Çanakkale’de son 21 yılda 20 baraj ve 9 gölet inşa edildi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Çanakkale’de son 21 yılda 20 baraj ve 9 gölet inşa edildi
DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, son 21 yıldaki Çanakkale yatırımlarını açıkladı. Balta, “Çanakkale’ye 28 Milyar 774 Milyon TL değerinde 128 tesis inşa ettik. Çanakkaleliler için eserler inşa etmeye devam edeceğiz” dedi.

Çanakkale’deki yatırımlarına ilişkin bilgilendirmelerde bulunan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta şöyle konuştu:

“Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 21 yılda Çanakkale’de inşa ettiğimiz 29 sulama tesisi ile 492 Bin 670 dekar tarımsal araziyi sulamaya açtık.

Çanakkale’de son 21 yılda 20 baraj ve 9 gölet inşa ettik ve böylece 468 milyon metreküp su depolama hacmine ulaştık.

Çanakkale’nin su kaynaklarını değerlendirmek için yeni yatırımlar yapmaya devam ediyoruz. Şu anda 7 baraj ve 2 göletin yapım çalışmaları devam ediyor. Bu tesislerin tamamlanması ile 24 bin 790 dekar tarımsal araziyi daha sulama suyuna kavuşturmayı hedefliyoruz.

Çanakkale’de taşkın riskini azaltmak için son 21 yılda tamamlanan 58 adet taşkın koruma tesisi ile Çanakkale şehir merkezi, 61 adet yerleşim yeri ve 39 bin 340 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 10 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir. Hayata geçirdiğimiz taşkın koruma tesisleri ile taşkın riskini azaltıyor, vatandaşlarımızı ve toprağımızı güvence altına alıyoruz.

Çanakkale’de 23 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanmaktadır. Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile toprağımız daha kıymetli ve daha verimli olmaktadır.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak hayata geçirdiğimiz projeler hakkında değerli Çanakkalelilerden, özellikle de tesislerimizden birebir faydalanan çiftçilerimizden almış olduğumuz olumlu geri dönüşler bizi ve ekibimizi motive ediyor. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de ekonomik gelirimizi artıracak, milletimizin refah düzeyini yükseltecek, özetle Türkiye Yüzyılı idealimizi perçinleyecek projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz.”


Çanakkale Belediyesi’nin acı günüÖnceki Haber

Çanakkale Belediyesi’nin acı günü

AK Partili Gider’den manidar paylaşım!Sonraki Haber

AK Partili Gider’den manidar paylaşım!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!