Asbak Reklam 1

Doğan Perinçek: "Ülkemizde olan her deprem, bana Çan-Bayramiç dolayındaki fayların deprem potansiyelini hatırlatıyor"

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Doğan Perinçek: "Ülkemizde olan her deprem, bana Çan-Bayramiç dolayındaki fayların deprem potansiyelini hatırlatıyor"
Sosyal Koruma Kalkanı Banner
Jeoloji Profesörü Doğan Perinçek, Manisa'da dün meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki depremin ardından Çan-Bayramiç hattındaki fay hatlarına dikkat çekti.

Doğan Perinçek'in sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle:

"Bugün Gölmarmara - Sazoba da 5.5 büyüklükte deprem yaşadık. Bu deprem bizler için hiç sürpriz olmayan bir deprem. Bilindiği gibi Manisa dolayında özellikle son 4 ayda olmak üzere bir yıldır depremler devam ediyor. Bölgede bir fay üzerinde olan deprem komşu fayı tetikliyor. Bu nedenle son 6 aydır Akhisar - Kırkağaç- Soma- Gölmarmara dolayında binlerce deprem yaşadık.

Üstteki harita Manisa dolayında son 30 günde olan depremleri gösteriyor. Bu haritaya dikkatli batığımızda Gölmarmara yakınında bu sabah olan 5.5 büyüklükteki deprem öncesi geçtiğimiz bir hafta içinde aynı faylar üzerinde daha küçük depremler olduğunu görüyoruz. Bu nedenle  5.5 büyüklükteki deprem sürpriz değil demekteyiz. Bölgede devam eden deprem aktivitesinin doğal sonucu olarak yaşanan bir deprem ile yüz yüzeyiz. Hatta ben biraz daha ileri giderek bu sabah olan depremin önceki aylarda olan depremlerin tetiklediği artçı bir deprem olarak ta bile adlandırabilirim. Eğer Gölmarmara depremini ana deprem kabul edersek, artçı depremlerin sayısı hızla artarak devam ettiğini ve an itibarıyla sayının 25 dolayını aştığını görüyoruz.

Peki Çan - Bayramiç hattında son bir ay içinde neler oldu? Bunu da alttaki ikinci haritada inceleyelim. Haritada siyah ile işaretli elipsin iki ucuna bakalım. Buralarda son 30 gün içinde deprem yoğunluğu görüyoruz.  Ayrıca elips içinde ortada Çan yakınında küçükte olsa deprem odak yoğunlaşması var. Biga-Çan fay zonu 287 yıldır 7'den büyük deprem yaratmadı. Bayramiç güneyindeki Evciler Fayı ise aktif olmasına rağmen kayıtlara geçmiş  (bilinen) 7'den büyük deprem yaratmamış. Bu nedenle de en tehlikeli fay Evciler Fayı olarak nitelendirilebilir. Biga-Çan Fay zonunun Güneybatı ucunda yoğunlaşan deprem odakları faylar boyunca gerilmenin Çan dolayında birikip daha batıya aktarılmadığını gösteriyor. (Biga-Çan Fay zonu Çan dolayında sonlandığı için bu durum gerçekleşmekte) 

Aynı durumu sadece bu yıl değil önceki 2 yıl içinde de gördük. Çan yakınındaki faylarda biriken gerilim. Sıçrayıp Evciler Fayına ulaşırsa 3 yıldır sözünü ettiğim endişelerimiz gerçekleşebilir. Varsayalım ki ben yanılıyorum ve beklenen deprem 5 yıl sonra olacak. Bu durumda şanslıyız; en azından önümüzde 5 yıl olacak ve bizim gerekli güçlendirme ve tedbirlerimizi almak için zamanımız var diyebileceğiz.  Umarım beklenen daha geç olur ve bize tedbirleri almamız için zaman verir. 3 yıldır uyarılarımızı yaptık ama bu konuda hiç bir adım atmadık, belki bundan sonra tedbirlerimiz artırırız."

Vefa Destek Grubu Banner

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gelibolu'da yasa dışı kenevir operasyonu!Önceki Haber

Gelibolu'da yasa dışı kenevir operasyonu...

Kayıp çiftçiden kötü haber!Sonraki Haber

Kayıp çiftçiden kötü haber!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!