Ataçlar Reklam
Asbak Reklam 2

Çanakkale'de 72 okul binası için yıkım ve güçlendirme kararı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Çanakkale'de 72 okul binası için yıkım ve güçlendirme kararı
Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü, olası bir depremde yıkılma riski bulunan 72 okul binasından 39'u için yıkım, 33'ü için ise güçlendirme kararı verildiğini duyurdu.
17 Petrol Reklam

İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İlimiz deprem kuşağında yer aldığından dolayı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en son yaptırılan deprem tahkikleri neticesinde 39 okulun hizmet binaları için yıkım kararı, 33 okulun hizmet binaları için ise güçlendirme kararı verilmiştir.

Eğitim öğretim açısından tehlike arz eden ve yıkılması gereken binalar ivedilikle boşaltılmış; öğrencilerimiz güvenli alanlara taşınmıştır. Akabinde söz konusu binaların yıkımları gerçekleştirilmiş ve yıkılan binalarımızın yerine yenilerinin yapılması için proje çalışmalarına vakit geçirilmeden başlanmıştır. Bu binalarımızın yapımlarına en yakın zamanda başlanacaktır. Ayrıca daha önceki yıllarda deprem dayanıklılık testleri sonucu yıktırılan ve yapımına başlanan 9 okul binamız da 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılında tamamlanarak hizmete girmiştir. Deprem dayanıklılığı açısından risk teşkil eden okul binaları ile ilgili zemin etütleri yaptırılmış, proje revize çalışmaları tamamlanmış, maliyet hesapları çıkartılarak 26 tanesi, İl Özel İdaresinin de destekleriyle, ihale edilmiş ve yapımına hızla başlanmıştır. Son durumda 16 okulun güçlendirme çalışmaları bitirilmiş olup; 10 okulun güçlendirme çalışmaları ise kısa bir süre içerisinde tamamlanacaktır. Geriye kalan 7 okulun güçlendirme ödenekleri mevcut olup proje revize işlemleri biter bitmez güçlendirme yapım işlerine başlanacaktır.

Amacımız depreme dayanıklılık bakımından riskli olarak değerlendirilen binaların bir an evvel depreme dayanıklı hale getirilerek hem öğrencilerimiz hem de eğitim çalışanlarımız için sağlıklı eğitim öğretim ortamları oluşturmak ve olası tehlikeleri bertaraf etmektir. Velilerimizin emaneti, yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımızı her türlü tehlikeden korumaya çalışmak en büyük önceliğimizdir."

Anahtar Kelimeler:
Afgan çeteleri işleri (!) büyüttü: Önce uyuşturucu ticareti, şimdi de göçmen kaçakçılığı!Önceki Haber

Afgan çeteleri işleri (!) büyüttü: Önce...

DEVA Partisi'nden, İYİ Parti'ye ziyaretSonraki Haber

DEVA Partisi'nden, İYİ Parti'ye ziyaret

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!