sabancı banner kurban
Metin Koç

Metin Koç

Mail: [email protected]

AK Parti’nin Çanakkale adayı kim olmalı?

AK Parti’nin Çanakkale adayı kim olmalı?

CHP hareketli… Muharrem Erkek, Erdal Gezen, Mehmet Öngen aday adaylıklarını açıklayan isimler. İrfan Mutluay’ın eli kulağında. Eski İl Başkanı Doğan Ateş ile eski belediye başkan yardımcısı Rebiye Ünüvar’ın kamuoyuna sızan Whatsapp gruplarındaki yazışmalarına bakılırsa Ülgür Gökhan yeni dönemde yok.

İYİ Parti’de Burak Kunt’un adaylığı kesinleşti. Genel Başkan Meral Akşener 23 ya da 24 Kasım’da Çanakkale’ye gelerek Kunt’un belediye başkan adaylığını kamuoyuna deklare edecek.

MHP’nin merkezde aday çıkarması beklenmiyor. Eğer bir mucize olmaz ise, ittifak ortakları AK Parti’nin adayını destekleyecekler.

Gelelim AK Parti’ye… Belediye başkanlığı için aday adaylık başvurularının süresi 22 Kasım’a uzatıldı. Ancak şu an için gerçekleşen bir başvuru yok. Elbette sorumluluk almak isteyenler çıkacaktır. Bilhassa önümüzdeki hafta, son başvuru günü olan çarşambaya kadar hareketli geçebilir.

Şüphesiz ki Çanakkale’de 3 adayın yarıştığı bir seçim, AK Parti’ye avantaj sağlayabilir. Ancak bu avantajın kağıt üstünde kalmaması adına yapılması gerekenlerin olduğu da aşikâr.

Bunların ilk ve en öncelikli olanı birleştirici özelliği yüksek bir adayda karar kılınması. Malumunuz, AK Parti son seçimde 1 vekil kontenjanını kaybetti. Elbette genel ve yerel seçimlerin kendi içinde farklı dinamiklere sahip olduğundan söz edilebilir. Ancak kesin olan bir şey var ki, o da AK Parti’nin Çanakkale’de oy kaybı yaşadığı gerçeği. Önümüzdeki yerel seçimde bu kaybı telafi etmekle yetinmeyip, daha da yukarı çekebilmek için birleştirici adayın rolü çok büyük.

Aday belirlemede gözetilmesi gereken bir diğer husus ise, farklı siyasi görüşlerin yanı sıra, değişik yaşam tarzlarına sahip kişilerden oy toplama potansiyeli. Bunun yolu ise, aday gösterilecek kişinin bagajının temiz olmasından, sevilip sayılmasından, yapıcı bir dil kullanmasından, eleştiriyi kabullenmesinden, mütevaziliğinden, prensiplerinden ödün vermemesinden, inandığı doğruları savunmasından, çıkar odaklı grupların yönlendirmesine kapalı olmasından ve göreve geldiğinde, Çanakkale’nin menfaatlerini her şeyin üstünde tutacağına seçmeni inandırmasından geçiyor.

Peki AK Parti’nin Çanakkale Belediye Başkan Adayı olabilmesi için bu niteliklere sahip biri var mı?

Evet, var.

Üstelik sırasıyla merkez ilçe başkanlığı ve il başkanlığı yaptığı dönemlerde, yukarıda saydığım özelliklerin hiçbirinden ödün vermedi.

Kim mi?

Gültekin Yıldız!

Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yazın