Çanakkale Zaferi için özel yapıldı: Saf altından 'Şehitler Anıtı’

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Çanakkale Zaferi için özel yapıldı: Saf altından 'Şehitler Anıtı’
18 Mart Çanakkale Zaferi'nin yıldönümünde saf altından yapılan 'Şehitler Anıtı' binlerce mücevher ve pırlantanın yer aldığı fuarda en dikkat çeken ürün oldu. 23 günde yapılan altın anıt, işçilik dahil 25 milyon liraya imal edildi. Yetkililer tarafından eserin, satılmak değil sergilenmek için fuara getirildiği aktarıldı.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü yıl dönümü yaklaşırken kapılarını açan Mücevher Fuarı'nda sergilenen altından yapılma 'Şehitler Anıtı' dikkat çekiyor. 18 Mart haftasına özel olarak 18 kilo ağırlığında saf altın kullanılarak yapılan eser 23 günde tamamlandı.

Her detayın düşünüldüğü anıtta tüm detaylar el işçiliğiyle işlenmiş. Üretici firma yetkilileri ürünü satmak değil, sergilemek amacıyla fuara getirdiklerini belirtti. İşçilik dahil edilerek toplamda 25 milyon TL değere sahip olan anıtın, fuarın en pahalı eseri olduğu söylendi.

“Anıtı 23 gün içerisinde yaptık”

Yaşanan deprem felaketi ve sel felaketinin ardından fuarın buruk başladığını dile getiren firmanın yönetim kurulu başkanvekili Ahmet Emin Ahlatçı, “18 Mart Çanakkale Zaferi'nin haftasında anısı olsun diye 18 kilo altın kullanarak yaptığımız şehitler anıtı var. Anıtı 23 gün içerisinde yaptık. Anıtı gören vatandaşlar oldukça ilgileniyor. Hatta fotoğraf çektirenler oluyor. Çanakkale’de gördüğünüz anıtın işlemeleri, askerleri, tavanda olan ay yıldız gibi anıtta olan her detayı el işçiliğiyle işledik" dedi.

"Satmak için tasarlamadık"

Eserin saf altından yapıldığına dikkat çeken Ahlatçı, "İşçilikli fiyatı 20 milyon TL ile 25 milyon TL arasında değişiyor. Ürüne talep olursa değerlendirebiliriz. Fakat biz bunu satmak için tasarlamadık. Önümüzdeki sene ise ne ön planda olursa onunla ilgili çalışma yapabiliriz” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA


Abdurrahman Kuzu, AK Parti’den milletvekili aday adayı olduÖnceki Haber

Abdurrahman Kuzu, AK Parti’den milletvek...

Şehitler için 508 bin adım atarak Çanakkale’ye geldiSonraki Haber

Şehitler için 508 bin adım atarak Çanakk...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!