Çanakkale’de patlamamış top mermisi imha edildi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Çanakkale’de Tarihi Alan sınırları içerisinde yer alan Arıburnu yürüyüş güzergahında bulunan ve 108 yıl önceki savaştan kalma patlamamış top mermisi, jandarma bomba imha ekipleri tarafından güvenli bir şekilde imha edildi.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Tarihi Alan, 108 yıl önceki savaşın izlerini taşımaya devam ediyor. Lone Pine’ın arka tarafında Çanakkale Muharebeleri’nden kalma top mermisi bulundu. Dünya’nın en iyi korunmuş muharebe sahalarından biri olan Tarihi Alan sınırları içerisinde Arıburnu yürüyüş güzergahında  Artillery Road-Topçu yolu yakınlarında patlamamış top mermisi tespit edildi. Mermi, Orman Genel Müdürlüğü tarafından tespit edildikten sonra Başkanlığımıza bildirildi.

Bugün saat 10.30 sularında top mermisinin bulunduğu alana giden Tarihi Alan Başkanlığı, Jandarma ve İtfaiye ekipleri incelemelerde bulundu. Yapılan inceleme sonunda top mermisinin herhangi bir tehlikeye sebebiyet vermemesi için ivedi bir şekilde imha edilmesine karar verildi. Top mermisinin bulunduğu yerin az ilerisinde çukur kazıldıktan sonra tedbirli bir şekilde çukura yerleştirildi. 6 inçlik bir donanma topuna ait olduğu tahmin edilen top mermisi bulunduğu bölgede 12.38’de Jandarma bomba imha ekipleri tarafından imha edildi.”


Ayhan Gider: “Umuyoruz ki; 6’sı, 7’si bir araya gelenler, halkımızın verdiği mesajı almıştır”Önceki Haber

Ayhan Gider: “Umuyoruz ki; 6’sı, 7’si bi...

CHP’li Erkek: “Toplam 7 bin 94 sandıkta farklılık tespit ettik”Sonraki Haber

CHP’li Erkek: “Toplam 7 bin 94 sandıkta...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!