Ataçlar Reklam
Asbak Reklam 2

DSİ’den Çanakkale’ye devasa yatırımlar: Son 18 yılda, 20 baraj, 8 gölet

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
DSİ’den Çanakkale’ye devasa yatırımlar: Son 18 yılda, 20 baraj, 8 gölet
Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Çanakkale’de yaptığı yatırımlarla devasa projeleri hayata geçiriyor. DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Marmara’nın ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Çanakkale’de son 18 yılda 20 baraj ve 8 gölet inşa ettik” dedi. 
17 Petrol Reklam

Depolama, sulama ve toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak, vatandaşları ve tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak, hidroelektrik enerji santralleri ile Türkiye’yi dışa bağımlı olmaktan kurtarmak için tüm gücüyle çalışan DSİ, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıkıyor.

DSİ tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü, diğer sektörlerin de itici sektörü oluyor.

“2021 YILINI SULAMADA HAMLE YILI İLAN ETTİK”

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin öncülüğünde 2021 yılını sulamada hamle yılı ilan ettiklerini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır. Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır” dedi.

“MÜNBİT TOPRAKLARI SULAMAYA AÇIYORUZ”

Özellikle modern sulama projelerinin, ülke için son derece önem arz ettiğini ve son 18 yılda Çanakkale ilinde inşa edilen 28 sulama tesisi ile 441 Bin 490 dekar zirai arazinin sulamaya açıldığını belirten Genel Müdür Yıldız, “Böylece Çanakkale topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 368 milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık” diye konuştu.

“224 BİN 200 DEKAR ARAZİDE İNŞAAT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR”

Yüksel açıklamasını şöyle sürdürdü:

Çanakkalemiz için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 5 adet sulama inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 5 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 224 Bin 200 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup milli ekonomiye 2021 yılı birim fiyatları ile yıllık 195 Milyon 026 Bin TL katkı sağlanacaktır. Bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Çanakkale zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.”

“ÇANAKKALEMİZE 20 BARAJ VE 8 GÖLET KAZANDIRDIK”

Marmara’nın ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Çanakkale’de ziraatın daha da gelişmesi için son 18 yılda kente 115 adet tesis ile 3 Milyar 460 Milyon 014 Bin 401 TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Çanakkale’de son 18 yılda 20 baraj ve 8 gölet inşa ettik” dedi.

“İNŞAATI DEVAM EDEN 6 BARAJ VE 3 GÖLET İLE 18 BİN 620 DEKAR ARAZİ DAHA SULAMAYA AÇILACAKTIR” 

Çanakkaleli vatandaşlar ve çiftçilerin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin öneminin çok fazla olduğunu vurgulayan Yüksel, “Dolayısıyla Çanakkale’nin su kaynaklarını değerlendirmek için bütün ilçelerimize yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz. Şu anda 6 baraj ve 3 göletin yapım çalışmalarının devam ediyor” şeklinde konuştu.

ÇANAKKALE’YE MENBA KALİTESİNDE İÇMESUYU

Genel Müdür Yıldız, Çanakkale’ye menba kalitesinde içmesuyu sağladıklarını dile getirerek, “2003 yılından bugüne kadar tamamladığımız içmesuyu tesisleri ile 56 Bin kişinin ihtiyacını karşılayacak olan, yıllık 11,28 milyon m³ içmesuyu temin ediyoruz” dedi.

“ÇANAKKALE’DE TAŞKIN RİSKİNİ AZALTIYORUZ”

Çanakkale’de taşkın riskini azalttıklarını kaydeden Yüksel, Çanakkale’de taşkın riskini azaltmak için son 18 yılda tamamlanan 49 adet taşkın koruma tesisi ile 53 yerleşim yeri ve 39 Bin 340 dekar arazinin taşkın kontrolünü sağladıklarını ve 12 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

“1 ADET YERALTI BARAJI PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLADI”

“Baraj ve Gölet çalışmalarımızın yanında düşük maliyet ve daha az su kaybı sağlayacak olan Yeraltı Barajı İnşa çalışmalarımız kapsamında Çanakkale ilimizde 1 adet depolama tesisi proje çalışmalarımız devam etmektedir” diyen Yüksel, destekleri dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’ye teşekkür etti.

Anahtar Kelimeler:
İYİ Parti’den, Çan çıkarmasıÖnceki Haber

İYİ Parti’den, Çan çıkarması

Bülent Turan: “Çanakkale’de 4 yeni ambulans hizmete sunulacak”Sonraki Haber

Bülent Turan: “Çanakkale’de 4 yeni ambul...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!