Metin Koç

Metin Koç

Mail: [email protected]

Çok güzel hareketler bunlar

Çok güzel hareketler bunlar

Hayatımızı altüst eden koronavirüs salgını esnafı da büyük bir ekonomik buhranın içine itti. Pandemi tedbirleri kapsamında birçok iş yeri aylardır kapalı. Açık olanlar ise belirli saat aralıklarına mahkum edilmiş durumda. Kent ekonomisinin önemli bir bölümünü oluşturan yaklaşık 50 bin üniversite öğrencisi şehre gelemiyor. İşte böyle bir ortamda, Çanakkale Bakkallar Bayiler Odası Başkanı Engin Kandemir’den örnek bir davranış geldi. En az 1 yıllık maaşını esnafa bağışlayacağını duyuran Kandemir, tüm oda başkanlarından aynı hassasiyeti beklediğini belirtti. Kandemir’in bu duyarlı davranışı, esnaf ve vatandaşlardan büyük beğeni topladı. Sayın başkanın 1 yıllık maaşını bağışlaması elbette esnafın maddi sıkıntısını ortadan kaldırmaz ancak yanlarında olduğunu hissettirmesi açısından takdire şayan bir hareket. Bizde “Düşünmen yeter” diye meşhur bir söz vardır. İşte Engin başkanın yaptığı da tam olarak bu.  Kısacası düşünmesi yetti. Kendi adıma tebrik ederim. 

NORMALLEŞECEK MİYİZ?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, normalleşme sürecinin 1 Mart itibariyle belirlenen kriterler çerçevesinde başlayacağını duyurdu.

Bakan Koca yaptığı açıklamada, “Normalleşme adımlarını titizlikle çalışıyoruz. Yerinde karar dönemi ile kademeli normalleşeceğiz. 1 Mart itibariyle süreç belirlenen kriterler çerçevesinde 4 risk seviyesinde Valilerimizin başkanlığındaki İl Hıfzıssıha Kurullarımızla başlayacak" ifadelerini kullandı.

Çanakkale geçtiğimiz hafta nüfusuna oranla vaka sayısının en çok arttığı 5 ilden biri olarak açıklanmıştı. Aynı Çanakkale yine geçtiğimiz Kasım ayı sonunda vaka sayısı en çok artan 15 il arasında gösterilmişti. Uygulanan sıkı tedbirler neticesinde kentteki vaka sayısı önemli oranda düşmüştü. Tam kurtuluyoruz derken yine riskli şehirler arasına girmemiz tadımızı kaçırdı. Umuyorum 1 Mart tarihine kadar vaka sayılarını yeniden minimuma indirmeyi başarabiliriz. Çünkü Bakan Koca’nın da ifade ettiği gibi normalleşme sürecine girebilmemiz tamamen buna bağlı. Gönül ister ki Çanakkale’nin normalleşmeye hazır olup olmadığını İl Sağlık Müdürü Ali Taşçı’dan duyalım. Ancak Sayın Taşçı kendisini adeta gizli bir görevde addettiği için maalesef bu pek mümkün olmuyor.

OMURGA MESELESİ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 2015 yılında Ege Üniversitesi’nde öğrenciler arasında çıkan kavgada katledilen ülkücü Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun ölüm yıl dönümünde kişisel sosyal medya hesabından, “Fırat Yılmaz Çakıroğlu bugün yaşasaydı öğretmen olacaktı. Kendi gibi mert ve yiğit çocuklar yetiştirecekti. Fırat’ı ve tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum. Ruhları şad olsun, vaktiyle bir Fırat varmış, var olsun” şeklinde bir anma mesajı paylaştı. Siyasi yaşantısının büyük bir bölümünü (1993-2013) MHP’de geçiren, şimdilerde ise CHP’de siyaset yapan Yavaş, seçmen kitlesine şirin görünmek isteyen başta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere diğer CHP’li siyasetçilerin yaptığı gibi oy uğruna kulağının üstüne yatmadı. Sosyal medyadan gelen tepkilere rağmen çizgisinden ödün vermedi, geri adım da atmadı.

Mansur Yavaş’ın bu davranışı ne kadar omurgalı bir hareket ise, Gara’da 13 vatandaşımızın PKK terör örgütünce katledilmesinin ardından, gizli ittifak ortağı HDP ile aynı argümanı kullanan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun davranışı bir o kadar omurgasızlık örneğiydi. Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu davranışı eminim hem parti içerisinde, hem tabanında tepkiyle karşılanmıştır. Söz konusu terörle mücadele olduğunda ne Kılıçdaroğlu’nun ne de CHP’nin dili bu olmamalı. Aksi takdirde Kılıçdaroğlu, gizli ittifak ortağı HDP’yi küstürmeyeyim derken, resmi ittifak ortağı İYİ Parti’yi kendisinden uzaklaştırabilir.  Bunun yanında, CHP’ye oy veren ancak HDP ve PKK birlikteliğinden rahatsızlık duyan seçmenini de kaybedebilir. Kısacası, Dimya’ta pirince giderken, evdeki bulgurdan olabilir. 

BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN!

Bayramiç yolu üzerindeki bağ evine düzenlenen silahlı saldırı ve kundaklama girişiminden Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel ile beraberindeki AK Parti Ezine İlçe Başkanı Mehmet Ünsal ve İl Genel Meclis Üyesi Murat Yahya Sezgin kıl payı kurtuldular. Bu üç isim dakikalar önce evden çıkış yapmamış olsaydı söz konusu saldırıda zarar görmeleri işten bile değildi.  Üç isme de geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bu arada, AK Parti İl Başkanı Naim Makas’ın, saldırının hemen ertesinde yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Ezine’ye hareket edip teşkilatına moral vermesi de son derece önemliydi.

Hepinize iyi haftalar, sağlıklı günler dilerim…
 

Yorum Yazın