına halkın güvenmesi, bu uygulamaları benimseyip kabullenmesi nasıl beklenebilirdi?

Pandemi dönemi boyunca Sağlık Bakanı ve sağlık müdürlükleri, yetkili makamlar sadece maske-mesafe-hijyen diyerek gidişattaki kötüleşmeyi halkın algılamasına yol açacak bilgilendirmelerden uzak durmuşlardır. Şehrinde olup bitenlerden bu kadar bihaber olan vatandaşların, pandemi uyarılarını dikkate alarak daha özenli davranmalarını beklemek gerçekçi miydi?

"BU YANLIŞTAN EN KISA ZAMANDA DÖNÜLMESİNİ UMUT EDİYORUZ"

Daha iki hafta önce sağlık müdürlüğüne yaptığımız öneri, karantina için insanları eve göndermek yerine yurtların kullanılması önerisi dikkate alınmamıştır. Sağlık Müdürlüğü’nden defalarca randevu talep etmemize rağmen yönetime geldiğimiz andan itibaren yüz yüze görüşmemiz ve bilgi alışverişinde bulunmamız mümkün olmamıştır. Sağlıkla ilgili bu kadar ağır bir sorunla cebelleşirken tüm kurumların işbirliği içinde ve koordinasyon halinde çalışamaması halkımıza karşı büyük bir yanlıştır. Bu yanlıştan hala en kısa zamanda dönülmesini umut ediyoruz.

"VAKA VE HASTA SAYILARI OLAĞANÜSTÜ ARTTI!"

Geldiğimiz noktada, vaka sayıları da, hastaneye yatırılan hasta sayıları da olağanüstü artmış, ÇOMÜ Tıp Fakültesi pandemi hastanesinde yeni servislerin açılma gereği duyulmuştur.

Türk Tabipleri Birliği’nin sekizinci ay pandemi değerlendirmesinde en az iki hafta olmak üzere tüm Türkiye’de kapanma gerekliliği ve kapanma sürecinde hiçbir vatandaşın mağdur olmaması için sosyal devlet ilkelerine göre hareket edilmesi özellikle vurgulanmıştır. Bunun anlamı kapanmayla birlikte yaşanacak ekonomik zorlukları aşmak için devlet sorumluluk almalı, güçlü bir sosyal devlet davranışının duble yollar ve havaalanları yapımından daha değerli olduğunu halkımıza kanıtlamalıdır.

"SAĞLIK ÇALIŞANLARININ COVİD YÜKÜNÜ TAŞIYAMAZ HALE GELDİĞİ İÇLER ACISI BİR GERÇEKTİR"

Sağlık çalışanları olarak hala grip aşılarımız temin edilmiş değildir. Birçok ilde Covid pozitif ancak asemptomatik sağlık çalışanları çalışmaya devam etmek zorunda kalmıştır, yaz dönemi boyunca istihdam konusunda yapılmış olan uyarılar dikkate alınmadığı için mevcut sağlık çalışanlarının sayı olarak Covid yükünü taşıyamaz hale geldiği içler acısı bir gerçektir. Ailesine enfeksiyon taşıma kaygısı olan sağlık çalışanları için ivedilikle ücretsiz konaklama yerleri ayarlanması bir zorunluluktur.

"GELDİĞİMİZ NOKTADAKİ HASTA SAYILARI TÜRKİYE VE ÇANAKKALE'DE KAPANMAMIZI ZORUNLU KILMAKTADIR"

Sağlık çalışanları olarak tüm zorluklara ve tükenmemize yol açan yönetim kaynaklı tüm koşullara rağmen dirençle, kararlılıkla görevlerimizin başındayız. Sağlık Bakanı’na, Çanakkale Sağlık Müdürlüğü’ne, Çanakkale İl Pandemi ve Çanakkale İl Hıfsısıhha Kurulu’na seslenmek istiyoruz: Şu anda geldiğimiz noktadaki hasta sayıları, Türkiye’de ve Çanakkale’de kapanmamızı zorunlu kılmaktadır, kaybedeceğimiz her gün, yeni hastalara, yeni yoğun bakım ihtiyaçlarına, yeni ölümlere yol açacaktır. Sayılar artmaya devam ederse sağlık çalışanlarında da Covid pozitif oranı artacak, sağlık çalışanları bu yükü taşıyamayacaklardır. Bu arada acil olarak tedavi alması ve müdahale edilmesi gereken Covid dışı tüm sağlık problemi yaşayan hastalarımızın tedavileri de Covid yükü nedeniyle aksayacak ve bu durum tehlikeli sonuçlar doğuracaktır.

"YA HEP BİRLİKTE KIRILACAĞIZ, YA HEP BİRLİKTE KURTULACAĞIZ"

Çanakkale halkına sesleniyoruz:

Pandeminin başından beri olduğumuz en kötü durumdayız..

Hastane Covid servisleri dolup taşıyor..

Hastane yoğun bakımlarında yer bulamayabiliriz.

Sağlık çalışanları tükeniyor..

Alınan tedbirler göstermelik ve yetersiz..

Lütfen hareketliliğinizi azaltın..

Lütfen hareketliliğinizi azaltmak için büyük yasakları beklemeyin..

Bu zorlu günlerde ya hep birlikte kırılacağız, ya hep birlikte kurtulacağız.. Birbirimizi dinleyerek kurtulacağız, birbirimizi kollayarak, yanlışlarda uyararak, doğrularda destekleyerek..."

Anahtar Kelimeler:
Gökçeada seferlerine fırtına engeli!Önceki Haber

Gökçeada seferlerine fırtına engeli!

Çanakkale'ye değer katan Wilusa Tur'dan örnek duyarlılıkSonraki Haber

Çanakkale'ye değer katan Wilusa Tur'dan...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!