Vücudundaki dev kitle başarıyla çıkarıldı – Çanakkale Yorum

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Vücudundaki dev kitle başarıyla çıkarıldı – Çanakkale Yorum
Karın şişliği, ağrı, mide bulantısı şikayetiyle Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesine başvuran 67 yaşındaki Ali Kamalı başarılı bir operasyonla sağlığına kavuştu. Kamalı’nın vücudundan yaklaşık boyutu 35x20x15 cm büyüklüğünde dev kitle çıkarıldı.

Retroperitoneal kitle teşhisi konulan Ali Kamalı (67) için ameliyat kararı verildi. Ameliyat hazırlıkları tamamlanan hasta, Gastroenterelojik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Barış Türker ve Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Özgür Kurtkulağı tarafından başarılı bir şekilde ameliyat edildi. Kamalı’nın vücudundan yaklaşık boyutu 35x20x15 cm büyüklüğünde dev retroperitoneal kitle çıkarıldı. Hasta bir hafta sonra sağlığına kavuşarak taburcu edildi.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan hekimler Op. Dr. Barış Türker ve Op. Dr. Özgür Kurtkulağı, “Retroperitoneal kitleler, karın boşluğunun arkasında, peritoneum adı verilen ince bir zarın dışında yer alan anormal büyümeler veya kitlelerdir. Bu tür kitleler, farklı nedenlerle ortaya çıkabilir ve genellikle çeşitli belirtilere neden olabilir. Retroperitoneal kitlelerin nedenleri çeşitli olabilir. En sık rastlanan nedenler arasında böbrek tümörleri, lenf bezleri ile ilgili problemler, sinir dokusu tümörleri, pankreas kistleri veya tümörleri, bağırsak tümörleri ve nadiren de olsa travma sonrası oluşan kanamalı kistler bulunur. Retroperitoneal kitleler belirli bir büyüklüğe ulaştığında ağrı, karın şişliği, kilo kaybı, mide bulantısı veya bağırsak problemleri gibi belirtilere neden olabilir. Retroperitoneal kitlelerin tanısı genellikle görüntüleme testleri (örneğin, bilgisayarlı tomografi veya manyetik rezonans görüntüleme) ve biyopsi ile konur. Tedavi, kitlelerin türüne ve büyüklüğüne bağlı olarak cerrahi müdahale, kemoterapi veya radyoterapi gibi yöntemleri içerebilir. Bazı retroperitoneal kitleler iyi huylu (habis olmayan) olabilir ve sadece izlenmesi gerekebilir. Diğerleri ise kanserli olabilir ve daha agresif bir tedavi gerektirebilir” ifadelerini kullandılar.


AK Partili Gider: “Trakya da, Balkanlar da, Osmanlı’nın anayurdudur”Önceki Haber

AK Partili Gider: “Trakya da, Balkanlar...

Vali Aktaş, Ayvacık Geri Gönderme Merkezini inceledi – Çanakkale YorumSonraki Haber

Vali Aktaş, Ayvacık Geri Gönderme Merkez...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!