Ataçlar Reklam
Asbak Reklam 2
Köşe Yazısı İç Sayfa

Köprüye iş yapma polemiği büyüyor: Semizoğlu’ndan, Gündoğdu’ya çok sert yanıt!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Köprüye iş yapma polemiği büyüyor: Semizoğlu’ndan, Gündoğdu’ya çok sert yanıt!
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selçuk Semizoğlu, geçtiğimiz günlerde düzenlediği 2020 yılı değerlendirme toplantısında, 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatında bazı kişilerin, siyasilerin isimlerini kullanarak kendi faaliyet alanları olmamasına rağmen köprüye iş yaptıklarını dile getirmişti. Kast edilen ismin kendisi olduğunu belirten Lapseki Balıkçıları Derneği Başkanı Fatih Gündoğdu ise,  Semizoğlu’na, “Bu zamana kadar neredeydiniz sayın başkan? Makamınız ve misyonunuz gereği, bitişi yaklaşan bu dev projenin, ortaklarıyla, şantiye yetkilileriyle kaç defa görüştünüz? Sizce yeterli oldu mu? Eğer olduysa bu kadar ticaret erbabı üyelerimiz neden şikayetçi? Üyelerinizle bir araya getirdiniz mi? Üyelerinize bu yatırım ile alakalı brifing aldırdınız mı? Böyle bir organizasyonunuz oldu mu? Bu şantiyede Çanakkale’den birkaç firma haricinde iş yapan yok, yaklaşık sekiz bin üyenizin içinden bu şantiyenin gıda, hafriyat, nakliyat, beton, lojistik, tedarik, vs. ihtiyaçlarını karşılayacak hiç mi firma yok, üyeleriniz için bu diyaloğu sağladınız mı?” sorularını yöneltmişti. Semizoğlu, ÇTSO Ocak ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda Gündoğdu’ya çok sert sözlerle yanıt verdi.
17 Petrol Reklam

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Ocak ayı olağan Meclis toplantısı dün (Çarşamba) koronavirüs tedbirleri kapsamında video konferans yöntemiyle yapıldı.

Toplantıda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, bir gazeteciye açıklama metni göndererek, kendisini oda üyelerinin köprüye iş yapmaları için gerekli koordinasyonu sağlamamakla suçlayan Lapseki Balıkçıları Derneği Başkanı Fatih Gündoğdu’ya çok sert sözlerle yanıt verdi.

Semizoğlu şöyle konuştu:

“ÇTSO olarak varlık sebebimiz olan üyelerimizin hak ve menfaatlerini korumanın asli görevimiz olduğunu vurgularken gazeteci bir kardeşimizin sorusu üzerine Çanakkale 18 Mart Köprüsü inşaat faaliyetleri sırasında yapılan mal ve hizmet alımları konusu gündeme geldi. İsim vermeden söylediklerim bazı arkadaşları rahatsız etmiş. Bana Meclisimizden de 3-4 arkadaşımız bu konuda serzenişlerini ilettiler. Taşınmadan tutun, otel kiralamadan tutun, deniz hizmetinden tutun birçok satın almanın bir kişi üzerinden gittiğini söylediler. Biz de bu konuda bir gazeteci arkadaşımızın sorusu üzerine isim vermeden cevap verdik. Daha sonra iş farklı mecralara gitti. Müsaade ederseniz bu konuya değinmem lazım, çünkü gerçekten beni yaraladı. Lapseki bizim için çok kıymetli. Lapseki Balıkçı Barınağının balıkçılarımızın tüm haklarının korunarak hem turizme yönelik yat limanı hem de balıkçı barınağı olarak ekonomiye kazandırılması konusu Odamızın tam 10 yıl önce gündemindeydi, yazışmalarımız duruyor. Meclis Üyemiz Hasan Uysal Bey de burada o da bunu çok iyi biliyor. İlk biz gündeme getirdik ve Lapseki Belediyesi de sağ olsun sahip çıktılar. Balıkçılarımızın, üyelerimizin ortak menfaati ve kamu yararı üzerine kurulan, etik kurallar çerçevesinde yürütülen her çalışmayı destekler, aksini de duyurmaktan kaçınmayız. Köprü için de aynı şekilde. Ancak söylediklerim ilkokul seviyesinde Türkçe dersi almış bir kişinin dahi anlayabileceği saflıkta olmasına rağmen anlamayan,  anlamak istemeyen veya bunu haber yapıp piarımı artırırım diye düşünen birkaç kişi tarafından kamuoyu gündemine taşınmıştır. Çok düşündüm, cevap vermeyeyim diye ama yapamıyorum, mizacım buna uygun değil. 

“BUGÜNE KADAR HANGİ TİCARET SANAYİ ODASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI İLE BÖYLE KONUŞABİLDİNİZ VE TEHDİT EDECEK KADAR İLERİ GİTTİNİZ?”

Şöyle sormuşlar: “Neredesiniz sayın başkan?”

Buradayım! Görev aldığımdan beri hiçbir meclis toplantısına katılmamazlık yapmadım. Her hafta yapılan yönetim kurulu toplantılarına ise bir ikisi hariç, onlar da çok özel nedenlerdir. Hepsine katıldım. Yazılanları üzülerek okudum. Randevu vermemişim. Şimdi ben soruyorum: Fatih bey benimle nasıl iletişime geçtiniz? Cep telefonu ile mi, cep telefonuma nasıl ulaştınız? Bugüne kadar hangi Ticaret Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ile böyle konuşabildiniz ve tehdit edecek kadar ileri gittiniz?
Tehdit konusunu da açayım,  açıklamamda hiçbir şekilde balıkçıları ve kooperatif adını geçirmememe rağmen bana, ‘Bu kooperatif üyeleri cahil insanlar. Ne yapacakları belli olmaz” dediniz mi? 

Ben de buna cevaben, ‘Bu üslup ile benimle görüşme ihtimaliniz yok’ dedim mi?  Dedim evet. Bana ‘bu insanlar cahil insanlar ne yapacakları belli olmaz’ diyen şahıs aynı cümleleri  söz konusu bu haberi yayınlayan Değişim Gazetesi sahibi Kerem İriç’e de kullanmış. Kerem Bey de şahitlik edecektir diye inanıyorum. 

“FATURALAR HANGİ ŞİRKETTEN KESİLİYOR?”

Şimdi söz konusu olan Lapseki Denizcilik Turizm Taşımacılık İnş. Gıda Tic. San. Ltd. Şti . de  tabii ki bizim üyemiz, biz bu üyemize de hizmet vermek zorundayız. Bu şirketin ortakları kim? Kooperatif ortaklarının hepsi şirket ortağı mı? Faturalar hangi şirketten kesiliyor? Geliri kooperatif üyelerine mi, yoksa şirket ortaklarına mı gidiyor? Savunmada kooperatifi ileri sürüyorsunuz. Eğer faturalar kooperatife kesiliyorsa bir diyeceğim yok. 

Otel kiralamaları da bu arkadaşımızın üzerinden geçiyordu. Onu da ifade ettim. Turizmci arkadaşlarımızın bu konudaki şikayetlerini bana iletmeleri üzerine ben bu konuları açmıştım. O konulara hiç girmemiş çünkü kooperatif o konularda yok. 

“DOMATES BİLE ALACAKLARSA BENDEN ALIRLAR DEMİŞTİR”

Aynı zat yine Meclis üyesi bir arkadaşımın işyerinde, “Köprü ile ilgili her alım benden geçer. Domates bile alacaklarsa benden alırlar” demiştir, bunun şahidi de var. 
Arkadaşlar köprü şantiyesini birçok defa ben ve Yönetim Kurulu üyelerimizle beraber ziyaret ettik. Ancak hiçbir zaman “buradan şahsımıza ne iş çıkar”  şeklinde bir düşüncemiz ve yaklaşımımız olmadı. 

Şimdi bir kez daha söylüyorum: Ben buradayım. Görev süremde her zaman Çanakkale’ui ve Çanakkaleli tüccarı, sanayiciyi düşündüm. Hiçbir zaman şahsi menfaat peşinde koşmadım. Beni yakinen tanıyanlar bunu çok iyi bilirler.

Evet bu ithamda bulunan arkadaş haklı “Neredesiniz diye” soruyor. 

Ben de Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı olarak DAELİM-LİMAK-SK-YAPI MERKEZİ (DLSY) ortak girişimine sesleniyorum: Lütfen Türkiye’nin en büyük kamu yatırımı ile ilgili satın almalarınızı gözden geçiriniz, tabana yayınız ve bu konuda gereken hassasiyeti gösteriniz.”


 


Bülent Turan: “Teşkilatçılık seçime yatırım değil, gönüllere yatırımdır”Önceki Haber

Bülent Turan: “Teşkilatçılık seçime yatı...

Gelibolu'da intihar girişimi: İşsiz genç herkesin önünde silahla kendini vurdu!Sonraki Haber

Gelibolu'da intihar girişimi: İşsiz genç...

Haber Yorumları

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!