Çanakkale’de kanser tedavisinde bir ilk

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Çanakkale’de kanser tedavisinde bir ilk
Diyabet şikayeti ve vajinal kanama şikayeti bulunan 54 yaşındaki hasta, devlet hastanesinde uygulanan ve Çanakkale’de ilk olma özelliği taşıyan tedavi yöntemiyle sağlığına kavuştu.

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Jinekolojik Onkoloji Polikliniğine yönlendirilen 54 yaşındaki diyabet şikayeti ve  vajinal kanaması bulunan hastaya yapılan tetkikler ve alınan biyopsi sonucunda endometrium kanseri saptandı.

Ameliyat hazırlıkları hemen tamamlanan hastaya Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Dr. H. Merve Baktıroğlu tarafından kapalı rahim evreleme ameliyatı planlandı.

Söz konusu ameliyata ilişkin bilgilendirme yapan Dr. H. Merve Baktıroğlu, "Bu şekilde olan hastalarımızın %90’ında tercih ettiğimiz gibi laparoskopik rahim evreleme ameliyatı planladık. Hastamıza rahim kanserinde altın standart olarak uygulanan ancak Çanakkale ilimizde ilk olarak uygulanan sentinel (öncü) lenf nodu örneklemesi işlemi yapıldı. Sentinel (öncü) lenf nodu demek; kanserin ilk gittiği lenf bezinin boya ve kızılötesi görüntüleme sistemi ile belirlenip sadece bu öncü lenf bezinin çıkarılması işlemidir; böylece hastalarda tüm lenf bezlerinin çıkarılmasına gerek kalmıyor ve hasta lenf bezlerinin alınmasının neden olduğu komplikasyonlarından korunmuş oluyor ve ameliyat süresi kısalıyor. Hastamız ameliyat sonrası ertesi gün sıkıntısız bir şekilde taburcu edildi" dedi.


Bayramiç'te korkunç kaza: 2 ölüÖnceki Haber

Bayramiç'te korkunç kaza: 2 ölü

CHP’li Erkek: “Bu ucube sistem kriz ve yoksulluk yaratıyor!”Sonraki Haber

CHP’li Erkek: “Bu ucube sistem kriz ve y...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!