Ataçlar Reklam
Asbak Reklam 2

Gestaş'a kefil olmayan CHP Grubu geri adım atmıyor!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Gestaş'a kefil olmayan CHP Grubu geri adım atmıyor!
GESTAŞ’ın gemi satın alabilmek için İl Özel İdaresinden istediği kefalet talebi, İl Genel Meclisinde çoğunluğu elinde bulunduran CHP Grubunun oylarıyla ikinci kez reddedildi. CHP Grubundan yapılan açıklamada, kefil olunmama kararına gerekçe olarak Gestaş'ın bilgi paylaşımında bulunmaması ve şirketin önceki dönemde yaptığı harcamalar gösterildi.
17 Petrol Reklam

CHP Grubu'nun konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verildi: 

"KEFİLLİK İSTENEN BORÇ MİKTARI, RESMİ TALEP YAZILARINDA BELİRTİLMEDİ"

“Gestaş A.Ş.’nin borçlanma ve İl Özel İdaresinin borca kefil olması yönündeki talebi İl Genel Meclisinin Temmuz ayı ikinci birleşiminde oy çokluğu ile yeniden uygun görülmemiştir. Söz konusu karar Gestaş’ın gemi satın alması veya kiralaması yönünde bir karar değildir. Gestaş A.Ş.’nin 04.02.2020 tarihinde İl Genel Meclisine gönderdiği talep “4 adet gemi alımı için İl Özel İdaresinin borçlanma ve ihtiyaç duyulan banka kredi miktarına kefil olması” talebinden ibarettir. Kefillik istenen borç miktarı ise resmi talep yazılarında belirtilmemiştir. İlgili komisyonumuz ve Meclisimiz gerekli değerlendirmeyi yaparken Gestaş’ın Çanakkale halkına olmadığı kadar adil ve objektif olacağı sözünü vermiş ve bu sözü yerine getirmiştir. Tek cümleden ibaret olan bir talep yazısı dışında herhangi bir bilgi ve belgeye dayanmayan talebi Meclisimiz peşinen reddedebilecekken bunu yapmamış, ilgili komisyon başkanımız Gestaş A.Ş.’den incelenmek üzere bilgi ve belge talep etmiştir. Vali tarafından bu talep uygun görülmemiş, şirketin mali durumuna dair belgeler talebi inceleyen komisyonumuza sunulmamış, “talebin mevcut şekliyle karara bağlanmasında ısrar edilmiştir.” Bunun üzerine meclis kararıyla mevcut talep reddedilmiş ancak meclisin aldığı karar onaylanmamış, talep meclise geri gönderilmiştir. Usulüne uygun olarak alınan meclis kararlarının yeniden görüşülmek üzere geri gönderilmesi tarafsızlığı ve hukuka uygunluğu tartışmalı olup, Çanakkale halkının iradesini yansıtan meclisin aynı usullerle alınmış bazı kararlarını onaylayıp bazılarını geri göndermek anti demokratik ve keyfi uygulamalardır. Buna rağmen meclisimiz aynı konuyu yeniden gündeme almış, ancak yıllık geliri, İl Özel İdaresinin bütçesinden yüksek olan, buna rağmen zarar kaydeden Gestaş’ın miktar belirtilmeyen borçlanmasına, halkın vergileriyle oluşan Özel İdare bütçesiyle kefil olunması meclis çoğunluğu tarafından uygun görülmemiştir.

"ÇANAKKALE HALKI BU MANİPÜLASYONA İZİN VERMEYECEKTİR"

Hiç şüphesiz ki, alınan karar kamuoyuna karşı “CHP Gestaş’ın gemi satın almasına izin vermedi, gemi kiralamaya devam etmesine karar verdi”, “Gestaş’ın bundan sonra yapacağı zamlardan CHP sorumludur” şeklinde bir karalama kampanyasına dönüştürülmek istenecek ancak Çanakkale halkı bu manipülasyona izin vermeyecektir.

"DENİZ ULAŞIM FAALİYERLERİYLE BAĞDAŞMAYAN SPONSORLUK HARCALAMALARI"

Şirket dâhilinde; 10 yıllık döviz artışının asla belirlenemeyeceği bir ülkede döviz ile 10 yıllık kiralama sözleşmesi yapılmasına, -Türkçe olimpiyatlarının da içinde sayılabileceği- deniz ulaşım hizmetleriyle bağdaşmayan sponsorluk harcamalarına, özel tekel konumunda olup rakibi olmamasına rağmen reklam giderleri yapılmasına, adeta gölge belediyecilik faaliyetlerini vazife edinmesine yönelik Cumhuriyet Halk Partili kadroların ve Çanakkale halkının hiçbir uyarı ve eleştirisine bugüne dek kulak verilmediğini kamuoyu unutmuş değildir. Bununla birlikte, ölçüsüz zamlarıyla birçok kereler gündeme gelen şirketin borçlanma ve kefalet talebini meclisimizin kabul etmesiyle birlikte geçiş ücretlerine zam yapmayacağını öne sürmek mümkün değildir. Dolayısıyla ucuz ulaşımın Anayasal bir hak olmasından hareketle, bundan sonra yapılması muhtemel zamlara karşı da tavrımız her zaman net olacaktır. Kefaletin reddi yönündeki Meclis kararının, yapılması muhtemel zamlara bir kılıf olarak kullanılmasına ise Çanakkale halkının sağduyusu ve ahlakı asla izin vermeyecektir."

Kaynak: Çanakkale Kalem Gazetesi


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 1
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gelibolu Belediyesinde, Toplu İş Sözleşmesi imzalandıÖnceki Haber

Gelibolu Belediyesinde, Toplu İş Sözleşm...

Yeni kordon bölgesindeki kötü kokunun sebepleri araştırılıyorSonraki Haber

Yeni kordon bölgesindeki kötü kokunun se...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!