Asbak Reklam 2

Genç Avukat Dilara kadın cinayetine kurban gitti, Çanakkale Barosu isyan etti!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Genç Avukat Dilara kadın cinayetine kurban gitti, Çanakkale Barosu isyan etti!
Çanakkale Barosu, Avukat Dilara Yıldız’ın (29) hakkında defalarca kez şikayette bulunup uzaklaştırma kararı aldırdığı eski nişanlısı Oktay Dönmez tarafından öldürülmesine çok sert tepki gösterdi. Baro’nun Kadın Hakları Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, “Meslektaşımızı katleden zanlının en ağır cezayı alması için yasal sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz” denildi.

İstanbul’un Tuzla ilçesindeki biir restoranda yemek yediği sırada eski nişanlısı tarafından silahla vurulan 29 yaşındaki avukat Dilara Yıldız hayatını kaybetti. Avukat Dilara Yıldız’ı öldüren eski nişanlı Oktay Dönmez’in kendisini uzman çavuş olarak tanıttığı, mal varlığına el koymak için Dilara Yıldız’ı başına silah dayayarak senet imzalatmaya zorladığı öğrenildi. Dilara Yıldız’ın Oktay Dönmez’den defalarca kez şikayetçi olduğu ve Dönmez hakkında uzaklaştırma kararı bulunduğu öğrenildi.

ÇANAKKALE BAROSU’NDAN ÇOK SERT TEPKİ!

Avukat Dilara Yıldız’ın eski nişanlısı tarafından katledilmesine Çanakkale Barosu’ndan çok sert tepki geldi.

Baro’ya bağlı Kadın Hakları Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, Meslektaşımız Av. Dilara Yıldız’ın kadın cinayeti sonucu öldürülmesinin derin üzüntüsü ve öfkesi içerisindeyiz. Meslektaşımızın ailesine ve hukuk camiamıza başsağlığı diliyoruz” denildi.

Saldırıyı gerçekleştiren zanlının en ağır cezayı alması için sürecin takipçisi olunacağının belirtildiği açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Meslektaşımızın kamuya açık bir yerde, polislerin olay yerine intikal etmesine rağmen eski nişanlısı tarafından silahla katledilmesi, ülkemizde kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin ne kadar rahat işlenir hale geldiğini göstermesi açısından da dehşet vericidir.

Biz hukukçular, ısrarla kadınların yaşam hakkına yönelik sistematik hal alan kadın cinayetlerinin önlenmesi için yasaların eksiksiz uygulanmasını; önleyici, koruyucu tedbirlerin alınmasını, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldıracak politikaların bir an önce hayata geçirilmesini talep ettik. Kadınların yaşam hakkının korunmasının devletin görevi olduğunu vurgulayarak, bu sorumluluğun yerine getirilmesini istedik.

Ancak iktidar kadına yönelik şiddetle samimi ve etkin bir mücadele yerine, tam tersine kadınların yaşam ve özgürlüklerinin güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi’nden imzayı çekerek kadınları daha da korumasız bırakmıştır. Bu nedenle, öncelikle iktidarı İstanbul Sözleşmesi’ne tekrar imza vermeye;  Danıştay’ı yaşam hakkından yana bir tutum alarak,  hukuka aykırı bir şekilde İstanbul Sözleşmesi’nden imzanın çekilmesine ilişkin işlemin iptali için açılan davaları kabul etme yönünde karar almaya çağırıyoruz.

Kadın kazanımlarının kaybına yol açacak her türlü söylem ve yasal düzenlemenin kadınların yaşam haklarına saldırı oluşturduğu açıktır. Nitekim İstanbul Sözleşmesi’nden imzanın çekilmesi, 6284 sayılı Yasa’nın etkin uygulanmaması ve nafakanın tartışılmaya açılmasının; kadının özgür bir birey olduğunu kabul etmeyen zihniyete cesaret verdiği ve bunun sonucunda kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin artmasına yol açtığı aşikardır. Bu nedenle bir kez daha Medeni Kanun’a ve 6284 sayılı Yasa’ya dokunulmamasının, yasaların etkin bir şekilde uygulanmasının ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldıracak politikaların acilen oluşturulmasının önemini vurguluyoruz.

“Kadının İnsan Hakları” için mücadele eden biz avukatlar ve TÜBAKKOM olarak bir kez daha kadınların yanında mücadelemizi sürdüreceğimizi vurguluyor, meslektaşımızı katleden zanlının en ağır cezayı alması için yasal sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz.”


Kazdağları'nda kar yağışı etkili oluyorÖnceki Haber

Kazdağları'nda kar yağışı etkili oluyor

Çanakkale - Kilitbahir feribot seferleri yeniden başladıSonraki Haber

Çanakkale - Kilitbahir feribot seferleri...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!