Çanakkale’de Ahilik Haftası kutlamaları başladı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Çanakkale’de Ahilik Haftası kutlamaları başladı
Bu yıl 18 – 24 Eylül 2023 tarihleri arasında kutlanacak olan 28. Ahilik Haftası Programı, Çanakkale’de törenlerle başladı.

Etkinlik programında; Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, eski CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, CHP Çanakkale Milletvekilleri İsmet Güneşhan ve Özgür Ceylan, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Ersin Kahraman ve Murat Aydoğdu, Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ünal Özcan, Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı İbrahim Ejder, Çanakkale Ticaret İl Müdürü Hakan Tuncerli, kamu kurum temsilcileri, çok sayıda esnaf ve ÇTSO üyesi yer aldı.

Ahilik Haftası etkinlikleri, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş’a yapılan ziyaretin ardından Valiliğin önünde toplu fotoğraf çekimi ve Mehteran Takımı’nın gösterisi ile devam etti. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a gerçekleştirilen ziyaret sonrası Çanakkale Valiliği Atatürk Anıtı’na Çelenk konularak saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Etkinlikler; Esnaf ve Sanatkâr Odası ile Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası temsilcilerinin konuşmaları, Halk Oyunları gösterisi, İlin Ahisine, Kalfasına ve Çırağına kaftan giydirilmesi, ödül töreni, Ahi ikramı ve Kızılay kan bağışı ile devam etti.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ersin Kahraman, “Tarihi ve kültürel mirasımızın önemli bir parçasını oluşturan Ahilik, bu geleneği yüceltmek ve değerlerini gelecek nesillere aktarmak amacıyla Ortaçağ Anadolu'sunda doğmuş, büyümüş bir esnaf teşkilatıdır. Ahiler; ekonomik faaliyetlerin düzenlenmesi, ahlaki değerlerin korunması ve toplumsal dayanışmanın güçlendirilmesi gibi önemli amaçlarla hareket etmişlerdir. Ahilik geleneği; dürüstlük, yardımlaşma, adalet ve meslek etiği gibi temel değerleri içermesiyle öne çıkar. Ahilik Haftası kapsamında gerçekleştirilen çeşitli etkinlikler ise, bu değerlerin hatırlanmasında, Ahilik geleneğinin günümüzde hala yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılmasında önemli bir yer tutar. Tüm esnaf ve sanatkarlarımızın Ahilik Haftasını kutluyor, hayırlı, bol kazançlar diliyorum” dedi.


Bayramiç Hayvancılık ve Tarım Panayırı’na büyük ilgiÖnceki Haber

Bayramiç Hayvancılık ve Tarım Panayırı’n...

Bayramiç beyazının faydaları saymakla bitmiyor – Çanakkale YorumSonraki Haber

Bayramiç beyazının faydaları saymakla bi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!