Metin Koç

Metin Koç

Mail: [email protected]

İYİ Parti Çanakkale’de içeriden çatırdıyor!

İYİ Parti Çanakkale’de içeriden çatırdıyor!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in önümüzdeki seçimlerde Çanakkale’den beklentileri çok büyük. Zira İYİ Parti’nin Çanakkale seçmeninde önemli karşılığı mevcut. Hatırlarsanız Çanakkale 24 Haziran 2018 seçimlerinde yüzde 16,8 ile (62 bin 715 oy) Burdur, Isparta ve Antalya’nın ardından İYİ Parti’nin Türkiye’de en çok oy aldığı dördüncü şehir olmuştu. Yeni kurulan ve ilk seçimine giren bir parti için önemli bir başarıydı bu. Kısacası İYİ Parti saflarında bir önceki seçimlerde adeta kıl payı kaçırılan Çanakkale milletvekilliğinin bu kez sandıktan çıkarılması hedefleniyor. Nitekim anketler de şimdilik olumlu sinyaller veriyor. ‘Şimdilik’ dememin sebepleri var elbet… İktidarın bilhassa ekonomi alanındaki adımları her ne kadar belirleyici sebeplerden olacak ise Çanakkale özelinde İYİ Parti teşkilatlarının yapacağı çalışmalar da seçmen nezdinde aynı öneme haiz olacak.

İYİ Parti teşkilatları demişken esas konumuza gelelim… Bir önceki seçimlerde Çanakkale milletvekili olan, şimdilerde ise Türk Dünyasından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Rıdvan Uz’un Çanakkale’deki ağırlığı göz ardı edilemez. Teşkilatlar bütünü içinde yaşanacak olası bir anlaşmazlıkta şikayet merciinin direkt kendisi olacağına eminim. Peki teşkilatlarda böyle bir durum söz konusu mu?

Güvenilir kaynaklardan edindiğim bilgilere göre, İYİ Parti Çanakkale’de iki gruba bölünmüş. Bu gruplardan birinin başını Belediye Meclis Üyesi Burak Kunt çekiyor. Diğer grubun başında ise Merkez İlçe Başkanı Necati Gapran ile Merkez İlçe Teşkilat Başkanı İlhan Atıcı yer alıyor. İl Başkanı Selahattin Yıldızlar’ın da Burak Kunt ile birlikte hareket ettiği belirtiliyor. Gruplaşmaya gerekçe olarak ise Burak Kunt’un egosuna yenik düşmesi, her konuya müdahil olması, deyim yerindeyse kendini Rıdvan Uz’u yönlendiren isim olarak görmesi gösteriliyor. Yaşananlardan haberdar olan Rıdvan Uz’un ise şimdilik herkese mavi boncuk dağıtmakla yetindiği ifade ediliyor. Gapran-Atıcı ikilisi parti tabanında önemli bir etkiye sahip. Halkla, esnafla her gün iç içeler. Bilhassa belediye meclis toplantılarında siyasi hırsa sahip olduğu gözlenen Burak Kunt şayet Gapran-Atıcı ikilisini küçümsüyor ise hata ediyor demektir. Kunt’un otoritesini kabul eden İl Başkanı Selahattin Yıldızlar’a ise naçizane tavsiye olarak kabuğunu kırmasını öneririm. Malum, seçimler yaklaşıyor, gün dediğin geçiverir. Yaşanan gruplaşma da İYİ Parti’ye Çanakkale’de bir çuval inciri berbat ettirir.

VEKİLLİK MESELESİ

İYİ Parti’nin bir önceki seçimlerde Çanakkale milletvekilliğini kıl payı kaçırdığından söz etmiştim. O seçimde vekil adayı, şimdinin Genel Başkan Yardımcısı Rıdvan Uz’du. Uz bu seçimde de kendini birinci sıra milletvekili adayı görüyor. Görmesi normal çünkü bir önceki seçimde vekilliğe seçilemese de ciddi bir oy oranı yakalamıştı. Üstelik genel merkezde güçlü isimlerden biri. Rıdvan Uz cephesinde hal böyleyken, birinci sıra adaylığına göz kırpan bir diğer isim de Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin. Başkan Çetin’in vekillik için çok istekli olduğu ve şimdiden nabız yoklamaya başladığı öne sürülüyor. Geçtiğimiz günlerde oğlunun düğününde partisinin Genel Başkanı Meral Akşener’i misafir eden Ünal Çetin, yakın dostu Akşener’e milletvekilliği meselesini açtı mı bilinmez ancak ateş olmayan yerden dumanın çıkmayacağı da kesin. Önümüzdeki süreçte Başkan Çetin cephesindeki sisli hava dağıldığında durumu daha sağlıklı irdeleyebiliriz. Bir de Rıdvan Uz cephesi var elbet. Teşkilat içindeki gruplaşmaya şimdilik müdahil olmamayı tercih eden Uz’un, Ünal Çetin’in milletvekili adaylığı meselesinde nasıl bir aksiyon alacağını zaman içerisinde göreceğiz.

Bir de unutmadan… İYİ Parti içerisinde yaşananların sadece gruplaşmadan ibaret olmadığı, kötü kokuların yükseldiği farklı bir meselenin daha partililer arasında kulaktan kulağa konuşulduğu iddia ediliyor. Açıkçası bu tarz hassas konuları yüzde 100 doğrulatmadan yazmak benim tarzım olmamakla birlikte, takipçisi olmayacağım anlamına da gelmiyor.

Hepinize sağlıklı günler dilerim…

 

Yorum Yazın