Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
14° Kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
 • EURO 6.56
 • DOLAR 5.95

İl Müdürü Bolat’tan araç sahiplerine önemli uyarı!

Gündem - 5 Eylül 2019 18:13 A A

Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat, bakanlık tarafından 5 Ağustos’ta başlatılan uygulama kapsamında egzos ölçümlerini yaptırmayan ve yenilemeyen araç sahiplerine 1546 TL, standartlara aykırı emisyona sebep olan araç sahiplerine ise 3093 TL idari para cezası uygulanacağı uyarısında bulundu.

Ömer Bolat’ın konuya ilşkin yazılı açıklaması şu şekilde:

“872 sayılı Çevre Kanunu’nun 20.A Maddesi gereğince trafiğe kayıtlı araçların egzoz emisyon ölçümünün yaptırılması gerekmektedir. Yapılacak olan egzoz gazı emisyonu ile ilgili denetimlerde aynı kanun kapsamında tespit edilen egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan ve istenilen süre içinde yenilemeyen motorlu taşıt sahiplerine 1.546 TL, standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıt sahiplerine ise 3.093 TL idari para cezası uygulanacaktır.

Ülkemizde trafiğe kayıtlı 23 milyon 44 bin 761 araçtan yaklaşık 11 milyonu egzoz emisyon ölçümüne tabi tutulmaktadır. Geçen yıl bu araçlardan 8 milyon 545 bin 390’ının egzoz emisyon ölçümünün yaptırıldığı, 1 milyon 931 bin 125 araçta ise bunun yerine getirilmediği belirlenmiştir. Bakanlığımız tarafından 5 Ağustos’ta başlatılan uygulama ile ölçüm süresi yaklaşan ve bu süresi geçen araç sahiplerine hava kirliliğinin zararları, egzoz emisyon ölçüm yapılmasının önemi ve ölçüm yapılmaması durumunda uygulanacak müeyyideler konusunda SMS ile bilgilendirme yapılmaya başlanmıştır.

EGEDES SİSTEMİYLE HAVA KİRLİLİĞİ AZALACAK

Bakanlığımız hava kirliliğinin azaltılması, ölçümü yaptırılmayan taşıtların tespit edilmesi, egzoz emisyon ölçümü yaptırılmayan taşıt sayısının en aza indirilmesi için gerekli çalışmaları yürütmektedir. Bu kapsamda Bakanlığımız ile Savunma Sanayi Başkanlığı arasında yapılacak olan protokolle 81 il müdürlüğü denetim araçlarına monte edilecek plaka tanıma sistemi cihazları ile Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) kurulacaktır.

Trafikte seyreden araçlardan egzoz emisyon ölçümü bulunmayanlar elektronik olarak tespit edilecek, ölçüm yaptıran araç sahipleri rahatsız edilmeden, trafik durdurulmadan denetim işlemleri gerçekleştirilecektir.

Tutanaklar doğrudan elektronik sistemden alınacak, ayrıca sistemin kesintisiz ve sağlıklı çalışması için 7 gün 24 saat hizmet verecek çağrı merkezleri kurulacaktır.

EGEDES’in uygulamaya geçmesi ile ölçüm yaptırmayan araç sayısında önemli oranda düşüş sağlanması hedeflenmektedir. Standartlara aykırı emisyona sebep olan araç sayısındaki azalmalara bağlı olarak motorlu taşıtlardan kaynaklanan hava kirliliğinde özellikle büyükşehirlerde ciddi düşüş yaşanması beklenmektedir.

Bilindiği üzere ölçüm sonrası araç sahiplerine ölçüm neticesinde düzenlenen ve ölçüm sonuçlarını da içeren Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Raporu verilmekteydi. Bu belgenin yaklaşık 20 milyon kağıt gideri olduğu için bakanlığımız bu belgeyi kaldırmış olup, vatandaşlar araçlarına ait ölçümleri e-devlet üzerinden görebilecektirler. Araç muayene istasyonları da sisteme bağlanmış olup, muayene sırasında herhangi bir belge talep edilmemektedir. ,

Egzoz gazları ve yakıt partikülleri çevreye ve doğaya telafisi mümkün olmayacak boyutlarda zarar vermektedir. Bu gazlar küresel ısınmanın en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. İçme sularına da karışabilme ihtimali olan egzoz gazları ve partiküller; çevre ve insan sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Trafikte seyreden araçlardan kaynaklanan egzoz gazlarının neden olduğu hava kirliliğinin etkilerinden canlıları ve çevreyi korumak, karbonmonoksit, karbondioksit, azotoksit, kurşun gibi egzoz gazı kirleticilerinin azaltılmasını sağlamak maksadıyla vatandaşlarımızın egzoz gazı emisyon ölçümlerini zamanında yaptırmaları konusunda gerekli hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir.

Kamuoyuna duyurulur.”


Bu haber 869 kez okundu.
Gündem - 18:13 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Bülent Turan: “Biga sadece sanayiyle değil, turizmle de gündeme gelsin istiyoruz”
  AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan Biga Esnaf ve Sanatkârlar Odasını ziyaret etti. Biga Esnaf ve Sanatkârının sorunları ve çözümleri hakkında görüş alışverişinde bulunulan ziyarette, Biga Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı ve Çanakkale Esnaf Odaları Birliği Başkan Vekili İbrahim Mutur ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. AK Parti Grup Başkanvekili Turan ziyarette yaptığı […]
 • 02
  Hüseyin Yıldırım: “Çanakkale’ye gerilim getirmenin kimseye faydası yok”
  Gelecek Partisi Çanakkale İl Başkanı Hüseyin Yıldırım, Elazığ’da meydana gelen ve an itibariyle 38 kişinin ölümüne yol açan depreme ilişkin açıklama yaptı. Depremin bir Türkiye gerçeği olduğunun altını çizen Yıldırım, deprem konusunun her zaman gündemin en önemli maddesi olması gerektiğine işaret etti. Açıklamasının bir bölümünde, Gelecek Partisi olarak kimseyle polemiğe girme niyetleri olmadığını vurgulayan Yıldırım, […]
 • 03
  İl Sağlık Müdürlüğünden rahatlatan açıklama: “Çanakkale’de domuz gribi salgını yok”
  Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü, yerel bir gazetede çıkan Çanakkale’de acil servislerin dolup taştığı, domuz gribinin hızla yayıldığı ve ilaç bulunamadığı haberi üzerine açıklama yaptı. İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Çanakkale’de domuz gribi salgını olmadığı belirtilerek şu ifadeler kullanıldı: “23 Ocak 2020 Perşembe tarihli Burası Çanakkale isimli yerel gazetede, “Aciller dolup taşıyor, domuz gribi hızla […]
 • 04
  Metin Koç yazdı: “Bu tarz paylaşımlar Çanakkale’de size eksi yazar sayın başkan”
  Metin KOÇ | Çanakkale Yorum Geçtiğimiz Cuma akşamı Elazığ’da meydana gelen ve yıkıcı etkisi Malatya’da da hissedilen 6.8 büyüklüğündeki deprem 38 canımızı hayattan kopardı. Halen enkaz altında bulunan 3 kişi kurtarılmayı bekliyor. Deprem anından itibaren ülke seferber oldu. Arama kurtarma ekipleri, gönüllü sağlık ekipleri, hükümet yetkilileri ivedilikle afet bölgesine hareket etti. Türkiye’nin dört bir yanındaki […]
 • 05
  Metin Koç yazdı: “Sosyal Konutlar, Sosyal Tabutlar olmasın!”
  Elazığ’da meydana gelen ve onlarca vatandaşımızın hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan 6.8 büyüklüğündeki yıkıcı deprem, Türkiye’deki deprem gerçeğini bir kez daha tokat gibi suratımıza vurdu. Metin KOÇ | Çanakkale Yorum Türkiye’nin coğrafi konumu itibariyle deprem ülkesi olduğu su götürmez bir gerçek. Özellikle son dönemde İstanbul’dan tutun Manisa’ya, Ankara’dan tutun da Elazığ’a kadar Anadolu’nun birçok coğrafyası beşik gibi […]

HAVA DURUMU

27 Ocak 2020 PAZARTESİ
14°
 • SAL 13.7°
 • ÇAR 14.2°
 • PER 10.0°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 120.150
  -1,63%
 • ALTIN 302.41
  0,68%
 • DOLAR 5.952
  0,15%
 • EURO 6.560
  0,10%

GÜNLÜK BURÇLAR