Giyimleri nedeniyle kadın avukatları hedef alan Akit Tv’ye, Çanakkale Barosu’ndan tokat gibi cevap: “12 yaşındaki kız çocukları ile evliliği öneren Akit Tv’nin ahlak anlayışı ortadadır!”

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Giyimleri nedeniyle kadın avukatları hedef alan Akit Tv’ye, Çanakkale Barosu’ndan tokat gibi cevap: “12 yaşındaki kız çocukları ile evliliği öneren Akit Tv’nin ahlak anlayışı ortadadır!”
Akit TV’deki bir programda kullanılan fotoğrafta Çanakkale Barosu avukatlarının bacaklarının sansürlenerek paylaşılması ile kadın avukatlara karşı cinsiyetçi ve ahlakdışı ifadeler kullanılmasına barodan çok sert tepki geldi.

Çanakkale Barosu Yönetim Kurulu üyeleri ve baro üyesi avukatlar, Akit Tv’deki skandala tepki göstermek için adliye binası önünde basın açıklaması yaptı.

“2022 yılında kadın bedeni, kıyafeti, yaşam tarzı üzerine yapılan baskı ile mücadele etmek durumunda kalmaktan dolayı hicap duymaktayız” denilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“16 Haziran 2022 TARİHİNDE AKİT TV DE YAYINLANAN "GÜNE BAŞLARKEN " ADLI PROGRAMDA, 2019 YILINDA ANADOLU ADLİYESİNDE BİR DURUŞMA ESNASINDA ETEK GİYEN KADIN AVUKATIN,ETEK BOYUNU ÖLÇMEK İSTEYEN HAKİMİ PROTESTO ETMEK AMACIYLA ,BAROMUZDA YAPILAN  "ETEĞİME DEĞİL DOSYANA BAK" EYLEMİNE ait fotoğraflar kullanılmıştır.

EYLEME KATILAN MESLEKTAŞLARIMIZIN BACAKLARI SANSÜRLENEREK PAYLAŞILMIŞ VE AYNI PROGRAMDA  ETEK GİYEN KADIN AVUKATLARIN ERKEK HAKİM VE SAVCILARI ETKİLEYEREK ADİL YARGILANMA HAKKINA ZARAR VEREBİLECEĞİ GİBİ CİNSİYETÇİ VE AHLAKDIŞI İFADELER KULLANILMIŞTIR.,AYNI ZAMANDA MESLEKTAŞLARIMIZ ,BAROMUZ VE TÜM KADINLAR HEDEF GÖSTERİLMİŞTİR.

1930 yılında belediye seçimleri ve 1934 yılında kadına seçme ve seçilme hakkı tanındığında dünya ülkeleri arasında başı çekerken, 2022 yılında kadın bedeni, kıyafeti, yaşam tarzı üzerine yapılan baskı ile mücadele etmek durumunda kalmaktan dolayı hicap duymaktayız.

Biz Türk Basınının tamamının bu bakış açısında olduğunu düşünmüyoruz ancak bir Basın kuruluşunun, halkın ve vatandaşın hakkını, kamuoyu yararını ve menfaatini korumak noktasında  taraf olması  gerekirken ;cinsiyetçi söylemleri  ve sahip oldukları ahlakdışı bakış açısını dışarı vuran yayınları ile hem kadın hem de çocukları hedef haline getiren Akit tv yi kınıyoruz.

Yayında Kadın meslektaşlarımızın kıyafetlerinden etkilenerek karar verileceğini düşündüğünü ifade edenler, bize olduğu kadar bağımsız yargı mensuplarına da kabul edilemeyecek ithamlarda bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti laik bir hukuk devletidir. Bugün burada bu açıklamayı sadece hedef gösterilen bizler ve baromuz için değil kadınlar üzerinden yürütülen ve esasında cumhuriyetin temel ilkelerini hedef alan saldırıların tümü için yapmaktayız. Kadınların kıyafet seçimleri ,yaşam tarzları herhangi bir mecrada erkeklerin tartışabileceği, yorum yapabileceği bir konu değildir. İster uzun etek ister mini etek giyeriz, ister tesettürle ister dekolteyle gezeriz. Nihayetinde nerede ne giyilmesi gerektiğini bilir ve BUNUN KARARINI BİZLER VERİRİZ.

12-17 yaşındaki kız çocukları ile evliliği öneren Akit TV nin sahip olduğu ahlak anlayışı ortadır. Bu nedenle aynı zihniyetin , KADIN AVUKATLAR ÜZERİNDEN BAŞLAYIP  TÜM YARGI MENSUPLARINI, kadınları, çocukları laik türkiye cumhuriyetini HEDEF ALAN BU ÇİRKİN YORUMLARINA Çanakkale Barosu olarak izin vermeyeceğimizi VE tüm yasal yollara başvuracağımızı kamuoyuna saygıyla bildiririz.”

 


Lapseki’nin şampiyon kirazları belli olduÖnceki Haber

Lapseki’nin şampiyon kirazları belli old...

İmzalar atıldı: Bayramiç’e yüzme havuzu yapılacakSonraki Haber

İmzalar atıldı: Bayramiç’e yüzme havuzu...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!