Düğün salonuna at sırtında gelen gelinle damat, herkesi şaşkına çevirdi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Düğün salonuna at sırtında gelen gelinle damat, herkesi şaşkına çevirdi
Çanakkale’nin Çan ilçesinde dünya evine giren genç çift düğün salonuna eski Türk geleneklerini yaşatmak için at ile geldi.

Çan ilçesinde Geleneksel Türk Okçuluğu Başkanı ve eğitmenliğini yapan Barış ve Beyza Engin çifti ilçede unutulmaya yüz tutan bir geleneği yaşatarak düğün salonuna kemankeşler eşliğinde ve at sırtında mahalleleri dolaşarak geldi.

Hayallerindeki düğünü gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını dile getiren damat Engin, "Hep böyle bir düğünüm olsun" diye hayal ettim. Düğün toyumuza atlarla geldik. Atların Türk dünyasında çok büyük yeri vardır, özellikle sultanlar siyasi anlaşmalarında ve düğün toylarına atlar ile birlikte gelirlermiş. Bu törenlerde çeşitli ağıtlar veya sözler söylenirmiş. Özellikle Selçuklu ve Osmanlı devletinde kalan kaynaklarda bunların örneklerini görüyoruz. Bizler de düğün toyumuzda bu geleneği gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

At üzerinde gelinin ve damadın dolaştığını gören Çanlılar ilk önce film çekimi yapıldığını zannedip cep telefonları ile fotoğraf ve görüntü çekerek nostaljik anları ölümsüzleştirdi.

Kaynak: İHA


Çanakkale’de uyuşturucuya karşı 2 ayda 24 operasyonÖnceki Haber

Çanakkale’de uyuşturucuya karşı 2 ayda 2...

Empati maçında dostluk kazandıSonraki Haber

Empati maçında dostluk kazandı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!