Asbak Reklam 1

CHP'li Ceylan koronavirüs tedbirlerini eleştirdi: "Yaklaşım bu olunca hangi yanlışı düzelteceksiniz?"

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP'li Ceylan koronavirüs tedbirlerini eleştirdi: "Yaklaşım bu olunca hangi yanlışı düzelteceksiniz?"
CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, TBMM Genel Kurulunda önceki gün görüşülerek kanunlaşan Yeni Korona Virüs Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun Teklifini toplumun birçok kesiminin yarasına merhem olamayacağını ileri sürerek, “Saray halka neyi reva gördü? ‘Hiç endişen olmasın. Seni virüs öldürmese de ben açlıktan öldürürüm’ diyor” dedi.

Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, yaptığı yazılı açıklamada, korona virüs salgının ekonomik ve sosyal hayata etkilerini azaltılma iddiası ile Genel Kurul’a gelen ve kanunlaşan teklife ruhunu veren anlayışın, Saray’ın pandemiye bakış açısı olduğunu söyledi. Özgür Ceylan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın virüse karşı aldığı kişisel tedbirlerin ne olduğuna ilişkin yöneltilen bir soruyu “Ben her sabah bir kaşık dut pekmezi yerim. Çünkü kan yapar. Ağırlıklı olarak Erzurum'dan” şeklinde cevapladığını belirterek “Yaklaşım bu olunca hangi yanlışı düzelteceksiniz?” dedi.

Özgür Ceylan, Meclis Genel Kurulu’nda önceki gün sabaha karşı kanunlaşan Yeni Korona Virüs Salgınının Ekonomik Ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkındaki Kanunu ağır bil dille eleştirdi. Ülkenin çok ciddi bir sıkıntı içinde olduğunu ve piyasaların tamamen durduğunu söyleyen Özgür Ceylan, “Çekler senetler ödenmiyor. Erteleniyor. Bu durum nakit sıkıntısını ve zincirleme ödeme sıkıntılarını doğuruyor. Bu konuya daha radikal bir çözüm bulanması gerekiyordu” dedi. Özgür Ceylan piyasaların karantinanın etkisi ile derinleşen krizi en az zararla atlatması için alternatif ve kalıcı tedbirleri hayata geçirmesi gerektiğini belirterek, “Ne yapılabilir? Mesela Nisan ve Mayıs aylarında ödenmeyen çekleri azaltmak için erteleme yapılmayan çeklerin KDV tutarını yani % 18’ini devlet çekini ödeyene geri ödeyebilir. Bu devletin sınırlı sayıda işlem için KDV alacağından vazgeçmesi anlamına gelir ama çek ödeyene ciddi teşvik sağlayacaktır” dedi.  

“Ertemele çözüm olamaz, çözüm faizsiz son taksite ilave etmek” 

Kredi geri ödemelerinde de sorunlar yaşandığını belirten CHP’li Özgür Ceylan, kredi ödemelerinde ertelemenin çözüm olamayacağını söyledi. Kredi yapılandırmalarının kısmen daha etkili bir çözüm olabileceğini belirten Özgür Ceylan, “Ancak asıl yapılması gereken üç ay süresince kredi ödemeleri dondurulmalı, bu üç ay kullanılan kredinin son taksitinden sonrasına ilave faizsiz 3 taksit olarak eklenmelidir” diye konuştu. Özgür Ceylan, firmaların yapılan değişiklikle üç ay sonra hem aylık taksitini, hem de ertelediği taksiti ödemek zorunda kalacağını hatırlatarak, bunun işletmeler için çok zor bir durum olacağını ifade etti. 

İstenildiğinde çözümlerin artırılmasının mümkün olduğunu dile getiren Özgür Ceylan, “İşten çıkarma üç ay süreyle yasaklanıyor fakat işçiler açısından daha büyük felaket olan, ücretsiz izin, yasal hale geliyor. Bugüne kadar 131 milyar lira biriken işsizlik fonundaki kaynak işçiden çok işverenin huzurunu temin etmek üzere kullanıldığı için kendileri pekmezi kaşıkla içerken, işçiye uzaktan koklatıyorlar” dedi.   

Açlık sınırının 2 bin 400 lira, yoksulluk sınırının ise 7 bin 639 lira olduğunu işaret eden Özgür Ceylan, “Peki Saray halka neyi reva gördü? Kısa çalışma ödeneğinde işçiye minimum bin 700 lira ödenecekken, ücretsiz izin uygulamasıyla işçiye bin 177 Lira 20 Kuruş verilecek. Günlük 39 lira 24 Kuruş. Bozdur bozdur harca” dedi. Esnafın dükkânlarının da günlerdir kapalı olduğunu söyleyen Özgür Ceylan, pakette esnaflara dair bir düzenleme de göremediğini söyleyerek, “Yani diyor ki emekçiye; hiç endişen olmasın. Seni virüs öldürmese de ben açlıktan öldürürüm” diye konuştu. 

“Çiftçiler tamamen unutuldu”

Seçim bölgesi Çanakkale’nin tarıma dayalı bir ekonomisi olduğunu söyleyen Özgür Ceylan, “Çiftçilerin bankalara borcu almış yürümüş, Zirai ilaçtan, gübreye fiyatlar uçuyor. Çiftçi tarlasını nasıl ekecek bilen var mı? Peki, bu teklifte çiftçiler için bir şey var mı? Çiftçinin hak ettiği destekleme dahi hesabına yatmamış. Ne yapsın benim çiftçim” diye sordu.  Çiftçilerin, tarım kredi kooperatifleri ve Ziraat Bankasına olan kredi borçlarının faizsiz ötelenmesi gerektiğini savunan Özgür Ceylan, “Serbest çalışan taksici, dolmuşçu, servisçi, var mıydı kanunda? Bu insanlar ne yiyip içecekler? Şoför esnafının çoluğu çocuğu yok mu? Bu insanlara bir gelir desteği sağlanmayacak mı?” diye sordu.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Çözüm Dut Pekmezi” şeklindeki söylemini eleştirerek, “Her sabah bir kaşık dut pekmeziyle bu pandemi sorununu çözeceğini düşünen Sarayın tüm toplum kesimlerini kapsayan bir çözüm modeli ortaya koymasını beklemek zaten hayalcilik olurdu” dedi. Özgür Ceylan ilk günden bugüne, pandeminin neden olduğu ekonomik krize karşı alındığı ifade edilen hiçbir tedbirin halktan yana olmadığını iddia ederek, “Öyle anlaşılıyor ki bu krizin yükü de her zaman olduğu gibi emekçilerin sırtına yüklenecek. Geçmiş olsun Türkiye!” dedi. 


 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gelibolu pazarında maskeli önlemÖnceki Haber

Gelibolu pazarında maskeli önlem

Eski başkan Yavaş mesleğine döndüSonraki Haber

Eski başkan Yavaş mesleğine döndü

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!