Baskıyol Reklam
Asbak Reklam 2

Global liderliğe odaklanan Dardanel öz kaynaklarıyla büyüyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Global liderliğe odaklanan Dardanel öz kaynaklarıyla büyüyor
Ağustos ayında gerçekleştirdiği öz kaynak artışıyla büyüme ivmesini daha da yükselten Dardanel, başarı hikayesinde hız kesmiyor. Yılın ilk 9 ayında cirosunu da karlılığını da büyüten şirket, yurt içi ve yurt dışı yatırımlarıyla global hedeflerini sürdürüyor.

Türkiye’de ton balığı ve konserve balık pazarının lider şirketi Dardanel, büyüme ivmesini de aynı hızla devam ettiriyor. 2021 yılı ilk dokuz ayında gelirlerini bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 25 oranında artırmayı başaran Dardanel’in Ocak-Eylül 2021 döneminde satış gelirleri ise 828 milyon TL’ye ulaştı. Kârlılıkta da yakaladığı büyümeyi kaybetmeyen şirket, geçtiğimiz yılın ilk 9 ayında 93 milyon TL olan FAVÖK başarısını bu yıl aynı dönemde 97 milyon TL’ye taşıdı. 

ÖZ KAYNAKTAKİ ARTIŞ BÜYÜMEYİ HIZLANDIRDI     

Tüm bu yakalanan başarıda, şirketin 2021 yılı Ağustos ayında yaptığı bedelli sermaye artırımının önemli bir rolü bulunuyor. Dardanel bu sermaye artırımı ile öz kaynağını, geçtiğimiz yıla kıyasla yaklaşık yüzde 540 oranında artarak 653 milyon TL’ye çıkarmıştı. Buna paralel olarak Dardanel’in 2020 yıl sonunda 554 milyon TL olan kısa ve uzun vadeli borçları ise, yüzde 50 oranında düşerek 286 milyon TL’ye gerilerken, 673 milyon TL olan aktifleri yüzde 40 artarak 940 milyon TL’ye yükseldi.

“HİÇ OLMADIĞIMIZ KADAR GÜÇLÜ BİR NOKTADAYIZ”

Dardanel’in her anlamda büyümesini sürdürdüğünü belirten Dardanel Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, bu büyümenin her parametrede sağlıklı olmasının kendileri için kritik önemde olduğunu belirtti. Önen sözlerine şöyle devam etti: “Bir taraftan sermaye artırımın katkısıyla varlıklarımızı büyütürken, diğer taraftan yatırımlarımıza nefes almadan devam ediyoruz. Dardanel olarak finansal açıdan son yılların en başarılı sonuçlarını yaşıyoruz. Sadece son 9 ayda kısa ve orta vadeli borçlarımızı yüzde 50 azalttık. Öz kaynaklarımız aynı süreçte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 540 arttı.  Pazarda kârlı bir şekilde büyürken, finansal açıdan da hiç olmadığımız kadar güçlü bir noktada olmamız bizim için en büyük başarı.” 

YUNANİSTAN’DAKİ SATIN ALMAYLA BİRLİKTE GLOBAL HEDEFLER DE BÜYÜYOR

Dardanel’in sadece Türkiye’de değil, global pazarlarda da başarı hikayesi yazmaya devam ettiğinin altını çizen Önen, “Bu yıl Yunanistan’ın dondurulmuş deniz ürünlerinde pazar lideri G. Kallimanis’i bünyemize katarak, önemli bir satın almaya imza atmayı başardık. Dondurulmuş deniz ürünlerinin üretimi ve satışı konusunda yarım asra yaklaşan önemli bir deneyime sahip olan Kallamanis, üretim gücü ve teknolojisinin yanı sıra zengin ürün portföyü ve geniş ihracat ağıyla Dardanel’in global büyüme vizyonu için önemli bir role sahip” diye ekledi.

Bu yılın ilk 9 ayında geçen yıla kıyasla ihracatlarını dolar cinsinden yüzde 17 oranında artırdıklarını da belirten Niyazi Önen, “G. Kallimanis’in bünyemize katılması, ihracat hacmimizi önemli ölçüde etkileyecek. Kuzey Avrupa, Akdeniz ve Balkanlar’a ihracat yapan Kallimanis ile önümüzdeki süreçte önemli bir atılım gerçekleştireceğimizi öngörüyoruz” diye konuştu.


TFG Yönetim Kurulu, Kıbrıs’ta toplanıyorÖnceki Haber

TFG Yönetim Kurulu, Kıbrıs’ta toplanıyor

Bülent Turan: “Büyük tabloya baktığımızda, büyük mesafe aldık”Sonraki Haber

Bülent Turan: “Büyük tabloya baktığımızd...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!