Metin Koç

Metin Koç

Mail: [email protected]

“Daha farklı bir Ali Tuğrul Yıldırım portresi izler miyiz?”

“Daha farklı bir Ali Tuğrul Yıldırım portresi izler miyiz?”

Çanakkale’de kongre sürecini tamamlayan MHP, mevcut İl Başkanı Ali Tuğrul Yıldırım ile ‘yola devam’ dedi. Öncelikle hayırlı olsun… Genel Merkez, yeniden Ali Tuğrul Yıldırım ismi üstünde karar kıldıysa elbet vardır bildikleri. ‘Vardır’ diyorum çünkü biz kendisi hakkında fazla bilgiye sahip değiliz. Zira göreve atandığı 2019 Eylül’ünden bugüne kadar basınla doğrudan bir teması olmadı. Kent genelinde ses getiren bir çıkışına da tanıklık etmedik. Daha çok kendi kabuğunda bir görüntü sergiledi sayın başkan. Bunun bir sebebi de ilçelerdeki teşkilatlanma çalışmalarına yoğunlaşmış olmasıydı belki de. Neticede kongreler bitti. Bakalım bundan sonra daha farklı bir Ali Tuğrul Yıldırım portresi izleyecek miyiz?

Zaman zaman çeşitli ortamlarda bir araya geldiğim partililer de, başkanın bu tutumundan biraz şikâyetçi. Haklılık payları var elbette. Çünkü MHP gibi Türk siyasetinin en önemli aktörlerinden olan bir parti, Çanakkale’de çok kan kaybetti. Öyle ki 2018 genel seçimlerinde aldıkları oy oranı sadece yüzde 6,9. MHP’den kopan isimlerin kurduğu İYİ Parti ise yüzde 16,8. Yani MHP’nin neredeyse üç katı. 2019 yerel seçimleri de Çanakkale’de MHP için adeta hüsrandı. 8 ilçe ve 8 beldede kendi adaylarıyla seçime giren MHP sıfır çekerken, İYİ Parti Eceabat ve Gökçeada’da zafere ulaşmayı başarmıştı. 

Elbette bu başarısızlıklar Ali Tuğrul Yıldırım’a yazmaz. Neticede o dönemki başkan Hakan Pınar’dı. Zaten kendisi daha sonra başarısızlığın sorumluluğunu üstlenmiş ve görevinden istifa etmişti. Yıldırım’ın bu kötü tablonun farkında olmadığını söylemek de yanlış olur. Ancak, “Nasıl olsa AK Parti’nin ittifak ortağıyız” kolaycılığıyla hareket etmek MHP’ye kaybettirir ki Çanakkale’deki son seçimler buna en büyük örnektir. Bu sözlerden MHP’nin AK Parti ile olan ittifakına karşı olduğum düşünülmesin. Neticede CHP ve İYİ Parti arasında da ittifak var. Şartlar ittifak yapmayı gerektiriyorsa elbette ittifak olunur. Demek istediğim, MHP’nin Çanakkale’de daha aktif olup, kendi gündemini yaratabilmesi. Bakınız İYİ Parti, ittifak ortağı olmasına rağmen CHP’li Çanakkale Belediyesi’ne MHP’den daha çok muhalefet ediyor. Yine AK Parti İl Başkanı Naim Makas dönem dönem Ülgür Gökhan ile karşı karşıya gelirken, Ali Tuğrul Yıldırım’dan aynı aksiyonu göremiyoruz. 

Uzun lafın kısası, MHP için Çanakkale’deki tablo ortada… Bu kötü gidişatı değiştirmek de sayın Yıldırım’ın elinde.  Yukarıda bahsettiğim gibi, bundan sonraki süreçte daha farklı bir Ali Tuğrul Yıldırım portresine tanıklık edip etmeyeceğimizi zaman gösterecek.

Hepinize sağlıklı ve mutlu bir hafta dilerim…
 

Yorum Yazın