Metin Koç

Metin Koç

Mail: [email protected]

İYİ Parti ve Rıdvan Uz hak etti

İYİ Parti ve Rıdvan Uz hak etti

14 Mayıs seçimlerinin ardından Çanakkale’yi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde temsil edecek 28. Dönem Milletvekilleri belli oldu.

Seçimlerin ardından Çanakkale’deki 2 vekil kontenjanını koruyan CHP, İsmet Güneşhan ile Özgür Ceylan’ı Meclis’e gönderdi.

2 vekil hakkından birini kaybeden AK Parti’nin tek milletvekili Ayhan Gider oldu.

Bir önceki seçimlerde Çanakkale’de milletvekili çıkarmayı kıl payı kaçıran İYİ Parti ise bu kez şeytanın bacağını kırdı ve Rıdvan Uz milletvekili seçildi.

Şimdi meseleyi biraz daha geniş bir perspektifle ele alalım...

AK Parti, Türkiye genelinde iktidarını korumayı başardı ancak Çanakkale’de birinciliği CHP’ye kaptırıp ikinci parti konumuna düştü. Bunun bedelini de, ikinci sıra adayı ve önceki dönem milletvekili Jülide İskenderoğlu’nu kaybederek ödedi. 139 bin 784 oy aldığı 2018 seçimlerine kıyasla 10 bin oy kaybeden ve Çanakkale’de 12 ilçenin 4’ünde sandıktan birinci parti olarak çıkabilen AK Parti’de bir başarısızlık söz konusu.

Zira AK Parti’nin önceki dönem Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’ın dün kişisel sosyal medya hesabından, “Çanakkale’de tabii ki partimiz için sonuçların daha iyi olmasını, en az 2 milletvekili çıkarmayı, oyumuzu korumayı isterdik. Siyaset, milleti ve teşkilatları iyi okuma, doğru karar alma sanatıdır. Demek ki eksik kalınmış. Ümit ediyorum, şehrimizde bir sonraki seçimlerde tekrar birinci parti oluruz” ifadeleriyle yaptığı öz eleştiri ortadaki başarısızlığa işaret ediyor. Elbette parti içerisinde bu başarısızlığın muhasebesi yapılacak ve gerekli aksiyonlar alınacaktır.

CHP’de ise buruk bir sevinç yaşandığını söylesek sanırım yanılmış olmayız. Bir önceki seçime göre sandıktan güçlenerek çıkan ve AK Parti’yi geride bırakarak Çanakkale’de birinci parti olma başarısı gösteren CHP’de partililerin sevinci, iktidarın kaybedilmesiyle yarım kaldı. Her ne kadar iktidar hayali gerçeğe dönüşmese de, yerelde oy sayısının 16 binlik artışla 142 bine yükselmesi ve buna mukabil 2 vekil kontenjanının korunması parti örgütleri adına Çanakkale’de başarılı bir seçim geçirildiğinin göstergesiydi.

Gelelim 14 Mayıs seçimlerinin Çanakkale’deki en büyük kazananı olan İYİ Parti’ye. Öncelikle, milletvekili seçilme başarısı gösteren Rıdvan Uz’u ve İYİ Parti teşkilatlarını tebrik ediyorum. Seçim sürecinde çok çalıştılar ve kazandılar. Parti içerisindeki küskünlükleri bir kenara bırakıp, tüm güçleriyle seçime odaklandılar. Bunun karşılığını da Çanakkale genelinde 66 bin oya ulaşıp, aynı zamanda partinin genel başkan yardımcısı olan Rıdvan Uz’u Çanakkale Milletvekili olarak meclise göndererek aldılar.

Hal böyleyken, 28 Mayıs’taki Cumhurbaşkanlığı İkinci Tur Seçimi sonrası Çanakkale’de bazı siyasi değişimlere tanıklık edebiliriz. Onu da vakti geldiğinde dilimiz döndüğünce analiz ederiz.

Hepinize sağlıklı günler dilerim…

Yorum Yazın